Ciągniki Rolnicze: Przepisy Prędkości i Charakterystyka Modeli o Mocy do 120 KM

Ciągniki i maszyny rolnicze poruszające się na drogach muszą spełniać szereg wymagań, m.in. poruszać się z określoną prędkością na drogach publicznych. Nowe ciągniki są coraz szybsze, a ich możliwości techniczne często wykraczają poza obowiązujące regulacje. Równocześnie, rynek oferuje szeroki wybór ciągników o mocy w przedziale 100-120 KM, które stanowią uniwersalne rozwiązanie dla wielu gospodarstw.

Regulacje Prawne dotyczące Prędkości Ciągników Rolniczych

Aktualne Limity Prędkości

Maksymalna dopuszczalna prędkość dla ciągników rolniczych wynosi 30 km/h, niezależnie od tego, czy ciągnik porusza się samodzielnie, czy z przyczepą. Choć nowoczesne ciągniki są przystosowane do osiągania prędkości nawet do 50 km/h, a niektóre są homologowane do prędkości 40 km/h lub 50 km/h, prawo nie zezwala na przekroczenie limitu 30 km/h. Warto również pamiętać, że ciągniki rolnicze nie mogą poruszać się po drogach ekspresowych ani autostradach. Te drogi są przeznaczone wyłącznie dla pojazdów samochodowych, które spełniają wymogi minimalnej prędkości 40 km/h na równej, poziomej jezdni.

Znak drogowy ograniczenia prędkości dla ciągników rolniczych

Porównanie z Innymi Pojazdami

W kontekście przepisów dotyczących prędkości, ciągniki rolnicze mają swoje unikalne ograniczenia w porównaniu do innych pojazdów, takich jak samochody osobowe czy ciężarówki. Obecnie maksymalna prędkość jazdy ciągnikiem rolniczym na drodze publicznej wynosi 30 km/h, co jest znacząco niższe niż w przypadku samochodów osobowych, które mogą poruszać się z prędkością do 50-120 km/h, w zależności od rodzaju drogi. W porównaniu do ciężarówek, które mogą osiągać prędkości do 90 km/h na drogach publicznych, ciągniki są więc znacznie wolniejsze.

Proponowane Zmiany w Przepisach

W ostatnich latach pojawiły się propozycje dotyczące podniesienia limitu prędkości dla ciągników rolniczych. Ministerstwo Infrastruktury planuje zwiększenie maksymalnej prędkości do 40 km/h, co mogłoby znacząco wpłynąć na mobilność rolników i poprawić efektywność transportu w sektorze rolniczym. Wprowadzenie wyższych limitów prędkości mogłoby ułatwić rolnikom dotarcie do miejsc, gdzie potrzebne są ich usługi.

Nowoczesne technologie w ciągnikach rolniczych mają ogromny wpływ na przyszłe przepisy drogowe. Wprowadzenie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, takich jak automatyczne hamulce czy systemy ostrzegania przed kolizją, pozwala na bezpieczniejsze poruszanie się z wyższymi prędkościami. Te innowacje mogą skłonić ustawodawców do rewizji obecnych przepisów dotyczących prędkości, aby uwzględnić możliwości nowoczesnych ciągników. Przykłady takich technologii obejmują systemy stabilizacji oraz monitoring GPS, które nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale również poprawiają efektywność operacyjną.

Technologie rolnictwa precyzyjnego TO ŁATWE! │ Ochrona roślin z automatycznym sterowaniem sekcjami

Zasady Ruchu i Bezpieczeństwo

Ciągniki rolnicze mają określone ograniczenia dotyczące dróg, po których mogą się poruszać. Zgodnie z przepisami, mogą poruszać się głównie po drogach publicznych, takich jak drogi lokalne i wiejskie. Na drogach, na których mogą poruszać się ciągniki, kierujący jest zobowiązany do zjeżdżania jak najbardziej na prawo, aby umożliwić wyprzedzanie innym pojazdom. Ponadto, ciągniki muszą być odpowiednio oznakowane, co zwiększa ich widoczność na drodze.

