Ciągniki rolnicze o mocy około 80 KM: Specyfikacja i porównanie modeli

Rynek nowych ciągników rolniczych o mocy około 80 KM jest bardzo dynamiczny, a ceny w ostatnim czasie ulegają częstym zmianom, co wynika z inflacji oraz wzrostu cen surowców i komponentów. W 2025 roku segment maszyn o mocy od 71 do 80 KM stanowił aż 13% całego rynku, co świadczy o jego dużej popularności wśród rolników. W artykule przedstawiamy specyfikacje, wyposażenie i cechy popularnych modeli w tym segmencie, a także wskazówki dotyczące zakupu.

Charakterystyka ciągników rolniczych o mocy 71-80 KM

Ciągnik rolniczy o mocy 71-80 KM powinien być maszyną uniwersalną, łączącą wystarczającą siłę z ekonomią pracy. Kluczową cechą jest niezawodny i oszczędny silnik, który zapewnia dobrą elastyczność i moment obrotowy przy niskich obrotach. Ważna jest także dobrze zestopniowana skrzynia biegów z odpowiednią liczbą przełożeń, umożliwiająca precyzyjne dopasowanie prędkości do wykonywanych prac. Ciągnik tej klasy powinien mieć również wydajny układ hydrauliczny, pozwalający na współpracę z ładowaczem czołowym oraz maszynami zawieszanymi. Komfort pracy operatora zapewnia ergonomiczna kabina z dobrą widocznością i klimatyzacją. Istotna jest również zwrotność oraz niewielkie gabaryty, ułatwiające manewrowanie.

Zastosowanie ciągników o mocy 71-80 KM

Ciągniki o mocy 71-80 KM znajdują zastosowanie głównie w małych i średnich gospodarstwach rolnych. Sprawdzają się w pracach polowych, a także w gospodarstwach hodowlanych. Są również maszynami, które pokazują swoje atuty w gospodarce komunalnej. Według Tomasza Rybaka, dyrektora AgriTrac Polska, ciągniki o mocy 71-80 KM „zahaczają” o dwa segmenty, które zwykle raportujemy, a więc 50-75 oraz 76-99 KM i stanowią blisko 13% całości rejestracji nowych ciągników rolniczych w Polsce od początku roku.

Przegląd popularnych marek i modeli ciągników o mocy 71-80 KM

Poniżej przedstawiamy przegląd popularnych marek i modeli, dostępnych na rynku polskim, wraz z ich kluczowymi cechami i orientacyjnymi cenami.

New Holland

Niebieskie ciągniki z Włoch są liderami sprzedaży nowych maszyn, dlatego zestawienie zaczynamy od marki koncernu CNH. W zakresie 80 KM, New Holland oferuje traktory serii TD5 lub T5 z silnikiem o mocy 86 KM. Nowość firmy, T5 UTL Stage V, będzie dostępna u dealerów od wiosny tego roku. Jako alternatywę można wybrać ciągnik T4 Stage V z silnikiem o mocy 75 KM i pojemności skokowej 3400 cm³.

New Holland przygotował również zupełnie nowy model T5 UTL Stage V. Idealnym do zestawienia jest New Holland T5.80 UTL o mocy 80 KM. Ciągnik w wyposażeniu posiada między innymi:

  • Przekładnię mechaniczną na mokrym sprzęgle typu Power Shuttle
  • WOM 540/540E/1000
  • Klimatyzację
  • Amortyzowany fotel operatora
  • Obciążniki z przodu
  • Instalację pneumatyczną hamulców przyczepy
  • Komplet zaczepów z tyłu
  • Koła: 480/70R34 tył i 380/70R24 przód

John Deere

Konkurencją dla włoskiego koncernu są z pewnością traktory John Deere. Modele 5075M i 5075E to sprzęt niewielki, zwrotny, wyposażony w trzycylindrowy silnik o pojemności 2,9 litra.

