Poniższa artykuł przedstawia szczegółowe dane techniczne, parametry oraz charakterystykę ciągników rolniczych Renault 95-14 TX i Renault 95-14. Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi ich silników, układów napędowych, wymiarów i innych istotnych aspektów.

Renault 95-14 TX
Informacje ogólne i lata produkcji
Model ciągnika Renault 95-14 TX był produkowany przez markę Renault w latach od 1982 do 1986. Nie posiadał kabiny z systemem ROPS.
Opinie i ocena (AGROrank)
Zgodnie z systemem AGROrank, ciągnik Renault 95-14 TX otrzymał ocenę 3.06. Opinie wskazują na raczej typową moc silnika, który jest zasilany olejem napędowym. Silnik charakteryzuje się dużą pojemnością skokową i mocą. Jest to przeciętna, lecz efektywna jednostka napędowa, zapewniająca przyzwoity stosunek osiągów i parametrów do kosztów, co przekłada się na średnią opłacalność. Silnik jest czterocylindrowy, z idealnie dobranymi znamionowymi obrotami pracy.
Osiągi
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Maksymalna moc | 84 KM (62.6 kW) |
| Obroty znamionowe | 2350 obr. / min. |
| Spalanie (zużycie paliwa) | b.d. |
| Pojemność zbiornika paliwa | b.d. |
| Maksymalna prędkość | b.d. |
Silnik
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Rodzaj paliwa | Olej napędowy (diesel) |
| Producent silnika | MWM |
| Typ silnika | MWM D226-4 |
| Rodzaj silnika | Diesel (silnik wysokoprężny) |
| Pojemność silnika | 4.2 l. |
| Ilość suwów | 4 |
| Liczba cylindrów | 4 |
| Średnica tłoka | 105 mm |
| Skok tłoka (suw) | 120 mm |
Turbosprężarka
W ciągniku Renault 95-14 TX nie zastosowano turbosprężarki ani powiązanych z nią systemów, takich jak podwójna sprężarka, chłodnica powietrza doładowującego (intercooler), chłodnica za sprężarką (aftercooler), turbosprężarka z zaworem wastegate czy zmienna geometria łopatek w turbinie.
Elektryka
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Tylna lampa stopu | tak |
| Lampa typu kogut | nie |
Wałek Przekaźnika Mocy (WOM)
Wałek przekaźnika mocy w Renault 95-14 TX oferuje liczbę obrotów wynoszącą 540 obr. / min., a jego sterowanie jest ręczne.
Układ hamulcowy
Układ hamulcowy w Renault 95-14 TX nie posiada systemu ABS ani systemu wspomagania hamulców. Hamulce to tarczowe, suche, z pojedynczą tarczą.
Wymiary ciągnika
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Ciężar | od 4615 kg (w zależności od wersji) |
| Długość | 4300 mm |
| Wysokość | 2730 mm |
| Rozstaw osi | 2470 mm |
| Rozmiar kół z przodu | 14.9-24 |
| Dop. masa całkowita przyczepy bez hamulca | 1500 kg |
Układ napędowy
Renault 95-14 TX wyposażony jest w napęd 4x4, MFWD, 4WD (w zależności od wersji), charakteryzujący się napędem na wszystkie koła oraz stałym rozkładem siły na wszystkie cztery koła. Posiada napęd przedni oraz mechaniczny napęd na przednie koła. Układ kierowniczy jest hydrostatyczny. Brak jest niezależnego zawieszenia (ILS - Independent Link Suspension).
Hydraulika
W modelu Renault 95-14 TX brak jest układu hydraulicznego Load Sensing, układu zamkniętego, układu centralnego, stałego przepływu oraz stałego ciśnienia.
Przekładnia i skrzynia biegów
Ciągnik nie posiada przekładni PowerShift ani przekładni z mechanizmem nawrotnym (PowerShuttle). Skrzynia biegów oferuje 12 biegów do przodu i 12 biegów do tyłu.
