Ciągniki rolnicze: promocje i co warto wiedzieć przy zakupie

Niskie ceny wielu płodów rolnych oraz nieregularny i mocno ograniczony dostęp do dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) powodują, że sprzedaż maszyn rolniczych od trzech lat systematycznie spada. Tendencje w handlu maszynami można było łatwo zaobserwować podczas ostatnich targów Agrotech 2016 w Kielcach. Handlowcy nie ukrywają, że wiele firm znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, jeśli chodzi o obroty ze sprzedaży maszyn. Złą sytuację potęguje fakt ogłoszonego naboru na "Modernizację gospodarstw rolnych" z PROW 2014-2020, do którego przymierza się wielu rolników, rezygnując w tym momencie z inwestycji.

Realizacja "Modernizacji..." wymaga cierpliwości, ponieważ potrwa z pewnością co najmniej do końca roku. Mimo że wiele wniosków odpadnie, wielu rolników chce spróbować swoich sił, co jest zrozumiałe. W wyniku tego, miejmy nadzieję, chwilowego zastoju w handlu, producenci starają się "załatać dziurę" w obrotach. Stąd też wynikają duże zachęty do zakupu maszyn w postaci różnego rodzaju promocji i upustów cenowych.

Podczas kieleckich targów trudno było przeoczyć stoiska większych producentów maszyn, które były oznakowane banerami i naklejkami informującymi o aktualnych promocjach. Dotyczy to głównie większych maszyn, takich jak ciągniki czy kombajny. Czy owe zachęty to tylko puste hasła marketingowe? Niekoniecznie. Jak się okazało, oferty promocyjne są w wielu przypadkach bardzo korzystne i dotyczą przede wszystkim dodatkowych rabatów na maszyny. Są to rabaty udzielane odgórnie przez generalnego dystrybutora lub producenta, a nie tylko przyznawane przez lokalnego dealera, z którym zazwyczaj istnieje możliwość indywidualnych negocjacji.

Odgórnie udzielane rabaty mogą w niektórych przypadkach sięgać nawet ponad 10% wartości maszyny, co przy cenie kilkuset tysięcy złotych stanowi znaczącą kwotę. Co ciekawe, wiele promocji cenowych można łączyć z promocyjnymi ofertami finansowania fabrycznego. Wynegocjowana cena za sprzęt nie wpływa na koszt udzielanego kredytu fabrycznego. Można spotkać oferty z zerowymi odsetkami rat na okres 3, a nawet 5 lat, czasem także bez prowizji. Dużą zaletą może być również możliwość odebrania maszyny i rozpoczęcia pracy, wpłacając jedynie niewielką część jej wartości, na przykład 10% lub 30%.

Każdą ofertę należy jednak analizować indywidualnie i dokładnie sprawdzać wszystkie zapisy "drobnym drukiem". Niemniej jednak, warto zwrócić na nie uwagę i zastanowić się, czy w pewnych sytuacjach zakup nie będzie bardziej korzystny niż dofinansowanie z PROW, na które po pierwsze, trzeba się zakwalifikować, następnie poczekać, zazwyczaj trzeba się też "skredytować", aby zapłacić za cały zakup i liczyć się z kontrolami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Promocje i oferty finansowania od poszczególnych producentów

Kubota

Japoński producent oferuje spore upusty cenowe na 8 modeli ciągników, pozwalając zaoszczędzić maksymalnie do 24,6 tys. zł brutto. Promocja obowiązuje do 30 czerwca br. Największy rabat dotyczy najmocniejszych modeli, w tym serii GX, gdzie upust wynosi wspomniane 24,6 tys. zł brutto. Również w przypadku mniejszych modeli można liczyć na spore promocje, np. ciągnik M6060 można kupić taniej o 11 tys. zł brutto.

Warunkiem skorzystania z promocji jest pobranie ze strony internetowej Kuboty bonu rabatowego, który następnie należy przedstawić u najbliższego dealera, aby uzyskać rabat. Andrzej Sosiński, menadżer ds. sprzedaży w Kubocie, podkreśla, że firma zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji rynkowej i obniżając ceny, chce umożliwić polskim rolnikom zakup nowych maszyn. Proponowane są atrakcyjne rabaty, które można łączyć z promocyjnymi warunkami finansowania fabrycznego, np. 5-letnim finansowaniem z 0% oprocentowania.