  • John Deere 5075M: Kosztuje od 178 000 zł netto. W wyposażeniu standardowym oferuje przekładnię PowrReverser 16/16 (zmiana kierunku jazdy bez wciskania sprzęgła), 2 pary wyjść hydraulicznych, WOM 540/540E, elektrohydraulicznie załączany napęd na cztery koła i zaczep transportowy.
  • John Deere 5075E: Ceny zaczynają się od 148 500 zł netto. Ciągniki 5E są nieco mniejsze od serii 5M. W wyposażeniu standardowym serii 5E można znaleźć przekładnię 12/12, napęd na 4 koła załączany elektrohydraulicznie, kabinę z nagrzewnicą i wentylacją, fotel pneumatyczny, 2 pary wyjść hydraulicznych, podnośnik z elektrycznymi przyciskami do szybkiego opuszczania/podnoszenia, WOM 540/540E.

Case IH

W zestawieniu pojazdów używanych często brakowało ciągników Case IH, jednak obecnie firma oferuje nowe maszyny. Należy pamiętać, że dealerzy informują o czasie oczekiwania na maszyny wynoszącym 9-10 miesięcy, który może się wydłużać.

Obecnie można zamówić ciągnik Case IH Farmall 90C o mocy 86 KM. Koszt maszyny z rewersem mechanicznym, klimatyzacją, obciążnikami, przekładnią 12/12 PowerShuttle i kołami 19,9 R34 to około 190 000 zł netto. Seria Farmall A o mocach w okolicach 80 KM nie jest już dostępna.

Kubota

W japońskiej firmie Kubota idealny do zestawienia będzie ciągnik M4073 o mocy 74 KM, którego cena oscyluje w chwili obecnej w okolicach 150 000 zł netto. Kubota M4-073 jest najpopularniejszym w Polsce ciągnikiem o mocy od 71 do 80 KM. Od początku roku zarejestrowano w Polsce aż 110 maszyn tej serii. Ciągnik Kubota L4-073 jest oferowany w wersji z czterocylindrowym silnikiem o mocy 74,3 KM, z mechaniczną skrzynią biegów 18/18 lub 36/36 i elektrohydraulicznym rewersem, a także ramą ROPS lub fabryczną, klimatyzowaną kabiną operatora.

McCormick

U jednego z dealerów firmy McCormick spod Krakowa można znaleźć dostępny od ręki ciągnik X5.085 o mocy 75 KM wyposażony w silnik FPT (Stage V, bez AD Blue) w ciekawej opcji:

  • Mechaniczna skrzynia biegów 16/16
  • Rewers elektrohydrauliczny
  • Napęd 4 WD
  • Udźwig podnośnika do 3900 kg
  • Układ hydrauliczny z podwójną pompą 56 + 30 l/min
  • 3 pary wyjść hydrauliki tylnej, zaczep dolny oraz górny
  • Klimatyzacja oraz obciążniki przednie 8x36 kg

Całość kosztuje 185 000 zł netto.

Deutz-Fahr

Zielone ciągniki produkowane przez koncern SDF są coraz bardziej popularne w Polsce. Deutz-Fahr jest liderem segmentu mocy 71-80 KM, z 261 zarejestrowanymi ciągnikami. W ofercie są modele: 5080D Keyline, 5075 Keyline oraz 5080DS Ecoline. Modele 5080D Keyline i 5075 Keyline to kompaktowe ciągniki rolnicze. Model 5080D Keyline to hit sprzedażowy, a rolnicy doceniają wszechstronność tych maszyn oraz komfortową kabinę fabryczną. Model 5075 Keyline został wprowadzony do oferty jako odpowiedź na potrzeby polskich klientów i zyskał popularność dzięki 4-cylindrowemu silnikowi o pojemności blisko 4 litrów oraz bogatej specyfikacji wyposażenia. Model 5080DS Ecoline, ze względu na gabaryty i wyposażenie, jest dedykowany pracy w sadach i winnicach.

