Ciągnik rolniczy Deutz-Fahr DX 80 to model produkowany w latach 1982-1983. Charakteryzuje się niezawodnością i solidną konstrukcją, będąc częścią serii DX, która zadebiutowała na rynku w 1978 roku i obejmowała ciągniki o mocy od 80 do 200 KM.

Historia i rozwój marki Deutz-Fahr
Marka Deutz-Fahr ma bogatą historię, sięgającą roku 1864, kiedy to Nicolaus August Otto i Eugen Langen założyli firmę N.A. Otto & Cie., pioniera w produkcji silników. W 1927 roku wyprodukowano pierwszy ciągnik DEUTZ MTH 222, napędzany silnikiem wysokoprężnym, co zapoczątkowało masową produkcję ciągników rolniczych. Rozwój asortymentu w latach 40. i 50. przyniósł modele F1L514 i F2L514, wyposażone w wysokoprężne silniki chłodzone powietrzem. W 1955 roku firma osiągnęła kamień milowy, produkując 100 000 ciągników.
Kluczowe etapy w rozwoju Deutz-Fahr:
- 1961: Początek współpracy z Fahr AG poprzez przejęcie mniejszościowego pakietu udziałów przez KHD.
- 1965: Produkcja pierwszego niemieckiego kombajnu zbożowego z napędem hydrostatycznym w zakładach Lauingen.
- 1968: KHD przejmuje kapitał większościowy spółki FAHR, tworząc markę DEUTZ-FAHR. W tym samym roku powstaje seria 06, która odniosła największy sukces w historii marki DEUTZ.
- 1970: Przejęcie firmy Kodel & Bohm GmbH, producenta kombajnów zbożowych.
- 1972: Wprowadzenie serii INTRAC - wielozadaniowych ciągników z różnymi zaczepami automatycznymi do narzędzi, z kabiną ułożoną do przodu oraz podnośnikiem i WOM przednim, co uczyniło je niezwykle wydajnymi w rolnictwie, budownictwie i przemyśle.
- 1978: Wprowadzenie na rynek ciągników DEUTZ-DX o mocy od 80 do 200 KM.
- 1984: Wprowadzenie na rynek ciągników DX3 o mocy od 46 do 75 KM.
- 1989: Rozpoczęcie produkcji ciągników AGROSTAR z najlepiej wyciszoną kabiną na świecie i mocą od 88 do 143 KM.
- 1992: 20 listopada wyprodukowano milionowy ciągnik KHD (AGROX-TRA 4.57).
- 1993: Ciągniki AGROSTAR 6.71, 6.81 i 8.31 (165-230 KM) są wyposażane w przekładnie S.L.H. ELECTRONIC POWER SHIFT.
- 1995: Deutz-Fahr staje się częścią grupy SAME DEUTZ-FAHR.
- 2013: Seria 6 Deutz-Fahr oraz kabina MaxiVision zdobywają nagrodę German Design Award 2014.
- 2017/2018: Otwarcie DEUTZ-FAHR LAND, najnowocześniejszej fabryki ciągników rolniczych w Europie, produkującej zaawansowane technicznie modele z silnikami o mocy powyżej 130KM. Całkowita kwota inwestycji wyniosła 90 milionów Euro.
Dane techniczne ciągnika Deutz-Fahr DX 80
Ciągniki Deutz-Fahr są kwintesencją niemieckiej precyzji inżynieryjnej, co znajduje odzwierciedlenie w każdym aspekcie ich danych technicznych. Model DX 80, choć jest starszą konstrukcją, nadal reprezentuje solidność i wydajność charakterystyczną dla marki.