Ilustracja ciągnika Kubota z widocznym elementem promocyjnym

Finansowanie w Kubocie:

  • 5-letnie finansowanie: wkład własny 33%, pozostała część ceny rozłożona na 9 równych rat płatnych co pół roku (pierwsza rata po roku). Podatek VAT można zapłacić po pół roku.
  • Finansowanie z 0% oprocentowania: na 18, 24 lub 36 miesięcy z ratami półrocznymi.
  • Pożyczka na 10 miesięcy: wkład własny 25% wartości brutto ciągnika, pozostałe 75% spłacane w ratach kwartalnych (0% odsetek).
  • Leasing: na 36 lub 60 miesięcy z udziałem własnym odpowiednio 20% i 10%.

Case IH, Steyr, New Holland

Dla rolników chcących zakupić ciągniki tych marek przygotowano programy finansowania fabrycznego w formie pożyczki lub leasingu operacyjnego wspólnie z firmą CNH Industrial Capital. Można liczyć na raty od 0%. Standardowa oferta 0% dotyczy finansowania na okres 12 miesięcy, wymaga 30% wkładu własnego, a raty są miesięczne. Przy finansowaniu dłuższym niż 12 miesięcy można uzyskać dopłatę do oprocentowania.

Przedstawiciele marek Case IH i Steyr informują również o możliwości zakupu ciągników bez wymaganego wkładu własnego, z akceptacją aż 95% złożonych wniosków (zabezpieczeniem jest zakupiona maszyna).

Promocje w New Holland:

W firmie New Holland przygotowano promocyjne warunki zakupu na ciągniki mniejszej i średniej mocy. Upusty cenowe dotyczą popularnych modeli TD5, T4 oraz T5 ElectroCommand:

  • TD5: rabat do 2,6 tys. zł netto.
  • T4: rabat do 6,3 tys. zł netto.
  • T5 ElectroCommand: rabat do 11 tys. zł.

Marka New Holland, wspólnie z CNH Industrial Capital, przygotowała również promocyjną ofertę finansowania fabrycznego z oprocentowaniem od 0%. Zakup nowych maszyn jest ważną inwestycją, a oferowane rozwiązania mają pomóc w jej realizacji.

Claas

Rolnicy rozważający zakup ciągnika marki Claas mogą liczyć na ciekawą ofertę promocyjną. Producent przygotował specjalną ofertę finansowania na ciągniki Atos 220-350, Arion 410-460 oraz Arion 530-650.

  • Pożyczka z zerowym oprocentowaniem (3 lata): wpłata własna 25% wartości netto maszyny, pozostała kwota rozłożona na trzy raty roczne po 25% wartości netto.
  • Pożyczka (7 lat): oprocentowanie 1,89% (zmienne, oferta ważna przy WIBOR 1,56%). Wpłata własna 15% wartości netto maszyny.

Przy obu wariantach kredytowania możliwe jest finansowanie VAT na okres do czterech miesięcy, a opłata manipulacyjna wynosi 1 tys. zł. Claas podchodzi elastycznie do ustalania harmonogramu spłat (miesięczne, kwartalne, półroczne lub indywidualne). Decydując się na fabryczne finansowanie ciągników Atos i Arion, można otrzymać za symboliczną złotówkę 3-letni pakiet bezpieczeństwa (12 miesięcy gwarancji plus 24 miesiące umowy serwisowej Maxi Care).

Schemat przedstawiający różne opcje finansowania ciągników

Grupa SDF (Deutz Fahr, Same, Lamborghini)

Grupa SDF oferuje duże rabaty na ciągniki marek Deutz Fahr, Same i Lamborghini, sięgające nawet 46 tys. zł brutto. Oferta jest ważna do końca maja br.

Rabaty w Deutz Fahr:

Upusty cenowe obejmują 9 modeli traktorów rolniczych oraz 4 ciągniki sadownicze:

  • Rolnicze: Agrolux 410 (13,5 tys. zł), 5080 D Ecoline (15,5 tys. zł), 5090.4 D Ecoline (17 tys. zł), 5105 G MD LS (20 tys. zł), 5105 G MD GS (21 tys. zł), 5110 C GS (25,5 tys. zł), 6160 DT (38,5 tys. zł), 6160 CSHIFT (42 tys. zł), 6160 TTV (46 tys. zł).
  • Sadownicze: Agrokid 230 (9 tys. zł), Agroplus F 65 KeyLine (7 tys. zł), Agroplus F 320 (18 tys. zł), Agroplus S 320 (23,5 tys. zł).