W wyposażeniu Deutz-Fahr można znaleźć:

  • Napęd na cztery koła
  • Przekładnie 15/15
  • 2 pary gniazd hydraulicznych z wydatkiem 42l/min.
  • Klimatyzację
  • Podnośnik tylny o udźwigu 2700 kg
  • WOM tylny 540/540E
  • Tylny zaczep transportowy

Valtra Seria A

Seria A to kompaktowe ciągniki, które zapewniają dużą wydajność i komfort przez cały dzień. Zmodernizowana gama piątej generacji Serii A została uproszczona - modele z silnikiem czterocylindrowym wyposażono w przekładnię HiTech 4, natomiast modele o mocy poniżej 100 KM mają silnik trzy-cylindrowy i oferują tradycyjną skrzynię biegów z opcjonalnym dwustopniowym powershift.

W piątej generacji Serii A moc pochodzi z nowoczesnych, kompaktowych silników AGCO Power. Trzy najmniejsze modele wyposażone są w trzycylindrowe silniki o pojemności 3,3 litra, natomiast dwa największe modele mają czterocylindrowe silniki o pojemności 4,4 litra. Te przyjazne dla użytkownika silniki wyposażone są w nowoczesne technologie, takie jak wtrysk paliwa common rail o ciśnieniu 1600 barów oraz czterozaworowe głowice cylindrów, a ich okres serwisowy wynosi 600 godzin. Kompaktowy silnik pozwala na zmniejszenie maski, co zapewnia lepszą widoczność w kierunku jazdy. Jednostka oczyszczania spalin zgodna z normą Stage V umieszczona jest pod kabiną, co zapewnia optymalną widoczność. Seria A została zaprojektowana tak, aby zapewnić pełną kontrolę nad ciągnikiem i ładowaczem czołowym, dzięki czemu pozwala pracować bezpiecznie i wydajnie w dowolnych warunkach. Kompaktowe rozmiary zapewniają mały promień skrętu, a duże okna kabiny i niezakłócony widok dają doskonałą widoczność ładunku i otoczenia, nawet przy podniesionym ładowaczu. Rama wsporcza ładowacza czołowego jest fabrycznie zintegrowana z ramą ciągnika, co zapewnia bezproblemową pracę. Wyważone podwozie sprawia, że praca traktorem z wysokiej jakości ładowaczami czołowymi firmy Valtra jest łatwa i bezpieczna.

infografika - porównanie parametrów ciągników rolniczych

Tańsze alternatywy: Ciągniki z Chin i Turcji

Na rynku można znaleźć kilka firm z takich krajów jak Chiny czy Turcja. Mimo dobrej ceny, nie zajmują one pierwszych pozycji sprzedaży rocznej, ponieważ rolnicy wolą wydać nieco więcej pieniędzy na produkt lepiej wyposażony, dobrze wykonany i posiadający lepsze parametry.

Arbos

Do nieco tańszych ciągników należy między innymi Arbos oferowany przez firmę Korbanek. Arbos 3075 wygląda solidnie i ładnie. Koszt podstawowej wersji to 136 tys. zł.

Hattat

Markę Hattat na pewno kojarzą użytkownicy ciągników Pol-Mot Warfama i Ursus serii H. Tureckie traktory są proste, tanie i wykorzystują technologię koncernu AGCO.

  • Hattat C3080: Z linii kompaktowych ciągników tureckiej marki z trzycylindrowym motorem Perkinsa o mocy 76 KM (spełniającym normę Stage IIIA) z elektrohydraulicznym 4WD, WOM-em 540/540E, klimatyzacją, udźwigiem tylnego podnośnika 3000 kg, 2 wyjściami hydraulicznymi, funkcją Auto - Lift (opuszczanie podnośnika do danej wysokości i podnoszenie do maksymalnej wysokości za pomocą przycisku), przekładnią 12/12, rewersem mechanicznym, dolnym i górnym zaczepem transportowym i oświetleniem ostrzegawczym kosztuje 138 500 zł netto.
  • Hattat 285S: Dla miłośników klasyki Hattat ma jeszcze jeden model, tym razem o mocy 82 KM. Jest to 285S z wyglądu przypominający modele MF z drugiej połowy lat 90. Pod maską pracuje sprawdzony w boju czterocylindrowy silnik Perkinsa o pojemności skokowej 4400 cm³. Ciągnik dysponuje załączanym mechanicznie napędem na cztery koła, WOM-em 540/540E, 2 wyjściami hydraulicznymi, udźwigiem tylnego podnośnika 2600 kg, funkcją Auto - Lift, przekładnią 12/4, rewersem mechanicznym, dolnym i górnym zaczepem transportowym, oświetleniem ostrzegawczym i kosztuje 136 200 zł netto.

