Ciągnik rolniczy John Deere 3040 to model, który był produkowany w latach od 1980 do 1987. Znany ze swojej niezawodności, jest ceniony za dobry stosunek osiągów do kosztów eksploatacji.

Informacje ogólne o modelu John Deere 3040
Model John Deere 3040 jest przedstawicielem marki John Deere, jednego z wiodących producentów maszyn rolniczych. W standardowej konfiguracji nie posiadał kabiny wyposażonej w system ROPS (Roll-Over Protective Structure).
Osiągi John Deere 3040
Ciągnik John Deere 3040 charakteryzuje się wystarczającą mocą silnika, która gwarantuje efektywną pracę w różnych warunkach. Poniżej przedstawiono kluczowe parametry dotyczące osiągów tego modelu.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Maksymalna moc | 90 KM (67.1 kW) |
| Obroty znamionowe | 2500 obr. / min. |
Silnik John Deere 3040
Sercem ciągnika John Deere 3040 jest wysokoprężny silnik diesla, produkcji John Deere. Jest to jednostka o dużej pojemności skokowej, która zapewnia wysoką kulturę pracy dzięki sześciu cylindrom. Znamionowe obroty pracy silnika utrzymują się na optymalnym poziomie.

| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Rodzaj paliwa | Olej napędowy (diesel) |
| Producent silnika | John Deere |
| Typ silnika | Diesel (silnik wysokoprężny) |
| Pojemność silnika | 5.9 l. |
| Ilość suwów | 4 |
| Liczba cylindrów | 6 |
| Średnica tłoka | 106 mm |
| Skok tłoka (suw) | 110 mm |
| Chłodzenie | Silnik chłodzony cieczą |
| Chłodnica | tak |
Układ turbodoładowania
Ciągnik John Deere 3040 w swojej standardowej konfiguracji nie posiada turbosprężarki, co oznacza, że jest napędzany silnikiem wolnossącym.
Układ elektryczny John Deere 3040
System elektryczny ciągnika John Deere 3040 opiera się na standardowym napięciu 12 V, z ujemną masą. Jest on wyposażony w pojedynczy akumulator.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Napięcie zasilania rozrusznika | 12 V |
| Masa | ujemna |
| Akumulator | 12 V |
| Ilość akumulatorów | 1 |
| Tylna lampa stopu | tak |
| Lampa typu kogut | nie |
Wałek Przekaźnika Mocy (WOM) John Deere 3040
Wałek Przekaźnika Mocy w John Deere 3040 jest sterowany ręcznie i pracuje ze standardową prędkością obrotową.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Liczba obrotów | 540 obr. / min. |
| Sterowanie WOM | ręczne |
Układ hamulcowy John Deere 3040
W modelu John Deere 3040 zastosowano podstawowy układ hamulcowy bez zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, takich jak ABS czy wspomaganie hamulców.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| System ABS | Nie |
| System wspomagania hamulców | Nie |
| Mechanizm różnicowy | Nie |
Wymiary i masa John Deere 3040
Ciągnik John Deere 3040 to maszyna o solidnej konstrukcji, której waga i wymiary są dostosowane do ciężkich prac rolniczych. W zależności od wersji, masa ciągnika waha się w określonym zakresie.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Ciężar | od 4361 kg do 4762 kg (w zależności od wersji) |
| Długość | 4394 mm |
| Wysokość | 2794 mm |
| Rozstaw osi | 2570 mm |
| Rozmiar kół z przodu | 10-16 |
| Dop. masa całkowita przyczepy bez hamulca | 1500 kg |
Układ napędowy John Deere 3040
John Deere 3040 oferowany był w wersji z napędem na tylną oś (4x2), co oznacza, że siła napędowa jest przekazywana tylko na jedną oś.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Napęd | 4x2, 2WD (w zależności od wersji) |
| Dodatkowe cechy napędu | napęd na jedną oś |
| Niezależne zawieszenie (ILS) | Brak |
| Napęd gąsienicowy | Nie |
| Hydrostatyczny układ kierowniczy | Nie |
| Układ kierowniczy | drążkowy |
Układ hydrauliczny John Deere 3040
Układ hydrauliczny w modelu 3040 charakteryzuje się prostą konstrukcją, bez zaawansowanych funkcji takich jak Load Sensing czy układ zamknięty/centralny.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Układ hydrauliczny Load Sensing | Nie |
| Układ centralny | Nie |
| Stały przepływ | Nie |
| Stałe ciśnienie | Nie |
Przekładnia i skrzynia biegów John Deere 3040
Ciągnik John Deere 3040 wyposażony jest w skrzynię biegów, która oferuje 8 przełożeń do przodu i 4 do tyłu. Brak tu zaawansowanych rozwiązań, takich jak przekładnia PowerShift czy mechanizm nawrotny PowerShuttle.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Przekładnia PowerShift | Nie |
| Przekładnia z mechanizmem nawrotnym (PowerShuttle) | Nie |
| Liczba biegów do przodu | 8 |
| Liczba biegów do tyłu | 4 |
Wyposażenie John Deere 3040
W standardowym wyposażeniu ciągnika John Deere 3040 znajdował się górny zaczep transportowy. Dane dotyczące klimatyzacji nie są podane, co może wskazywać na brak tego elementu w podstawowej konfiguracji lub jego opcjonalny charakter.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Górny zaczep transportowy | tak |