Jazda ciągnikiem po niewłaściwych drogach może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i bezpieczeństwa, w tym mandatów i odpowiedzialności cywilnej w przypadku wypadku. Bezpieczeństwo na drodze jest kluczowym aspektem, dlatego właściwe oznakowanie ciągnika, w tym umieszczenie trójkąta ostrzegawczego z tyłu pojazdu, jest niezbędne. Kierowcy powinni również stosować się do zasad sygnalizacji, używając kierunkowskazów, oraz dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze.

W miarę jak technologia w rolnictwie się rozwija, inteligentne systemy zarządzania ruchem oraz czujniki otoczenia mogą pomóc kierowcom w lepszym monitorowaniu warunków drogowych i otoczenia, ostrzegając o nadjeżdżających pojazdach. W przyszłości, integracja autonomicznych systemów jazdy w ciągnikach może zrewolucjonizować transport produktów rolnych, zwiększając bezpieczeństwo i efektywność.

Ciągniki Rolnicze o Mocy 100-120 KM: Wybór i Charakterystyka

W naszym zestawieniu za górną granicę mocy znamionowej ciągnika przyjęliśmy 120 KM, choć moc maksymalna, ze względu na doposażenie jednostek napędowych w układy elektronicznego sterowania, może w niektórych modelach osiągać nawet 150 KM. Obecnie nie ma prostej odpowiedzi odnośnie definicji taniego traktora, ale na potrzeby tego artykułu założyliśmy, że nasz tani ciągnik będzie legitymował się mocą 100-120 KM, a jego cena oscylować będzie w granicach +/- 200 tys. zł netto.

Dylemat: Cztery czy Sześć Cylindrów?

Jeszcze kilka lat temu grupę ciągników o mocy rzędu 120 KM stanowiły niemal wyłącznie maszyny 6-cylindrowe. Obecnie dominują "czwórki". Wiele z tych maszyn gabarytami i wyposażeniem aspiruje jednak do większych ciągników 6-cylindrowych, dzięki czemu można je efektywnie wykorzystywać w ciężkich pracach. Wielu rolników poszukuje ciągnika uniwersalnego, który oprócz wykonywania ciężkiej pracy polowej sprawdzi się np. na użytkach zielonych czy z ładowaczem czołowym. "Czterocylindrowiec" z krótszym rozstawem osi, gwarantującym na ogół większą zwrotność i wyższą wszechstronność zastosowania aniżeli ciągnik 6-cylindrowy, może okazać się "złotym środkiem" dla kilkudziesięciohektarowego gospodarstwa. Poza tym przy niskim obciążeniu jednostka 4-cylindrowa zazwyczaj zużyje mniej paliwa.

Infografika porównująca silniki 4- i 6-cylindrowe w ciągnikach

Klasyfikacja Ciągników 4-cylindrowych

W zasadzie w grupie 4-cylindrowych ciągników o mocy rzędu 120 KM dałoby się wyróżnić dwie podgrupy maszyn:

  • Do pierwszej zaliczyć należy ciągniki kompaktowe, które wywodzą się z typowych maszyn o niewielkich gabarytach.
  • Drugą grupę stanowią ciągniki o zbliżonej mocy, ale są to już serie ciągników o większych gabarytach.

W obrębie oferty jednego producenta i zbliżonej mocy możemy znaleźć nawet 3 modele, między którymi różnice widać już na pierwszy rzut oka: inne są gabaryty, rozstaw osi (np. w zakresie 2,25-2,45 m) i masa (różnica nawet o ponad 1000 kg). Nie sposób nie wspomnieć o zastosowaniu silników o innej pojemności, układu hydraulicznego (m.in. wpływającego na udźwig TUZ) czy różnych rodzajach skrzyni biegów.

Kluczowe Parametry Techniczne

Silnik, Masa i Rozstaw Osi

Mimo że w naszym zestawieniu uwzględniliśmy jedynie maszyny 4-cylindrowe, wszystkie są przystosowane do prowadzenia ciężkich prac polowych. Ich silniki cechują się parametrami zbliżonymi do małych ciągników 6-cylindrowych. Dla przykładu, ciągnik Case IH Maxxum EP 110 z 4-cylindrowym silnikiem o pojemności 4,5 l dysponuje mocą nominalną 110 KM i momentem obrotowym 498 Nm (maks. 143 KM i 590 Nm w trybie power boost). Natomiast jego 6-cylindrowy "odpowiednik" Maxxum 115 wyposażony w jednostkę 6-cylindrową o pojemności 6,7 l generuje 116 KM i 522 Nm (154 KM i 632 Nm z power boost).