Farmtrac

Marki Ursus na razie nie zobaczymy w tym zestawieniu, ale w zamian podajemy ceny ciągników Farmtrac produkowanych w Mrągowie. W wyposażeniu jest oczywiście WOM 540/540E, 2 pary wyjść hydraulicznych, tylny podnośnik (udźwig 2650 kg). Przedni WOM i TUZ występuje w tym wypadku w opcji. Dopłaty będą wymagać też takie udogodnienia jak klimatyzacja czy pneumatyczne siedzisko.

Zetor Major 80: Specyfikacja i analiza

Zetor Major 80 to prosty, mechaniczny ciągnik rolniczy klasy 80 KM, produkowany w latach 2011-2016. W Polsce model ten zyskał popularność jako „roboczy koń” do codziennych zadań w gospodarstwach mieszanych: od pracy z ładowaczem, przez koszenie i belowanie, po lekką uprawę i transport. Seria Major była projektowana z naciskiem na nieskomplikowaną obsługę, dobrą dostępność części i serwisowalność. Major 80 nie jest najbardziej „elektronicznym” ciągnikiem w swojej klasie, ale właśnie to dla wielu użytkowników stanowi jego atut - łatwiej go utrzymać w ruchu, a naprawy są zwykle przewidywalne kosztowo.

Dane techniczne Zetor Major 80

Parametr Wartość
Producent / model Zetor Major 80
Lata produkcji 2011-2016
Moc maksymalna 77 KM
Silnik - pojemność 4156 cm³
Liczba cylindrów 4
Maks. moment obrotowy 308 Nm
Skrzynia biegów 12/12
Napęd 4x4
Udźwig TUZ (tył) 2600 kg
Wydajność hydrauliki 50 l/min
Masa własna 3200 kg
Pojemność zbiornika paliwa 80 l
Prędkość maksymalna 30 km/h
Wymiary (dł./szer./wys.) 4200 / 830 / 2650 mm
Ogumienie (przód / tył) 9,5-24 / 14,9-28

Opis silnika i układu napędowego Zetor Major 80

Zetor Major 80 w tej konfiguracji oferuje moc 77 KM z czterocylindrowej jednostki o pojemności 4156 cm³ i momencie 308 Nm. Taki zestaw dobrze sprawdza się w pracach wymagających stabilnego uciągu oraz w zastosowaniach z WOM i hydrauliką, gdzie liczy się elastyczność silnika i przewidywalna reakcja na obciążenie.

Skrzynia biegów 12/12 to rozwiązanie proste i praktyczne: zapewnia rozsądny dobór przełożeń do prac polowych, manewrowania w obejściu i transportu. Prędkość maksymalna 30 km/h odpowiada typowemu przeznaczeniu tego modelu - dojazdy lokalne i praca „wokół gospodarstwa”, bez ambicji bycia ciągnikiem stricte transportowym. Napęd 4x4 jest kluczowy w tej klasie mocy: poprawia trakcję w pracy z ładowaczem, na łąkach i w lżejszej uprawie, a także zwiększa bezpieczeństwo przy zjazdach i pracy na grząskim podłożu. Hydraulika 50 l/min oraz udźwig TUZ 2600 kg pozwalają obsłużyć większość maszyn typowych dla segmentu 70-80 KM.

Dla kogo jest Zetor Major 80?

