Marka Ursus jest w Polsce synonimem tradycji w produkcji ciągników rolniczych, a modele takie jak Ursus 3702 Piko czy Ursus 3724 Piko stanowią ważne elementy jej portfolio, szczególnie w segmencie maszyn przeznaczonych do prac komunalnych i pielęgnacji terenów zielonych. Chociaż sezon zbioru zielonek na pasze trwa, nie można zapominać o nieużytkach i porządkach wokół gospodarstw oraz w gospodarce komunalnej. Do tego celu doskonale nadają się maszyny takie jak kosiarki bijakowe, które w połączeniu z odpowiednim ciągnikiem mogą efektywnie pracować na placach, skwerach, boiskach, trawnikach, pasach zieleni czy w parkach.
Historia marki Ursus

Przedsiębiorstwo „Ursus” S.A. znajdowało się w Warszawie, w dzielnicy Ursus i prowadziło działalność w latach 1893-2003, będąc producentem ciągników rolniczych. Początki firmy sięgają 1893 roku. W 1907 roku zmieniono nazwę na „Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur i Motorów” oraz znak P7P na URSUS (łac. niedźwiedź). W 1921 roku „Zakłady Mechaniczne Ursus S.A.” rozpoczęły remonty samochodów wojskowych, a w 1923 roku głównym celem spółki stała się produkcja samochodów, co doprowadziło do powstania nowej fabryki w Czechowicach pod Warszawą (obecnie dzielnica Ursus).
- 1924: Podpisanie umowy z Ministerstwem Spraw Wojskowych na dostawę 3-tonowych Berlietów CBA i 1,5-tonowych S.P.A.
- 1928: Demonstracja pierwszych 52 krajowych ciężarówek Ursus.
- 1930: Upadek spółki z powodu złego zarządzania i przeinwestowania, co skutkowało upaństwowieniem i włączeniem do Państwowych Zakładów Inżynierii.
- 1939: Zajęcie zakładów przez Niemców i przestawienie produkcji na cele zbrojeniowe.
- Po 1945: Rozpoczęcie prac projektowych nad ciągnikiem rolniczym na podstawie niemieckiego Lanz Bulldoga, co zaowocowało konstrukcją LB-45, później nazwanego C-45.
- 1957: Opracowanie rodziny silników wysokoprężnych S312, S313 i S314.
- 1963: Początek produkcji ciągnika C-328.
- 1969: Rozpoczęcie produkcji ciężkich ciągników C-385.
- 1972: Powstanie Zrzeszenia Przemysłu Ciągnikowego Ursus.
- 1974: Zawarcie umowy licencyjnej z Massey Ferguson-Perkins.
- 1983: Wyprodukowanie milionowego ciągnika.
- 1991: Utworzenie Zakładów Przemysłu Ciągnikowego Ursus (ZPC Ursus).
- 2010: Ursus wprowadził do sprzedaży nowe modele ciągników rolniczych o oznaczeniach Piko, Mido oraz Forte.
- 2011: Spółka POL-MOT Warfama SA podpisała umowę o sprzedaży ciągników marki „URSUS”, znaków towarowych oraz 100% udziałów URSUS sp. z o.o.
W lutym 2024 roku rozpoczęło się wyburzanie hal i innych obiektów w Ursusie, które nie zostały uznane za zabytki.
Charakterystyka kosiarek bijakowych SaMASZ PIKO i IBIS

SaMASZ proponuje kosiarki bijakowe PIKO do efektywnego rozdrabniania niskiej roślinności, co pozwala na wzbogacenie gleby w składniki pokarmowe dzięki rozkładowi rozdrobnionej masy roślinnej. Kosiarki te sprawdzają się na terenach miejskich, poboczach dróg i rowach.
SaMASZ PIKO - kompaktowy mulczer
Kosiarki SaMASZ PIKO są dostępne w trzech szerokościach roboczych: 1, 1,3 i 1,5 m. Modele z literą „H” (jak np. w przypadku porównania Ursus 3502 RH) wyposażono w hydrauliczny przesuw boczny w zakresie 32 cm, co umożliwia odpowiednie ustawienie kosiarki względem ciągnika i pozwala na omijanie przeszkód. Przesuw hydrauliczny, wynoszący 32 cm, należy wykonywać po wcześniejszym zatrzymaniu WOM ciągnika i wyhamowaniu bijakowego wału roboczego.
- Element roboczy: Wał bijakowy o średnicy 108 mm, osadzony w dwurzędowych łożyskach baryłkowych.
- Noże: Duża liczba noży z podwójnym zachodzeniem na wale bijakowym oraz wymienny przeciwnóż gwarantują dokładne rozdrabnianie i pozostawienie równej powierzchni. W standardzie kosiarka jest wyposażona w noże bijakowe typu X o wadze 0,3 kg, przeznaczone do rozdrabniania roślin o średnicy łodyg do 20 mm. Największe elementy robocze pozwalają rozdrabniać gałęzie o średnicy do 20 mm.
- Liczba bijaków: 26 (PIKO 100), 34 (PIKO 130) i 40 (PIKO 150), zamontowane w podwójnej spirali.