Istotnym parametrem jest masa, tym bardziej jeśli ciągnik ma być przeznaczony do wykonywania prac uprawowych. Ze względu na niższą pojemność skokową jednostki napędowej oraz mniejsze gabaryty zarówno silnika, jego osprzętu, jak i wielu innych podzespołów (na przykład skrzynia biegów, tylny most, koła) masa ciągników 4-cylindrowych jest zazwyczaj niższa aniżeli ich 6-cylindrowych odpowiedników. W przypadku opisanych wcześniej modeli ciągników Maxxum 110 (4 cyl.) i 115 (6 cyl.) różnica ta wynosi 120 kg (odpowiednio: 4 890 kg oraz 5 010 kg). Biorąc pod uwagę rozstawy osi, odpowiednio: 2,43 i 2,67 m, będziemy mieli wrażenie, że ciągnik 6-cylindrowy jest zdecydowanie bardziej masywny.

Oczywiście każda z maszyn może być dociążona. W najprostszych konfiguracjach odbywa się to za pomocą obciążników przednich. W przypadku ciągników uniwersalnych warto jednak skorzystać z możliwości ich wyposażenia w przedni TUZ, który w razie konieczności pozwoli szybko dociążyć ciągnik. Możliwość zastosowania fabrycznego przedniego podnośnika posiadają wszystkie ciągniki w naszym zestawieniu oprócz Belarusa 1025.5. Oprócz przedniego TUZ, warto również uwzględnić zakup dodatkowych obciążników montowanych na tylnych kołach, co jest kluczowe również dla prowadzenia prac z ładowaczem czołowym.

Wśród istotnych parametrów, które predysponują "czterocylindrowca" do pracy w roli głównego "konia pociągowego", znajduje się wspomniany rozstaw osi. Ma on wpływ przede wszystkim na stabilność ciągnika, co szczególnie odczujemy przy sprzęgnięciu z zawieszanymi, ciężkimi maszynami. Maszyny z większym rozstawem osi będą bardziej stabilne, a jazda nimi bardziej komfortowa.

Komfort i Przekładnia

Poszukując uniwersalnego ciągnika, warto zwrócić uwagę na standard wyposażenia bazowego i opcjonalnego. Elementami przekładającymi się bezpośrednio na komfort pracy są m.in. amortyzacja osi, kabiny oraz fotel (wielu producentów oferuje amortyzowany pneumatycznie fotel już w standardzie). "Miękka" oś ma również duże znaczenie dla utrzymania przyczepności kół w cięższych pracach (pod warunkiem że przód jest odpowiednio dociążony), a jej zalety docenimy w transporcie po "polskich drogach".

Z pewnością warto wybrać maszynę wyposażoną w układ EHR (wśród prezentowanych modeli ciągników tylko Belarus nie oferuje tego wyposażenia). Poza tym przydatna może okazać się funkcja automatycznego załączania wałka WOM (w zależności od położenia ramion podnośnika), elektroniczna obsługa zaworów hydraulicznych czy układ zarządzania pracą na uwrociach. Ostatnia opcja dostępna jest wyłącznie w modelach ciągników klasy premium zachodnich producentów i pozwala na programowanie funkcji i załączanie ich sekwencji po naciśnięciu jednego przycisku.

Głębiej należy zastanowić się również nad wyborem przekładni oraz ogumienia. W przypadku maszyn wykorzystywanych do prac polowych, skrzynia biegów powinna dysponować jak największą liczbą przełożeń zmienianych pod obciążeniem w zakresie najczęściej wykorzystywanych prędkości roboczych (6-12 km/h). Warto, aby taki ciągnik miał tylne koła o średnicy 38 cali i opony o szerokości co najmniej 520 mm. Im większe koła i ogumienie, tym większa powierzchnia styku z podłożem, a co za tym idzie, mniejszy poślizg i nacisk jednostkowy na podłoże.