Major 80 jest sensownym wyborem dla gospodarstw, które potrzebują uniwersalnego ciągnika do codziennych zadań, bez nadmiaru elektroniki i bez kosztów serwisowych typowych dla bardziej zaawansowanych konstrukcji. Najlepiej pasuje do gospodarstw małych i średnich, gdzie jedna maszyna często musi „robić wszystko”.

  • Gospodarstwa mieszane - prace polowe, zielonkowe i obsługa zwierząt (paszowóz, praca przy pryzmie, transport wewnętrzny).
  • Praca z ładowaczem czołowym - dzięki 4x4 i masie 3200 kg ciągnik jest stabilny, a hydraulika 50 l/min zapewnia przyzwoitą dynamikę.
  • Łąki i zielonki - koszenie, przetrząsanie, zgrabianie, prasa zwijająca w rozsądnych warunkach.
  • Usługi lokalne - odśnieżanie, zamiatanie, lekkie prace komunalne, prace w sadach/ogrodnictwie (z zastrzeżeniem szerokości i doboru ogumienia).

Zalety i wady Zetor Major 80

Zalety:

  • Prosta konstrukcja - łatwiejsza diagnostyka i naprawy, mniejsze ryzyko kosztownych usterek elektroniki.
  • Napęd 4x4 - realna poprawa trakcji w polu i podczas pracy z ładowaczem.
  • Praktyczne parametry hydrauliki - 50 l/min i TUZ 2600 kg wystarczają do większości maszyn w tej klasie.
  • Dostępność części - marka Zetor jest dobrze znana w Polsce, a rynek części i zamienników jest szeroki.
  • Uniwersalność - jeden ciągnik do wielu zadań w gospodarstwie.

Wady:

  • Vmax 30 km/h - w transporcie na dalszych odcinkach może być odczuwalnie wolniejszy od ciągników 40 km/h.
  • Potencjalne wycieki i „pocenie” - typowe dla wielu Zetorów, wymagają kontroli i porządnego serwisu uszczelnień.
  • Wrażliwość osprzętu elektrycznego - zdarzają się problemy z rozrusznikiem/alternatorem.
  • Zużycie sprzęgła - przy intensywnej pracy z ładowaczem i częstym ruszaniu wymaga uwagi.
  • Korozja elementów kabiny - przy pracy całorocznej i przechowywaniu „pod chmurką” warto kontrolować newralgiczne miejsca.

Typowe usterki Zetor Major 80

Poniżej zestawienie 5 problemów, które przewijają się w praktyce użytkowników oraz wątkach forumowych:

  • Problemy z podnośnikiem
  • Sygnalizacja na wyświetlaczu/diody
  • Kłopoty ze sprzęgłem
  • Wycieki: lokalizacja wycieku (mycie, obserwacja), wymiana uszczelnień i kontrola odpowietrzników, uzupełnienie oleju do właściwego poziomu; profilaktycznie unikać kierowania myjki wprost na uszczelniacze.

Ceny używanych Zetor Major 80 (2026)

Na rynku wtórnym Zetor Major 80 z roczników 2011-2016 najczęściej pojawia się w widełkach 115 000 - 191 000 PLN. Różnice wynikają głównie ze stanu technicznego, wyposażenia oraz historii serwisowej:

  • 115 000 - 140 000 PLN - egzemplarze z wyższym przebiegiem motogodzin, często po pracy z ładowaczem, czasem z drobnymi wyciekami lub do doposażenia/odświeżenia.
  • 140 000 - 165 000 PLN - typowy „średni rynek”: ciągniki w dobrym stanie, z sensowną historią, bez poważnych napraw w toku.
  • 165 000 - 191 000 PLN - sztuki zadbane, z niskim przebiegiem lub bogatszym wyposażeniem, często z udokumentowanym serwisem; wyższą cenę może też podbijać komplet ogumienia w świetnym stanie.

Na cenę najbardziej wpływa: liczba motogodzin i sposób użytkowania (ładowacz potrafi przyspieszyć zużycie sprzęgła i przedniego napędu), stan hydrauliki i TUZ, szczelność (przekładnia/mosty), kondycja instalacji elektrycznej, stan kabiny (korozja), ogumienie oraz dostępność dokumentacji serwisowej.

