Wprowadzenie do Modelu Bombardier MPV-20
Ciągnik Bombardier MPV-20 to model, który wzbudza zainteresowanie w katalogach rolniczych, szczególnie w kontekście danych technicznych ciągników marki Hinomoto. Niniejszy artykuł przedstawia szczegółowe parametry, osiągi oraz opinie użytkowników dotyczące tego traktora. Dostępne informacje obejmują spalanie (zużycie paliwa), moc, wymiary, wydajność, układ hamulcowy, napęd i układ kierowniczy, hydraulikę, przekładnię, skrzynię biegów, pojemność silnika oraz wyposażenie.
Produkcja modelu Bombardier MPV-20 odbywała się od 1984 do 1994 roku. Model ten nie był wyposażony w kabinę z systemem ROPS.
Dane Techniczne i Parametry
Informacje Ogólne
| Cecha | Wartość |
|---|---|
| Marka (producent) | Hinomoto |
| Model ciągnika | Bombardier MPV-20 |
| Seria | b.d. |
| Poprzedni model | - |
| Następny model | - |
| Mniejsza wersja | - |
| Większa wersja | - |
| Lata produkcji | od 1984 do 1994 r. |
| Kabina z systemem ROPS | Nie |
Osiągi Ciągnika
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Maksymalna moc (KM / kW) | b.d. |
| Obroty znamionowe | 2600 obr. / min. |
| Spalanie | b.d. |
| Pojemność zbiornika paliwa | b.d. |
| Maksymalna prędkość | b.d. |

Silnik Bombardier MPV-20
| Cecha | Wartość |
|---|---|
| Rodzaj paliwa | Olej napędowy (diesel) |
| Producent silnika | Toyosha |
| Typ silnika | Toyosha CS100 |
| Rodzaj silnika | Diesel (silnik wysokoprężny) |
| Pojemność silnika | 1 l. |
| Ilość suwów | 4 |
| Liczba cylindrów | 3 |
| Kompresja (stopień sprężania) | b.d. |
| Średnica tłoka | 73 mm |
| Skok tłoka (suw) | 80 mm |
| Maksymalny moment obrotowy | b.d. |
| Filtr powietrza | b.d. |
| Filtr paliwa | b.d. |
| Ilość komór w filtrze paliwa | b.d. |
| Filtr oleju | b.d. |
| Pompa oleju | b.d. |
| Regulacja obrotów (sterowanie) | b.d. |
| Rodzaj pompy wtryskowej | b.d. |
| Wtryskiwacze | b.d. |
| Ciśnienie wtrysku | b.d. |
| Chłodzenie | Silnik chłodzony cieczą |
| Obieg wymuszony | b.d. |
| Chłodnica | tak |
| Termostat | b.d. |
| Rodzaj chłodnicy | b.d. |
| Ilość płynu chłodzącego | b.d. |
| Sprzęgło | b.d. |
Turbosprężarka
Model Bombardier MPV-20 nie posiada turbosprężarki, podwójnej sprężarki (dual), chłodnicy powietrza doładowującego (intercooler), chłodnicy za sprężarką (aftercooler), turbosprężarki z zaworem wastegate ani zmiennej geometrii łopatek w turbinie.
| Cecha | Wartość |
|---|---|
| Turbosprężarka | Nie |
| Podwójna sprężarka (dual) | Nie dotyczy |
| Chłodnica powietrza doładowującego (intercooler) | Nie dotyczy |
| Chłodnica za sprężarką (aftercooler) | Nie dotyczy |
| Turbosprężarka z zaworem wastegate | Nie dotyczy |
| Zmienna geometria łopatek w turbinie | Nie dotyczy |
| Zawór regulacyjny ciśnienia (wastegate) | Nie dotyczy |
| Dodatkowe parametry turbiny | - |
Układ Elektryczny
| Cecha | Wartość |
|---|---|
| Napięcie zasilania rozrusznika (V) | 12 V |
| Masa | b.d. |
| Akumulator (V) | 1 V |
| Ilość akumulatorów | 0 |
| Rodzaj ładowania | Alternator |
| Producent systemu ładowania | Hitachi |
| Rodzaj zapłonu | b.d. |
| Tylna lampa stopu | tak |
| Tylna lampa rolnicza | b.d. |
| Lampa typu kogut | nie |
Wałek Przekaźnika Mocy (WOM)
Wałek przekaźnika mocy w Bombardier MPV-20 charakteryzuje się liczbą obrotów 593 obr. / min. i jest sterowany ręcznie.
| Cecha | Wartość |
|---|---|
| Liczba obrotów | 593 obr. / min. |
| Sterowanie WOM | ręczne |
Układ Hamulcowy
Traktor Bombardier MPV-20 nie posiada systemu ABS ani systemu wspomagania hamulców. Hamulce są suche, a tarcze nie są wyszczególnione. Nie ma również mechanizmu różnicowego w kontekście układu hamulcowego.