Przegląd Wybranych Modeli Ciągników

Belarus 1025.5

Model Belarus 1025.5 z ceną ok. 112 tys. zł netto jest najtańszą przedstawianą propozycją w segmencie 100-120 KM. W ciągniku pracuje 4-cylindrowa jednostka MMZ (110 KM), która z wykorzystaniem systemu SCR spełnia normę emisji spalin Stage 3B. Układ hydrauliczny ciągnika jest oparty na podzespołach białoruskich, a tylny TUZ może dźwigać 4,5 t. Ciągnik posiada mechaniczną, zsynchronizowaną przekładnię oferującą 16 x 8 przełożeń i mechaniczny rewers. Załączanie wałka WOM odbywa się elektrohydraulicznie. W ciągnikach montowana jest wyciszona, ogrzewana kabina, a w standardzie znajdziemy m.in. dwa reflektory robocze oraz fotel Grammer. Za dopłatą ok. 4 tys. zł ciągnik może być doposażony w układ klimatyzacji. Model 1025.5 wyróżnia się dużo lepszą widocznością. Do głównych czynników przemawiających za wyborem tego modelu należy prosta i tania w naprawie konstrukcja oraz wyjątkowo atrakcyjna cena.

Case IH Maxxum 110

Wśród 4-cylindrowych ciągników o mocy do 120 KM, Case IH Maxxum 110 jest najmniejszym przedstawicielem serii Maxxum. Maszyna dostępna jest w 3 wersjach: standardowej, Multicontroller oraz CVX. Zasadnicze różnice dotyczą przekładni oraz sterowania podzespołami. W wersji klasycznej w standardzie ciągnik jest wyposażony w przekładnię 24 x 24 z 2 półbiegami przełączanymi pod obciążeniem oraz elektrohydraulicznym rewersem. Model Maxxum Multicontroller (ok. 90 proc. sprzedawanych ciągników serii Maxxum) oferuje przekładnię 16 przełożeń z 4 biegami zmienianymi pod obciążeniem (powershift) i wielofunkcyjny podłokietnik (Multicontroller). Ostatnią, najdroższą wersją jest Maxxum CVX z przekładnią bezstopniową. Za podstawową wersję ciągnika Maxxum 110 zapłacimy od 185 tys. zł, za model Multicontroller ok. 200 tys. zł, zaś wersja z przekładnią bezstopniową wyceniana jest na ok. 235 tys. zł.

Claas Arion 440

Wśród 120-konnych ciągników Claasa znajdziemy m.in. Ariona 440. W ciągniku pracuje zmodyfikowana przekładnia z 16 przełożeniami do jazdy w przód oraz w tył. Nowy Arion wyróżnia się sporym rozstawem osi (2,52 m), co w połączeniu z rozkładem masy 50/50 daje ciągnikowi bardzo dobrą stabilność. Użytkownicy Ariona docenią również kabinę Panoramic, która oferuje bardzo dobrą widoczność na ładowacz czołowy, dzięki dużej przedniej szybie i przeszklonemu lukowi w dachu. Przy konfigurowaniu warto zastanowić się nad opcjonalnym joystickiem oraz układem pozwalającym na pracę skrzyni w trybie w pełni automatycznym, co jest szczególnie korzystne w transporcie.

Deutz-Fahr Serii 6 (6120.4 i 6130.4)

Portfolio firmy Deutz-Fahr w zakresie ciągników o mocy ok. 120 KM obejmuje modele serii 5, 5C, 5G oraz 6. Modele serii 6: 6120.4 i 6130.4 dysponują odpowiednio mocą nominalną 114 oraz 124 KM. "Czterocylindrówki" z grupy SDF wyposażono w silniki Deutz o pojemności 4 l, spełniające wymogi normy emisji spalin Stage 3B dzięki wykorzystaniu układu oczyszczania spalin z katalizatorem SCR i płynu AdBlue (zużycie ok. 10% w stosunku do paliwa). Przekładnia dysponuje 32 przełożeniami do jazdy w przód oraz tą samą liczbą biegów do jazdy w tył (opcjonalnie z dodatkowym reduktorem 48 przełożeń) i jest dostarczana przez firmę ZF. Półbiegi zmieniane są płynnie i mogą być zmieniane automatycznie dzięki funkcji Automatic Powershift (APS). Deutz-Fahr serii 6 w standardzie oferuje pełną paletę prędkości WOM: 540/540ECO /1000/1000ECO, a także funkcję AutoWOM. Bliźniaczymi modelami są Same Fortis 120.4/130.4 oraz Lamborghini Spark 120.4/130.4. Obecnie za model 6120.4 trzeba zapłacić ok. 250 tys. zł, a za 6130.4 - 256 tys. zł, z możliwością dopłaty 13 tys. zł za amortyzację osi przedniej.