Zetor Major z silnikiem Deutz w teście RPT - więcej w miesięczniku RPT 10/2015

Ursus C-385 i C-395 Power

Marki Ursus ze swoją 125-letnią tradycją nie trzeba nikomu przedstawiać. W ofercie spółki z Lublina znajdują się aktualnie 2 modele w przedziale mocy od 80 do 95 KM.

  • Ursus C-385: To brat bliźniak modelu C-382. Ten traktor nadaje się zarówno do prac rolniczych, transportowych, jak i komunalnych czy pomocniczych. W stosunku do swojego pierwowzoru zmienił się silnik, skrzynia przekładniowa, most napędowy tylni i przedni. Bez zmian pozostała prędkość maksymalna, jednak Ursus C-385 ma mocniejszy podnośnik - tylny TUZ posiada udźwig do 3600 kg, co pozwala na szeroki wachlarz zastosowań. Podobnie jak w modelu Ursus C-382, w maszynie zastosowano dwusekcyjny rozdzielacz (w standardzie), który opcjonalnie może mieć trzy sekcje oraz dodatkowo dwie kolejne z przodu. Ursus C-385 standardowo wyposażony jest w zaczep transportowy etażowy i przedni. Całości dopełnia komplet przednich i tylnych obciążników, które także oferowane są w standardzie. Sercem Ursusa C-385 jest czterocylindrowy silnik Perkins 854E-E34TA spełniający normę Stage IIIB. Turbodoładowaną jednostkę z chłodnicą powietrza uzupełnia skrzynia Carraro 24x12 z Powershuttle (czyli rewers na żądanie z utrzymaniem dotychczasowej prędkości) i Power Shift oraz biegami pełzającymi. Różne rodzaje kół pozwalają dostosować ciągnik do wielorakich prac. Sprzęgło: dwutarczowe suche z niezależnym sterowaniem.
  • Ursus C-395 Power: To niemal bliźniaczy model omawianego wyżej C-385. Większość podstawowych parametrów technicznych jest taka sama. Ten traktor ma jednak o 5 KM więcej przy 2200 obrotach na minutę i mocniejszy tylni podnośnik w standardzie (do 3600 kg). Większy jest też moment obrotowy, który wynosi 395 Nm przy 1600 obr/min.

Oba modele są możliwe do zakupu w opcji finansowania fabrycznego Ursusa. Ceny tych nowych traktorów na internetowych portalach ogłoszeniowych w zależności od wyposażenia od 130 do 140 tys. zł brutto.

Wyposażenie Ursus C-385/C-395 Power

  • Wyposażenie podstawowe: klimatyzacja i ogrzewanie, obciążniki przednie (6 x 30 kg) i tylne (2 x 47 + 54 kg)
  • Wyposażenie opcjonalne: koła przednie / tylne - 280/70 R18 x 380/70 R28, TUZ przedni, ładowacz czołowy

Wymiary:

  • Rozstaw osi: 2047 mm
  • Masa bez obciążników: 2920 kg
  • Prześwit: 242 mm (pod zaczepem rolniczym)
  • Długość / Szerokość / Wysokość: 3870 (z obciążnikami przednimi)/ 1600/ 2020 mm

Kabina:

  • Wyposażenie podstawowe: ogrzewanie, klimatyzacja, reflektory robocze: przednie/tylne, wycieraczki i spryskiwacze
  • Typ: ochronna, sześciosłupkowa

Zaczepy:

  • Górny transportowy, rolniczy wychylny i przedni holowniczy

Koła i rozstawy:

  • Rozstaw kół przednich i tylnych: 1340 - 1285 mm
  • Koła przednie - tylne: 260/70R16 - 380/70R24

Układ hamulcowy:

  • Hamulec postojowy: mechaniczny, sterowany ręcznie
  • Hamulce robocze: tarczowe, mokre, sterowane mechanicznie

Układ kierowniczy:

  • Hydrostatyczny

Trzypunktowy układ zawieszenia (TUZ):

