Poniższa artykuł przedstawia szczegółowe dane techniczne, parametry i charakterystykę ciągnika rolniczego Hürlimann H-657 XA, który był produkowany na początku XXI wieku. Zebrane informacje pozwalają na kompleksowe zrozumienie możliwości i konstrukcji tego modelu.
Charakterystyka Ogólna Modelu
Model Hürlimann H-657 XA to traktor, który był obecny na rynku przez kilka lat. Poniżej przedstawiono podstawowe informacje identyfikacyjne tego ciągnika.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Marka (producent) | Hurlimann |
| Model ciągnika | Hurlimann H-657 XA |
| Lata produkcji | od 2000 do 2004 r. |
| Kabina z systemem ROPS | Nie |

Według systemu ocen AGROrank, Hürlimann H-657 XA uzyskał ocenę 2.89. Jednostka napędowa tego ciągnika charakteryzuje się raczej typową mocą, jest to silnik o dużej pojemności skokowej, gwarantujący dobry stosunek osiągów do kosztów. Ogólna opłacalność modelu oceniana jest jako średnia, przy uwzględnieniu korzystnego stosunku kosztów eksploatacji do oferowanych osiągów. Silnik jest czterocylindrowy, a jego znamionowe obroty pracy znajdują się na wręcz idealnym poziomie.
Osiągi i Parametry Robocze
Kluczowe parametry dotyczące mocy i prędkości obrotowej silnika określają potencjał roboczy ciągnika Hürlimann H-657 XA.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Maksymalna moc | 72 KM (53.7 kW) |
| Obroty znamionowe | 2350 obr. / min. |
Brak jest danych dotyczących dokładnego spalania (zużycia paliwa), pojemności zbiornika paliwa oraz maksymalnej prędkości ciągnika.
Specyfikacja Silnika
Sercem ciągnika Hürlimann H-657 XA jest silnik wysokoprężny, produkowany przez firmę SAME.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Rodzaj paliwa | Olej napędowy (diesel) |
| Producent silnika | SAME |
| Typ silnika | Diesel (silnik wysokoprężny) |
| Pojemność silnika | 4 l. |
| Ilość suwów | 4 |
| Liczba cylindrów | 4 |
| Średnica tłoka | 105 mm |
| Skok tłoka (suw) | 115 mm |

Szczegółowe dane dotyczące kompresji (stopnia sprężania), maksymalnego momentu obrotowego, filtrów (powietrza, paliwa, oleju), pomp (oleju, wtryskowej), wtryskiwaczy, ciśnienia wtrysku oraz układu chłodzenia (chłodnica, termostat, ilość płynu chłodzącego) nie zostały udostępnione. Również brak jest informacji na temat sprzęgła.
System Turbodoładowania
Ciągnik Hürlimann H-657 XA nie jest wyposażony w turbosprężarkę ani powiązane z nią technologie zwiększające moc.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Turbosprężarka | Nie |
| Podwójna sprężarka (dual) | Nie dotyczy |
| Chłodnica powietrza doładowującego (intercooler) | Nie dotyczy |
| Chłodnica za sprężarką (aftercooler) | Nie dotyczy |
| Turbosprężarka z zaworem wastegate | Nie dotyczy |
| Zmienna geometria łopatek w turbinie | Nie dotyczy |
| Zawór regulacyjny ciśnienia (wastegate) | Nie dotyczy |
System Elektryczny
Elementy elektryczne są kluczowe dla funkcjonowania ciągnika, w tym dla jego oświetlenia i rozruchu.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Tylna lampa stopu | tak |
| Lampa typu kogut | nie |
Brak jest informacji o napięciu zasilania rozrusznika, masie, parametrach akumulatora, rodzaju ładowania, producencie systemu ładowania, rodzaju zapłonu oraz tylnej lampie rolniczej.
Wałek Przekaźnika Mocy (WOM)
Wałek Przekaźnika Mocy jest istotnym elementem do współpracy z maszynami rolniczymi.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Liczba obrotów | 540 obr. / min. |
| Sterowanie WOM | ręczne |
Układ Hamulcowy
Bezpieczeństwo pracy z ciągnikiem zapewnia odpowiednio zaprojektowany układ hamulcowy.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| System ABS (zapobieganie blokowaniu kół) | Nie |
| System wspomagania hamulców | Nie |
| Mechanizm różnicowy | Nie |
Brak jest danych dotyczących zespołu hamulcowego, rodzaju hamulców i tarcz.
Wymiary i Masa
Wymiary i masa ciągnika mają wpływ na jego zwrotność, stabilność oraz możliwość poruszania się w różnych warunkach terenowych.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Ciężar | od 2660 kg (w zależności od wersji) |
| Długość | 3851 mm |
| Wysokość | 2441 mm |
| Rozstaw osi | 2240 mm |
| Rozmiar kół z przodu | 7.50-16 |
| Dopuszczalna masa całkowita przyczepy bez hamulca | 1500 kg |
Brak jest danych dotyczących szerokości, prześwitu, rozstawu kół z przodu i tyłu, rozmiaru kół z tyłu, dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy z hamulcem, największego dopuszczalnego nacisku na oś, dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) oraz promienia skrętu.
Układ Napędowy i Kierowniczy
Układ napędowy Hürlimanna H-657 XA charakteryzuje się określoną konfiguracją, a hydrostatyczny układ kierowniczy zapewnia komfort i precyzję prowadzenia.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Napęd | 4x2, 2WD (w zależności od wersji) |
| Dodatkowe cechy napędu | napęd na jedną oś |
| Niezależne zawieszenie (ILS - Independent Link Suspension) | Brak |
| Hydrostatyczny układ kierowniczy | Tak |
| Układ kierowniczy | drążkowy |
Hydrauliczny układ wspomagania kierownicy
Brak jest danych na temat mechanizmu różnicowego, przegubowego napędu, napędu gąsienicowego, drążków reakcyjnych z przodu oraz zwolnic planetarnych z przodu i tyłu.
System Hydrauliczny
System hydrauliczny jest kluczowy dla obsługi maszyn i narzędzi rolniczych podłączanych do ciągnika.
W przypadku modelu Hürlimann H-657 XA brak jest szczegółowych danych dotyczących Trzypunktowego Układu Zawieszenia (TUZ), rodzaju podnośnika hydraulicznego, wydajności i ciśnienia pompy podnośnika. Nie ma również informacji, czy ciągnik posiada układ hydrauliczny typu Load Sensing, układ zamknięty, układ centralny, stały przepływ czy stałe ciśnienie. Brak jest także danych o układzie sterującym, rozdzielaczu dwusekcyjnym, szybkozłączach oraz funkcji/przycisku Auto Lift.
Przekładnia i Skrzynia Biegów
Skrzynia biegów odpowiada za przeniesienie mocy silnika na koła i wałek WOM, umożliwiając dostosowanie prędkości do wykonywanych zadań.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Przekładnia PowerShift | Nie |
| Przekładnia z mechanizmem nawrotnym (PowerShuttle) | Nie |
| Liczba biegów do przodu | 24 |
| Liczba biegów do tyłu | 12 |
Brak jest danych dotyczących tego, czy skrzynia jest synchroniczna, oraz o dostępności biegów pełzających.
Wyposażenie Standardowe
Podstawowe wyposażenie ciągnika ma wpływ na jego funkcjonalność i komfort użytkowania.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Górny zaczep transportowy | tak (?) |
Brak jest szczegółowych informacji na temat zaczepu dolnego oraz obecności klimatyzacji.