Wyposażenie
W wyposażeniu Renault 95-14 TX znajduje się górny zaczep transportowy.

Renault 95-14
Informacje ogólne i lata produkcji
Model ciągnika Renault 95-14 był produkowany przez markę Renault w latach od 1986 do 1989. Podobnie jak wersja TX, nie posiadał kabiny z systemem ROPS.
Opinie i ocena (AGROrank)
Ciągnik Renault 95-14 uzyskał w systemie AGROrank ocenę 3.06. Opinie podkreślają wystarczającą moc silnika zasilanego olejem napędowym, o dużej pojemności skokowej. Jednostka napędowa jest oceniana jako przeciętna, aczkolwiek efektywna, gwarantująca dobry stosunek osiągów do kosztów. Traktor ten dobrze wypada w porównaniach kosztów i możliwości. Silnik jest klasycznie czterocylindrowy, z idealnie dopasowanymi obrotami znamionowymi. Oświetlenie jest raczej typowe, a WOM (wałek przekaźnika mocy) jest uznawany za zaletę.
Osiągi
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Maksymalna moc | 84 KM (62.6 kW) |
| Obroty znamionowe | 2350 obr. / min. |
| Spalanie (zużycie paliwa) | b.d. |
| Pojemność zbiornika paliwa | b.d. |
| Maksymalna prędkość | b.d. |
Silnik
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Rodzaj paliwa | Olej napędowy (diesel) |
| Producent silnika | MWM |
| Typ silnika | MWM D226-4 |
| Rodzaj silnika | Diesel (silnik wysokoprężny) |
| Pojemność silnika | 4.2 l. |
| Ilość suwów | 4 |
| Liczba cylindrów | 4 |
| Średnica tłoka | 105 mm |
| Skok tłoka (suw) | 120 mm |
Turbosprężarka
W modelu Renault 95-14 również nie zastosowano turbosprężarki ani systemów z nią związanych, takich jak podwójna sprężarka, chłodnica powietrza doładowującego (intercooler), chłodnica za sprężarką (aftercooler), turbosprężarka z zaworem wastegate czy zmienna geometria łopatek w turbinie.
Elektryka
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Tylna lampa stopu | tak |
| Lampa typu kogut | nie |
Wałek Przekaźnika Mocy (WOM)
Wałek przekaźnika mocy w Renault 95-14 oferuje liczbę obrotów wynoszącą 540 obr. / min., a jego sterowanie jest ręczne.
Układ hamulcowy
Układ hamulcowy w Renault 95-14 nie posiada systemu ABS ani systemu wspomagania hamulców. Hamulce to tarczowe, suche, z pojedynczą tarczą.
Wymiary ciągnika
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Ciężar | od 4980 kg (w zależności od wersji) |
| Długość | 4300 mm |
| Wysokość | 2771 mm |
| Rozstaw osi | 2470 mm |
| Rozmiar kół z przodu | 14.9-24 |
| Dop. masa całkowita przyczepy bez hamulca | 1500 kg |
Układ napędowy
Renault 95-14, podobnie jak wersja TX, jest wyposażony w napęd 4x4, MFWD, 4WD (w zależności od wersji). Posiada napęd na wszystkie koła, stały rozkład siły na wszystkie cztery koła, napęd przedni oraz mechaniczny napęd na przednie koła. Układ kierowniczy jest hydrostatyczny. Brak jest niezależnego zawieszenia (ILS - Independent Link Suspension).
Hydraulika
W modelu Renault 95-14 brak jest układu hydraulicznego Load Sensing, układu zamkniętego, układu centralnego, stałego przepływu oraz stałego ciśnienia.
Przekładnia i skrzynia biegów
Ciągnik nie posiada przekładni PowerShift ani przekładni z mechanizmem nawrotnym (PowerShuttle). Skrzynia biegów oferuje 16 biegów do przodu i 16 biegów do tyłu.
Wyposażenie
W wyposażeniu Renault 95-14 znajduje się górny zaczep transportowy.