- Napęd: Przenoszony za pomocą przekładni pasowej z napinaczem, minimalizującym czas obsługi. Układ napędowy składa się z przekładni kątowej ze sprzęgłem kierunkowym, wału przegubowo-teleskopowego oraz przekładni 3-pasowej z automatycznym napinaniem.
- Zapotrzebowanie na moc: Niskie. Dla PIKO 100 (1 m szerokości roboczej) to zaledwie 20 KM. Kosiarka PIKO 150 (1,5 m szerokości roboczej) może pracować z ciągnikiem o mocy od 35 KM.
- WOM: Napęd od WOM ciągnika ustawionego na 540 obr./min. W przypadku użytkowania na przodzie ciągnika z WOM 1000 obr./min., należy zakupić dedykowany zestaw.
- Wysokość robocza: Ustawienie poprzez zmianę położenia wału kopiującego, przekładając śruby w wybrane otwory. Maszyna nie powinna pracować oparta na bocznych płozach ślizgowych, które służą do chwilowego podparcia na nierównościach.
- Obudowa: Płaszcz kosiarki wykonany jest z wytrzymałej stali odpornej na ścieranie.
SaMASZ IBIS - kosiarka z koszem

Do pracy na terenach zielonych wymagających szczególnej pielęgnacji, SaMASZ proponuje kosiarki bijakowe z koszem serii IBIS o pojemności 0,9 metra sześciennego. Ibis waży tylko 420 kg (lub 505 kg w przypadku wersji UP), dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko uszkodzenia darni czy zniekształcenia wykaszanej powierzchni. Kosiarka SaMASZ IBIS to klasyczny mulczer wzbogacony o zbiornik, który pozwala gromadzić rozdrobnioną roślinność i wyładować ją w dowolnym miejscu lub bezpośrednio na przyczepę.
- Element roboczy: Wał bijakowy osadzony w dwurzędowych łożyskach baryłkowych o średnicy 108 mm, wymienny rząd przeciwnoży, spiralne ułożenie bijaków oraz ich podwójne zachodzenie na wale gwarantuje dokładne rozdrabnianie materiału.
- Liczba bijaków: W IBIS 150 jest ich 50 (o dziesięć więcej niż w PIKO 150). Największe elementy robocze pozwalają rozdrabniać gałęzie o średnicy do 35 mm.
- Wersja UP: Umożliwia hydrauliczny wysyp materiału na maksymalną wysokość 2 m. Kosz w tej wersji jest wykonany z tworzywa sztucznego, co minimalizuje dodatkowy ciężar.
- Koła kopiujące: Kosiarka SaMASZ IBIS posiada przednie koła kopiujące, które zwiększają jakość kopiowania terenu.
- Regulacja wysokości: Dostępna jest bezstopniowa regulacja wysokości koszenia.
- Nowy model: IBIS 125 to nowy model o szerokości roboczej 1,25 m, który ma być wyposażony w kosz stalowy o pojemności 0,9 m³.
Porównanie ciągników Ursus 3502 RH i Ursus 3702 Piko
W kontekście wyboru odpowiedniego ciągnika do prac komunalnych i pielęgnacji terenów zielonych, często pojawia się pytanie o porównanie modeli, takich jak Ursus 3502 RH i Ursus 3702 Piko. Poniżej przedstawiono dane techniczne i parametry obu ciągników, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.
| Parametr | Ursus 3502 RH | Ursus 3702 Piko |
|---|---|---|
| Marka (producent) | Ursus | Ursus |
| Model ciągnika | Ursus 3502 RH | Ursus 3702 Piko |
| Maksymalna moc (KM / kW) | 47.0 KM (34.6 kW) | 45.5 KM (36.9 kW) |
| Obroty znamionowe | b.d. | 2200 obr. / min. |
| Pojemność zbiornika paliwa | 58 l. | 50 l. |
| Maksymalna prędkość | b.d. | 27 km / h |
| Rodzaj paliwa | Olej napędowy (diesel) | Olej napędowy (diesel) |
| Producent silnika | Ursus | Perkins |
| Typ silnika | Ursus 3250 | Perkins 1103D-33 Euro IIIA/Stage IIIA |
| Pojemność silnika | 2.502 l. | 3.3 l. |
| Liczba cylindrów | 3 | 3 |
| Maksymalny moment obrotowy | b.d. | 196 Nm przy 1400 obr. / min. |
| Chłodzenie | Silnik chłodzony cieczą | Silnik chłodzony cieczą |
| Turbosprężarka | Nie | Nie |
| Napięcie zasilania rozrusznika (V) | b.d. | 12 V |
| Akumulator (V) | b.d. | 12 V |
| Ciężar | Od 1940 kg do 2040 kg | Od 2400 kg |
| Długość | 3625 mm | 3510 mm |
| Wysokość | 2445 mm | 2280 mm |
| Szerokość | 1310 mm | 1330 mm |
| TUZ | b.d. | 1330 kg |
| Wydajność pompy podnośnika | b.d. | 26 / 45 l / min |
| Liczba biegów do przodu | 8 | b.d. |
| Liczba biegów do tyłu | 2 | b.d. |
| Górny zaczep transportowy | Tak (???) | Tak (???) |
| Klimatyzacja | b.d. | b.d. |
Ursus 3724 Piko - szczegółowe dane techniczne
Model Ursus 3724 Piko, produkowany w 2010 roku (rejestracja 2012), to ciągnik zadbany, mało użytkowany, z przebiegiem 1600 mth. Jest to sprzęt od gospodarza, sprzedawany na umowę kupna-sprzedaży.