  • Kat. 2 z końcówkami kulowymi
  • Maksymalny udźwig podnośnika: 3000 kg

Podnośnik hydrauliczny:

  • Rozdzielacz hydrauliki zewnętrznej: dwusekcyjny (4 szybkozłącza)
  • Ciśnienie nominalne: maks. 21 MPa
  • Wydatek pompy układu hydr. siłowej: 40 l/min
  • Funkcje: regulacja siłowa, pozycyjna, mieszana i system Auto-lift

Wał odbioru mocy (WOM):

  • Prędkości obrotowe WOM: 540 / 540E obr/min
  • Typ WOM: niezależny z ręcznym sterowaniem sprzęgła WOM

Układ przeniesienia napędu:

  • Prędkość maksymalna: 36 km/h
  • Most napędowy przedni: z automatyczną blokadą mechanizmu różnicowego

Wskazówki dla kupujących nowy ciągnik

Zakup nowego ciągnika rolniczego to znacząca inwestycja, dlatego warto podejść do niej z rozwagą. Oto kilka kluczowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę:

Definiowanie potrzeb i wymagań

Przede wszystkim należy dokładnie określić zadania, jakie ma spełniać ciągnik. W przypadku ciągnika o mocy około 150-160 KM, należy rozważyć jego przeznaczenie:

  • Agregat talerzowy 4m ciągany
  • Transport przyczepami 2x 8 ton
  • Pług 4 skibowy obrotowy
  • Agregat uprawowy
  • Rozrzutnik Warfama 13 ton (raz w roku)

Warto zwrócić uwagę na moment obrotowy silnika, a także liczbę cylindrów (preferowane 6 cylindrów dla większej mocy i stabilności). Rezygnacja z przedniego TUZ może pokryć amortyzację przedniej osi, a przedni obciążnik powinien być jednolitym odlewem, nie z walizek.

Rodzaj skrzyni biegów

Kwestia skrzyni biegów jest kluczowa. Możliwe są dwie opcje:

  • Skrzynia bezstopniowa (CVT): Polecana szczególnie w maszynach Grupy CNH, oferuje płynną zmianę prędkości i wysoką efektywność.
  • Półbiegi w automacie: W przypadku JD, model 6820 z 5 biegami + 4 półbiegami był spoko w obsłudze. Popularny jest również system AutoQuad.

Koszty i budżet

Mimo że różnica 20 tysięcy w jedną czy drugą stronę może nie robić znaczącej różnicy przy dużej kwocie, należy dążyć do nieprzekraczania 500 tysięcy złotych netto. Należy pamiętać, że podane ceny netto są zazwyczaj wyjściowe. Klient, który pofatyguje się osobiście do dealera, może liczyć na rabaty lub ofertę łączoną, np. z ładowaczem czołowym lub maszyną zaczepianą. Z drugiej strony, dealerzy zgodnie twierdzą, że ceny będą iść w górę, a oczekiwanie na ciągnik będzie się wydłużać.

Negocjacje ze sprzedawcami

Warto dopytywać o koszty pierwszych serwisów oraz rozważyć wydłużenie gwarancji. Podczas rozmów ze sprzedawcami można określić konkretny model do wyceny lub zapytać, co mogą zaoferować za określoną kwotę netto (np. 420 tys. zł netto).

Koła o rozmiarze 42 cale

W przypadku ciągnika o mocy 150-160 KM, koła o rozmiarze 42 cale mają sens i mogą poprawić trakcję i komfort pracy w polu.

Wybór opcji i pakietów

Konfiguracja ciągnika jest niezwykłym doświadczeniem, z setkami różnych akcesoriów i elementów wyposażenia. Aby ułatwić wybór, producenci oferują przystępne cenowo pakiety opcji. Wyposażenie zamawiane w pakietach wychodzi taniej niż dobierane indywidualnie. Bogatsze wyposażenie pozwala również uzyskać wyższą cenę odsprzedaży maszyny.

tags: #same #ciagnik #rolniczy #80 #km