Poniższa artykuł przedstawia szczegółowe dane techniczne ciągnika John Deere 2140. Celem jest kompleksowe zaprezentowanie parametrów i osiągów tego modelu, obejmując takie aspekty jak moc, zużycie paliwa, wymiary, hydraulika, układ napędowy oraz wyposażenie. Informacje te pochodzą z katalogu John Deere i pozwalają na głębokie zrozumienie konstrukcji i możliwości traktora John Deere 2140.
Ogólne informacje o modelu John Deere 2140
| Marka (producent) | John Deere |
| Model ciągnika | John Deere 2140 |
| Lata produkcji | od 1980 do 1987 r. |
| Kabina z systemem ROPS | Nie |
Ogólny opis i opinie
Model John Deere 2140 charakteryzuje się raczej typową mocą silnika, wyposażony jest w silnik diesla z klasycznymi czterema cylindrami. Silnik ten posiada turbodoładowanie, co wpływa na jego osiągi. Znamionowe obroty pracy silnika są idealnie dobrane do jego charakterystyki. W układzie elektrycznym zastosowano rozrusznik 12V oraz duży akumulator 24V. Oświetlenie jest raczej typowe dla tego segmentu maszyn. Wałek odbioru mocy (WOM) ma bardzo dobrą specyfikację. Układ hamulcowy pozbawiony jest wspomagania, lecz posiada hamulce tarczowe pracujące na mokro, co zapewnia efektywność hamowania. Ciągnik ten raczej nie należy do najcięższych maszyn w swojej klasie.

Osiągi John Deere 2140
W zakresie osiągów, ciągnik John Deere 2140 prezentuje następujące kluczowe parametry:
| Maksymalna moc | 82 KM (61.1 kW) |
| Obroty znamionowe | 2500 obr. / min. |
Specyfikacja silnika
Silnik ciągnika John Deere 2140 to jednostka wysokoprężna, chłodzona cieczą, o poniższych cechach:
| Rodzaj paliwa | Olej napędowy (diesel) |
| Typ silnika | John Deere |
| Rodzaj silnika | Diesel (silnik wysokoprężny) |
| Pojemność silnika | 3.882 l. |
| Ilość suwów | 4 |
| Liczba cylindrów | 4 |
| Średnica tłoka | 106 mm |
| Skok tłoka (suw) | 110 mm |
| Chłodzenie | Silnik chłodzony cieczą |
| Chłodnica | tak |
Turbosprężarka w John Deere 2140
W modelu John Deere 2140 zastosowano turbosprężarkę, która wspiera osiągi silnika. Poniżej przedstawiono jej charakterystykę:
| Turbosprężarka | Tak |
| Podwójna sprężarka (dual) | Nie |
| Chłodnica powietrza doładowującego (intercooler) | Nie |
| Chłodnica za sprężarką (aftercooler) | Nie |
| Turbosprężarka z zaworem wastegate | Nie |
| Zmienna geometria łopatek w turbinie | Nie |
| Zawór regulacyjny ciśnienia (wastegate) | Nie |

Układ elektryczny
System elektryczny ciągnika John Deere 2140 został skonstruowany z myślą o zapewnieniu niezawodności:
| Napięcie zasilania rozrusznika | 12 V |
| Masa | ujemna |
| Akumulator | 12 V |
| Ilość akumulatorów | 1 |
| Tylna lampa stopu | tak |
| Lampa typu kogut | nie |
Wałek Odbioru Mocy (WOM)
Wałek odbioru mocy w John Deere 2140 jest sterowany ręcznie i oferuje standardowe obroty:
| Liczba obrotów | 540 obr. / min. |
| Sterowanie WOM | ręczne |
Układ hamulcowy
Ciągnik John Deere 2140 wyposażony jest w efektywne hamulce tarczowe:
| System ABS (zapobieganie blokowaniu kół) | Nie |
| System wspomagania hamulców | Nie |
| Rodzaj hamulców | hamulce tarczowe, mokre |
| Tarcze | Pojedyncza tarcza |
Wymiary i masa ciągnika John Deere 2140
Poniższe dane przedstawiają kluczowe wymiary oraz masę ciągnika John Deere 2140, które determinują jego stabilność i zwrotność:
| Ciężar | od 3538 kg do 3946 kg (w zależności od wersji) |
| Długość | 3937 mm |
| Wysokość | 2667 mm |
| Rozstaw osi | 2290 mm |
| Rozmiar kół z przodu | 10-16 |
| Dopuszczalna masa całkowita przyczepy bez hamulca | 1500 kg |
Układ napędowy
John Deere 2140 oferuje różne konfiguracje napędu, z hydrostatycznym układem kierowniczym:
| Napęd | 4x2, 2WD (w zależności od wersji) |
| Dodatkowe cechy napędu | napęd na jedną oś |
| Niezależne zawieszenie (ILS - Independent Link Suspension) | Brak |
| Napęd gąsienicowy | Nie |
| Hydrostatyczny układ kierowniczy | Tak |
| Układ kierowniczy | drążkowy |
Hydraulika
System hydrauliczny w modelu 2140 opiera się na układzie zamkniętym i centralnym:
| Układ hydrauliczny Load Sensing | Nie |
| Układ zamknięty | Tak |
| Układ centralny | Tak |
Przekładnia i skrzynia biegów
Ciągnik John Deere 2140 wyposażony jest w tradycyjną skrzynię biegów bez mechanizmów PowerShift i PowerShuttle:
| Przekładnia PowerShift | Nie |
| Przekładnia z mechanizmem nawrotnym (PowerShuttle) | Nie |
| Liczba biegów do przodu | 8 |
| Liczba biegów do tyłu | 4 |
Wyposażenie
Podstawowe elementy wyposażenia ciągnika John Deere 2140 obejmują:
| Górny zaczep transportowy | tak |