Rabaty w Same:

Można otrzymać rabat na jeden z ośmiu modeli ciągników rolniczych oraz 4 modele sadownicze:

  • Rolnicze: Argon 80 (13,5 tys. zł), Dorado 80 Classic (15,5 tys. zł), Dorado 90.4 Classic (17 tys. zł), Explorer 105.4 MD LS (20 tys. zł), Explorer 105.4 MD GS (21 tys. zł), Virtus J110 GS (25,5 tys. zł), Fortis 160 DT (38,5 tys. zł), Fortis 160 Infinity (42 tys. zł).
  • Sadownicze: Solaris 55 (9 tys. zł), Frutteto F65 Natural (7 tys. zł), Frutteto 90 (18 tys. zł), Frutteto S 90 (23,5 tys. zł).

Rabaty w Lamborghini:

Upusty dotyczą jednego z 9 modeli rolniczych oraz 4 modeli sadowniczych:

  • Rolnicze: Crono 80 (13,5 tys. zł), Spire 80 Target (15,5 tys. zł), Spire 90.4 Target (17 tys. zł), Strike 105.4 MD LS (20 tys. zł), Strike 105.4 MD GS (21 tys. zł), Nitro R110 GS (25,5 tys. zł), Spark 160 DT (38,5 tys. zł), Spark 160 CSHIFT (42 tys. zł), Spark 160 VRT (46 tys. zł).
  • Sadownicze: Ego 55 (9 tys. zł), RF.65 Trend (7 tys. zł), RF.90 (18 tys. zł), RS.90 (23,5 tys. zł).

Finansowanie w Grupie SDF:

Kupując ciągnik jednej z marek Grupy SDF, można skorzystać z oferty kredytu z kosztem odsetek 0%. Dostępne warianty spłat to: roczne 50/50% oraz 34/33/33%. Przy spłatach półrocznych można wybrać ofertę 4x25%. Nie jest wymagany zastaw hipoteczny, ponieważ zabezpieczeniem jest sam ciągnik.

John Deere

Na sezon wiosenny 2016 John Deere przygotował różne oferty promocyjne na ciągniki rolnicze, umożliwiające znaczące oszczędności oraz zakup maszyny w atrakcyjnym finansowaniu fabrycznym John Deere Financial. Do każdej serii ciągników dedykowane są różne promocje, które mogą się łączyć w wybranych modelach.

  • Modele 5075E (75KM): upust do 3,8 tys. zł.
  • Modele 6090MC (90KM) i 6115 M: oszczędność do 22 tys. zł.
  • Modele premium (np. 6155R, 155KM): rabat sięgający nawet 33 tys. zł.

W ramach finansowania fabrycznego John Deere Financial wprowadzono specjalne promocje oferujące kredyt z oprocentowaniem nawet 0% aż do 3 lat, co dotyczy wybranych serii ciągników.

Zdjęcie przedstawiające ciągnik John Deere w polu

ARGO (Technofarm, Landini, McCormick)

Włoska firma ARGO kusi rolników promocyjną ceną 88 tys. zł netto za podstawowy model Technofarm 80 (74 KM) w wersji bez kabiny. Większe modele z serii 5D (100 i 110) dostępne są w promocyjnych cenach od 148 tys. zł netto i 153 tys. zł netto odpowiednio. W przypadku serii 6L obowiązują obniżone ceny, zaczynające się od 224 tys. zł netto za model 6L 145, od 240 tys. zł netto za 6L 160 i od 256 tys. zł netto za 6L 175.

Przy zakupie ciągników koncernu ARGO można skorzystać z fabrycznego finansowania, obejmującego kredyt 50/50 (raty roczne), kredyt 3x33% (rata roczna) oraz kredyt 4x25% (rata roczna). Całkowite koszty kredytu wynoszą odpowiednio: 0,5% od wartości ciągnika w systemie 50/50; 3,23% przy kredycie 3x33% oraz 8,32% przy kredycie 4x25%.