Ogólne informacje o modelu
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Marka (producent) | Deutz-Fahr |
| Model ciągnika | Deutz-Fahr DX 80 |
| Lata produkcji | od 1982 do 1983 r. |
| Kabina z systemem ROPS | Nie |
| Ocena AGROrank | 2.75 (silnik przeciętnej mocy, zasilany olejem napędowym, duży mocny silnik, jednostka przeciętna aczkolwiek efektywna, gwarantuje dobry stosunek osiągów do kosztów, opłacalność oceniamy jako średnią zwracając uwagę na dobry stosunek kosztów do osiągów, silnik czterocylindrowy, idealnie dobrane znamionowe obroty pracy silnika, oświetlenie raczej typowe...) |
Osiągi i silnik
Ciągniki Deutz-Fahr są wyposażone w silniki o wysokiej mocy, zaprojektowane z myślą o maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym minimalizowaniu zużycia paliwa.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Maksymalna moc | 75 KM (55.9 kW) |
| Obroty znamionowe | 2300 obr./min. |
| Rodzaj paliwa | Olej napędowy (diesel) |
| Producent silnika | Deutz |
| Typ silnika | Diesel (silnik wysokoprężny) |
| Pojemność silnika | 4.1 l. |
| Ilość suwów | 4 |
| Liczba cylindrów | 4 |
| Średnica tłoka | 100 mm |
| Skok tłoka (suw) | 123 mm |
| Turbosprężarka | Nie |
Wałek Przekaźnika Mocy (WOM)
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Liczba obrotów | 540 obr./min. |
| Sterowanie WOM | ręczne |
Wymiary ciągnika
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Długość | 4090 mm |
| Wysokość | 2670 mm |
| Rozstaw osi | 2400 mm |
| Rozmiar kół z przodu | 10-16 |
| Dopuszczalna masa całkowita przyczepy bez hamulca | 1500 kg |
Układ napędowy, hydraulika i przekładnia
Kluczowym elementem, który wyróżnia ciągniki Deutz-Fahr na rynku, jest ich niezrównana efektywność operacyjna. Dane techniczne dotyczące przekładni, układów hydraulicznych i WOM są zaprojektowane tak, aby zapewnić płynne i precyzyjne przenoszenie mocy, co jest niezbędne w różnorodnych pracach rolniczych. Układy hydrauliczne w ciągnikach Deutz-Fahr są projektowane z myślą o maksymalizacji wydajności i elastyczności użytkowania.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Napęd | 4x2, 2WD (w zależności od wersji) |
| Dodatkowe cechy napędu | napęd na jedną oś |
| Niezależne zawieszenie (ILS - Independent Link Suspension) | Brak |
| Hydrostatyczny układ kierowniczy | Nie |
| Układ kierowniczy | drążkowy |
| Liczba biegów do przodu | 18 |
| Liczba biegów do tyłu | 6 |
Wyposażenie i bezpieczeństwo
Ciągniki Deutz-Fahr są projektowane z myślą o spełnieniu różnorodnych wymagań nowoczesnego rolnictwa. Bezpieczeństwo podczas pracy jest kluczowym priorytetem dla Deutz-Fahr, co znajduje odzwierciedlenie w zaawansowanych systemach bezpieczeństwa zaimplementowanych w ich ciągnikach.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Tylna lampa stopu | tak |
| Lampa typu kogut | nie |
| System ABS (zapobieganie blokowaniu kół) | Nie |
| System wspomagania hamulców | Nie |
| Górny zaczep transportowy | tak (???) |
Inne modele Deutz-Fahr z podobnego okresu
DEUTZ-FAHR 5125 KEYLINE – mocniejsze modele dołączają do serii | Prezentacja / test ciągnika
Warto również wspomnieć o innych modelach, które były produkowane w zbliżonym okresie lub reprezentują podobne parametry:
- Deutz-Fahr DX 4.50: moc 82 KM, silnik 4.1 l, 4 cylindry, turbosprężarka, 18 biegów do przodu.
- Deutz-Fahr DX 85: moc 80 KM, silnik 4.7 l, 5 cylindrów, 15 biegów do przodu.
- Deutz-Fahr DX 110: moc 102 KM, silnik 5.7 l, 6 cylindrów, 15 biegów do przodu.
- Deutz-Fahr DX 3.90: moc 75 KM, silnik 4.1 l, 4 cylindry, 12 biegów do przodu.
- Deutz-Fahr DX 4.70: moc 90 KM, silnik 4.1 l, 4 cylindry, turbosprężarka, 18 biegów do przodu.