Farmtrac 7110 DT

W ofercie producenta ciągników rolniczych z Mrągowa znajdziemy sztandarowy model 7110 DT o mocy 111 KM. Atutem maszyny jest stosunkowo prosta konstrukcja, bazująca na podzespołach znanych producentów, m.in. ZF, Carraro, Bosch, Mita (podnośnik) czy Perkins. To, w połączeniu z niewygórowaną ceną (niespełna 172 tys. zł), czyni ciągnik ciekawą propozycją. Układ przeniesienia napędu skonstruowany jest w oparciu o przekładnię ZF 16 x 16 (2-zakresowy powershift i mechaniczny rewers). W 6-słupkowej kabinie znalazł się czytelny wyświetlacz. Warto wspomnieć o możliwości zakupu limitowanej wersji "Mazur", która w standardzie wyposażana jest w układ klimatyzacji oraz komplet obciążników przednich.

Fendt 312 Vario

W zestawieniu nie mogło zabraknąć również Fendta - modelu 312 Vario. Ciągnik dysponuje mocą znamionową 110 KM, krzesaną z 4-cylindrowej jednostki napędowej Deutz, która do spełnienia norm emisji spalin wykorzystuje układ SCR. Wyróżnia się najwyższą wartością momentu obrotowego (550 Nm przy 1 450 obr./min). Tym, co również wyróżnia bawarskiego Fendta 312 na tle konkurencji, jest przekładnia bezstopniowa Vario, będąca połączeniem układu napędu mechanicznego i hydrostatycznego.

YTO 1154

Pierwszą i zarazem najtańszą propozycją w segmencie 100-120 KM jest chiński YTO 1154 dysponujący mocą 116 KM z silnika własnej konstrukcji o pojemności 4,3 l, który spełnia normę Stage V. Przekładnia to prosta, rewersowana mechanicznie konstrukcja o 12 przełożeniach do przodu i 12 do tyłu, umożliwiająca osiąganie prędkości w zakresie od 2,3 do 37.5 km/h. Ciągnik o masie 4,4 t jest dostępny za 183 tys. zł netto. Do minusów trzeba niestety zaliczyć parametry układu hydraulicznego; pompa ma wydatek 50 l/min, zaś maksymalny udźwig tylnego podnośnika to 2,5 tony.

Irum Targo 102

Rumuński Irum Targo 102, wyposażony w silnik FPT F36 o mocy 102 KM, jest obecny na polskim rynku. W przypadku rumuńskiej propozycji zastosowano standardową dla segmentu przekładnię 12×12, jednak wybieranie przełożeń i kierunku jazdy odbywa się za pomocą dźwigni umieszczonych po prawej stronie. Cena tego modelu ma wynosić ok 45 tys. euro, a więc licząc po obecnym kursie ok 194 tys. zł netto.

Solis S110

Indyjska firma Solis modelem S110 przekroczyła barierę 100 KM. Źródłem tej mocy jest silnik o pojemności 4087 cc, generujący 110 koni mechanicznych oraz bardzo przyzwoity moment obrotowy 460 Nm uzyskiwany od 1400 obrotów. Dla spełnienia normy Stage V zastosowano tutaj EGR, DPF, DOC i SCR. Silnik jest teoretycznie konstrukcją własną, jednak nie jest tajemnicą, że Solis i Yanmar współpracują. W S110 zastosowano skrzynię biegów Carraro w wariancie 12×12 z dodatkową redukcją w przód i finalnie 24×12 z Power Shuttle oraz przednim mostem również Carraro. Pompa ma wydatek 93 l/min, a standardowe ogumienie to 14.9×24 i 18.4×34. Cena nie jest jeszcze znana, ale powinna zamknąć się w kwocie poniżej 200 tys. zł netto.

Zdjęcie nowoczesnego ciągnika rolniczego o mocy 120 KM

tags: #ciagnik #rolniczy #predkosc #120 #km