Zetor

Czeski producent Zetor przyciąga przede wszystkim atrakcyjnymi cenami. Na minionych targach Agrotech 2016 uwagę przykuwały napisy "Super oferta". Rabaty na ciągniki są znaczące, szczególnie na modele z rocznika 2015.

  • Zetor Major 80 i 60 (2015 r.): rabat do 23 tys. zł brutto. Cena ok. 105 tys. zł brutto za Major 80, 99,9 tys. zł brutto za Major 60.
  • Zetor Major 80 i 60 (2016 r.): rabat do 14 tys. zł brutto. Cena ok. 114 tys. zł brutto za Major 80.
  • Seria Forterra i Forterra HSX (2015 r.): rabat do 22 tys. zł.
  • Seria Forterra i Forterra HSX (2016 r.): rabat do 15 tys. zł.
  • Traktory 6-cylindrowe Crystal (2015 r.): rabat do 40 tys. zł brutto.
  • Forterra HD z 2015 r. lub starsze: upust do 29 tys. zł. Przykładowo Zetor Forterra HD 130 (2015 r.) kosztuje ok. 232 tys. zł brutto, a Zetor Crystal 150 (2015 r.) ok. 270 tys. zł brutto.

Należy jednak pamiętać, że oferta Zetora, szczególnie na maszyny z rocznika 2015, jest ograniczona ilościowo.

Zdjęcie z targów rolniczych z widocznym stoiskiem Zetora i ofertą promocyjną

Dotacje i wsparcie w rolnictwie - co warto wiedzieć?

Zmiany w Wielkości Ekonomicznej Gospodarstwa (WEG) w 2023 roku, gdzie próg nie może przekroczyć 25 tys. euro (wcześniej 13 tys. euro), znacząco zwiększyły liczbę gospodarstw mogących skorzystać z programów wsparcia. Kolejnym kryterium jest udokumentowanie przychodów ze sprzedaży produktów rolnych w wysokości minimum 5 tys. zł za okres 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Osoby, które skorzystały z poprzednich programów, mogą ponownie wnioskować o 100 tys. lub 120 tys. zł. Pomoc w wysokości 100 tys. zł przysługuje każdemu kwalifikującemu się rolnikowi. Aby uzyskać 120 tys. zł, należy spełnić dodatkowe kryteria, takie jak prowadzenie lub deklaracja prowadzenia gospodarstwa ekologicznego.

Na co można przeznaczyć środki z dotacji?

Pieniądze z dotacji można przeznaczyć na wszelkie maszyny, sprzęty, budowę, które przyczynią się do wzrostu dochodowości gospodarstwa. Ważne jest, aby udokumentować wzrost przychodów, a niekoniecznie wzrost WEG. W przypadku rozwoju małych gospodarstw należy posługiwać się dokumentami księgowymi (faktury VAT, faktury RR, umowy kupna sprzedaży zapłacone przelewami). Należy dążyć do wzrostu przychodów o 30% w stosunku do roku bazowego (2023) i to udowodnić.

Wsparcie przy nabywaniu ciągników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) zwróciło uwagę na kwestię wsparcia przy nabywaniu ciągników. Pomoc (płatność ryczałtowa 100 tys. zł lub 120 tys. zł, stanowiąca maksymalnie 85% dofinansowania) jest skierowana do posiadaczy mniejszych gospodarstw (WEG poniżej 25 tys. euro). Pomoc przyznaje się na operację zapewniającą zwiększenie orientacji rynkowej gospodarstwa w wyniku jego restrukturyzacji (w obszarze: produkcji rolnej innej niż ekologiczna, produkcji ekologicznej lub rozpoczynania działalności w zakresie wprowadzania żywności na rynek).

Interwencja I.10.1.1 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacje)

Przewidziano cztery obszary wsparcia (A, B, C, D) ukierunkowane na określone operacje. Pomoc skierowana jest do rolników posiadających gospodarstwa o WEG od 25 tys. euro do 250 tys. euro.

  • Obszar B: dotyczy produkcji ekologicznej, obejmuje m.in. zakup lub leasing nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia do ekologicznej produkcji rolnej.