| Cecha | Wartość |
|---|---|
| System ABS (zapobieganie blokowaniu kół) | Nie |
| System wspomagania hamulców | Nie |
| Zespół hamulcowy | b.d. |
| Mechanizm różnicowy | Nie |
| Rodzaj hamulców | suche |
| Tarcze | - |

Wymiary i Masa
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Ciężar | od 845 kg (w zależności od wersji) |
| Długość | 2775 mm |
| Wysokość | b.d. |
| Szerokość | 1234 mm |
| Prześwit | 269 mm |
| Rozstaw kół z przodu | b.d. |
| Rozstaw kół z tyłu | b.d. |
| Rozstaw osi | b.d. |
| Rozmiar kół z przodu | 5-14 |
| Rozmiar kół z tyłu | b.d. |
| Dop. masa całkowita przyczepy bez hamulca | 1500 kg |
| Dop. masa całkowita przyczepy z hamulcem | b.d. |
| Największy dopuszczalny nacisk na oś | b.d. |
| Dopuszczalna masa całkowita (DMC) | b.d. |
| Promień skrętu | b.d. |
Układ Napędowy
Ciągnik Bombardier MPV-20 oferuje napęd 4x4, 4WD (w zależności od wersji), z napędem na wszystkie koła i stałym rozkładem siły na wszystkie 4 koła. Posiada napęd AWD, ale dynamiczny podział mocy na osie nie jest określony. Brak jest niezależnego zawieszenia (ILS - Independent Link Suspension) oraz napędu gąsienicowego. Układ kierowniczy jest drążkowy, bez hydrostatycznego układu kierowniczego.
| Cecha | Wartość |
|---|---|
| Napęd | 4x4, 4WD (w zależności od wersji) |
| Dodatkowe cechy napędu | napęd na wszystkie koła, stały rozkład siły na wszystkie 4 koła |
| Napęd stały | Tak |
| Stały rozkład sił na wszystkie koła | Tak |
| Dynamiczny podział mocy na osie | b.d., napęd AWD |
| Niezależne zawieszenie (ILS) | Brak |
| Przegubowe | - |
| Napęd gąsienicowy | Nie |
| Hydrostatyczny układ kierowniczy | Nie |
| Mechanizm różnicowy | b.d. |
| Układ kierowniczy | drążkowy |
| Drążki reakcyjne z przodu | b.d. |
| Zwolnice planetarne z tyłu | b.d. |
| Zwolnice planetarne z przodu | b.d. |
Hydraulika
Szczegóły dotyczące hydrauliki, takie jak TUZ (Tylny Układ Zawieszenia), rodzaj podnośnika hydraulicznego, wydajność i ciśnienie pompy podnośnika, nie są podane. Ciągnik nie posiada układu hydraulicznego Load Sensing, układu zamkniętego, układu centralnego, stałego przepływu ani stałego ciśnienia.
| Cecha | Wartość |
|---|---|
| TUZ | b.d. |
| Rodzaj podnośnika hydraulicznego | b.d. |
| Wydajność pompy podnośnika | b.d. |
| Ciśnienie pompy podnośnika | b.d. |
| Układ hydrauliczny Load Sensing | Nie |
| Układ zamknięty | b.d. |
| Układ centralny | Nie |
| Stały przepływ | Nie |
| Stałe ciśnienie | Nie |
| Układ sterujący | b.d. |
| Rozdzielacz dwusekcyjny | b.d. |
| Szybkozłącza | b.d. |
| Funkcja / Przycisk Auto Lift | b.d. |
Przekładnia i Skrzynia Biegów
Bombardier MPV-20 jest wyposażony w 9 biegów do przodu i 3 biegi do tyłu. Nie posiada skrzyni synchronicznej, przekładni PowerShift ani przekładni z mechanizmem nawrotnym (PowerShuttle).
| Cecha | Wartość |
|---|---|
| Skrzynia synchroniczna | b.d. |
| Przekładnia PowerShift | Nie |
| Przekładnia z mechanizmem nawrotnym (PowerShuttle) | Nie |
| Dodatkowe informacje o przekładni | - |
| Liczba biegów do przodu | 9 |
| Liczba biegów do tyłu | 3 |
| Biegi pełzające | b.d. |
Wyposażenie
Wśród wyposażenia modelu Bombardier MPV-20 odnotowano górny zaczep transportowy, choć jego obecność jest oznaczona znakiem zapytania. Klimatyzacja nie jest wyszczególniona.
| Cecha | Wartość |
|---|---|
| Górny zaczep transportowy | tak (???) |
| Zaczep dolny | b.d. |
| Klimatyzacja | b.d. |
Opinie o Ciągniku Bombardier MPV-20
Według opinii użytkowników, ciągnik Bombardier MPV-20 jest zasilany olejem napędowym. Zauważa się, że jego mały silnik może nie być opłacalny na dużym gospodarstwie. Podkreśla się, że trzy cylindry to zawsze niższa kultura pracy silnika, a znamionowe obroty pracy wynoszą powyżej 2500 obr./min. Układ elektryczny obejmuje 12 V-oltowy rozrusznik oraz ładowanie alternatorem, jednak akumulator ma małą pojemność (poniżej 6V).
Oświetlenie jest raczej typowe. Wyróżnia się bardzo dobry WOM. Zauważalny jest natomiast brak wspomagania nagłego hamowania. Ogólna ocena AGROrank wynosi 2.71. Pytania dotyczące modelu Bombardier MPV-20 można znaleźć na forum dedykowanym ciągnikom rolniczym.
Bombardier/Hinomoto MPV-20
tags: #ciagnik #rolniczy #bombardier