Poniżej przedstawiono szczegółowe dane techniczne modelu Ursus 3724 Piko:
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Informacje ogólne | |
| Marka (producent) | Ursus |
| Model ciągnika | Ursus 3724 Piko |
| Kabina z systemem ROPS | Nie |
| Osiągi | |
| Maksymalna moc (KM / kW) | 45.5 KM (36.9 kW) |
| Obroty znamionowe | 2200 obr. / min. |
| Pojemność zbiornika paliwa | 50 l. |
| Maksymalna prędkość | 32 km / h |
| Silnik | |
| Rodzaj paliwa | Olej napędowy (diesel) |
| Producent silnika | Perkins |
| Typ silnika | Perkins 1103D-33 Euro IIIA/Stage IIIA |
| Pojemność silnika | 3.3 l. |
| Liczba cylindrów | 3 |
| Maksymalny moment obrotowy | 196 Nm przy 1400 obr. / min. |
| Chłodzenie | Silnik chłodzony cieczą |
| Pompa wtryskowa | tłoczkowa, bezpośredni wtrysk paliwa |
| Turbosprężarka | |
| Turbosprężarka | Nie |
| Elektryka | |
| Napięcie zasilania rozrusznika (V) | 12 V |
| Akumulator (V) | 12 V |
| Rodzaj ładowania | Alternator |
| Tylna lampa stopu | Tak |
| Wałek Przekaźnika Mocy (WOM) | |
| Liczba obrotów | b.d. |
| Układ hamulcowy | |
| System ABS | Nie |
| Wymiary | |
| Ciężar | Od 3155 kg (w zależności od wersji) |
| Długość | 3470 mm |
| Wysokość | 2650 mm |
| Szerokość | 1810 mm |
| Rozstaw osi | 15000 mm |
| Rozmiar kół z przodu | 9.5 R24 / 14.9 R28 |
| Rozmiar kół z tyłu | 12.4 R32 |
| Dop. masa całkowita przyczepy bez hamulca | 1500 kg |
| Układ napędowy | |
| Napęd | 4WD (w zależności od wersji) |
| Dodatkowe cechy napędu | napęd na wszystkie koła |
| Niezależne zawieszenie (ILS) | Brak |
| Układ kierowniczy | drążkowy |
| Hydraulika | |
| TUZ | 2400 kg |
| Wydajność pompy podnośnika | 45 l / min |
| Układ hydrauliczny Load Sensing | Nie |
| Przekładnia i skrzynia biegów | |
| Przekładnia PowerShift | Nie |
| Przekładnia z mechanizmem nawrotnym (PowerShuttle) | Nie |
| Wyposażenie | |
| Górny zaczep transportowy | Tak (???) |
| Klimatyzacja | b.d. |
Opinie o Ursus 3724 Piko

Z ogólnych ocen wynika, że Ursus 3724 Piko cechuje się niezbyt mocnym silnikiem i dość małym zbiornikiem paliwa. Maksymalna prędkość jest zadowalająca, a dużą zaletą jest jednostka i układ paliwowy. Ciągnik posiada większą niż przeciętna pojemność silnika, a jednostka napędowa, choć przeciętna, jest efektywna, zapewniając przyzwoity stosunek osiągów i parametrów do kosztów. Opłacalność oceniana jest jako średnia, zwracając uwagę na dobry stosunek kosztów do osiągów.
Wybór ciągnika do prac komunalnych i gospodarczych
Potrzeby użytkownika obejmują sprzęt z ładowaczem czołowym (turem) o udźwigu 1600 kg do rozładowywania palet z tira, odśnieżania placu, podłączenia solarki, obowiązkowo napęd 4x4. Dodatkowo ciągnik ma służyć do podłączenia zamiatarki do mycia dróg po budowie i ewentualnie do ciągnięcia zwykłej przyczepy. Całość pracy ma odbywać się na utwardzonym terenie, bez wykorzystania w polu.
Z uwagi na sporadyczne użytkowanie i ograniczony budżet (początkowo 40 000 zł, rozważane do 70 000 zł), zalecane jest poszukiwanie prostego sprzętu, minimalizującego ryzyko awarii. Warto zwrócić uwagę na ciągniki z napędem 4x4, odpowiednim udźwigiem tura i możliwością podłączenia wspomnianych maszyn. Ciągniki z serii Piko, ze względu na swoje gabaryty, mogą być odpowiednie do pracy w sadach i komunalnych zastosowaniach. Należy sprawdzić, czy wybrany model posiada niezależny WOM (w opcji 1000 obr/min) oraz szybkozłącza hydrauliki zewnętrznej.