Aby pomoc została przyznana, rolnik i gospodarstwo muszą spełniać warunki interwencji I.10.1.1. Operacja powinna prowadzić do zwiększenia zorientowania na rynek i konkurencyjności gospodarstwa oraz wzrostu wartości dodanej brutto (GVA) o co najmniej 10%.

Zakup ciągnika może być elementem większej operacji umożliwiającej wzrost GVA. Pomoc ma formę refundacji części poniesionych kosztów (65%). W obszarze B limit pomocy na inwestycje inne niż budowa/modernizacja budynków, zapewnienie wybiegów/pastwisk, budowa/modernizacja budynków do przechowywania owoców/warzyw - wynosi 300 tys. zł.

Interwencja z instrumentów finansowych

Możliwość zakupu ciągnika rolniczego przewidziano również w PS WPR w ramach interwencji realizowanych z instrumentów finansowych:

  • I.10.1.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność - (instrumenty finansowe)
  • Interwencja I.10.9.

Pomoc jest w formie płatności ryczałtowej w wysokości 200 tys. zł (wypłacana w 2 ratach). Wsparcie może zostać przeznaczone na potrzeby prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie beneficjenta.

Warunkowość w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR)

Warunkowość stanowi "bilet wstępu" do unijnych dotacji. Jest to zestaw wymogów, które każdy rolnik musi spełnić, aby otrzymać pełne wsparcie finansowe w ramach WPR. Składa się na nią zestaw wymogów podstawowych w zakresie zarządzania (SMR 1-11) oraz 9 norm GAEC (Dobre Warunki Rolne i Środowiskowe), które mają na celu ochronę gleby, wody i różnorodności biologicznej.

Normy GAEC:

  • GAEC 1 (Trwałe użytki zielone): Państwa członkowskie muszą pilnować, aby udział TUZ w stosunku do gruntów ornych nie spadł o więcej niż 10% względem roku referencyjnego (2018). Dotyczy to wszystkich gospodarstw posiadających TUZ.
  • GAEC 2 (Ochrona i trwałość TUZ): Na terenach wyznaczonych obowiązują ograniczenia dotyczące zakazu zaorywania lub przekształcania TUZ na grunt orny, ograniczenie głębokości uprawy na GO do 15 cm (bez orki) oraz zakazu budowy i odnawiania rowów i instalacji drenujących.
  • GAEC 3 (Ochrona materii organicznej w glebie i zapobieganie pożarom): Standard mający na celu ochronę materii organicznej w glebie oraz zapobieganie pożarom.
  • GAEC 4 (Strefy buforowe przy ciekach wodnych): Konieczne jest zachowanie co najmniej 3-metrowej strefy buforowej, w której nie stosuje się nawozów ani środków ochrony roślin.
  • GAEC 5 (Ochrona przed erozją gleby): Na polach o dużym nachyleniu (powyżej 14%) obowiązują ograniczenia w uprawie, aby zapobiegać erozji wodnej.
  • GAEC 6 (Minimalne pokrycie gleby): Norma ma na celu uniknięcie pozostawiania gleby niepokrytej roślinnością w newralgicznych okresach. Wymagania zostały złagodzone. Za okrywę glebową uznaje się m.in.: trawy na gruntach ornych, międzyplony, wsiewki, rośliny bobowate, samosiewy, pozostawione ścierniska, grunty pokryte resztkami pożniwnymi, mulczem.
  • GAEC 7 (Zmianowanie upraw): Wymaga zmianowania upraw. Jeśli na co najmniej 40% gruntów ornych była inna uprawa w plonie głównym niż w roku poprzednim, a dodatkowo taka sama uprawa nie była prowadzona dłużej niż 3 lata.

Po zmianach przepisów, obowiązek wyłączenia 4% gruntów ornych na cele nieprodukcyjne został wycofany. Od 2026 roku wprowadzono ułatwienia w zakresie norm GAEC dla gospodarstw ekologicznych.

Infografika przedstawiająca normy GAEC w rolnictwie

Niestosowanie się do powyższych norm wiąże się z karami administracyjnymi - od procentowego obniżenia płatności po ich całkowite wstrzymanie w przypadku celowych naruszeń powtarzających się kilka sezonów z rzędu.

tags: #ciagnik #rolniczy #promocja