Uprawa roślin w Farming Simulator 2013

Początek Żniw na Polskiej Wsi "JEST KLIMAT" Farming Simulator 2013 - FS13

Podstawowe uprawy zbóż

Rozpoczynając grę w Farming Simulator 2013, gracz dysponuje parkiem maszynowym umożliwiającym jedynie uprawę zbóż, takich jak pszenica, jęczmień oraz rzepak.

Przygotowanie pola: Orka i kultywacja

Pierwszym krokiem na nowo nabytym polu jest jego zaoranie. W tym celu należy wykorzystać ciągnik z dołączonym obciążnikiem i pługiem. Wystarczy wybrać jedną z dostępnych maszyn, zamontować odpowiedni przyrząd, a następnie rozłożyć go, opuścić i wykonać kilka kursów wzdłuż pola.

Pług posiada również drugą funkcję - można go wykorzystywać do łączenia kilku małych pól uprawnych w jedno o większej powierzchni. Używa się do tego opcji „rozpocznij tworzenie pola” (klawisz O). Po jej zaznaczeniu i opuszczeniu narzędzia możliwe będzie zaoranie terenu pomiędzy posiadanymi polami (oraz każdego terenu dookoła nich), a tym samym połączenie ich w jeden większy areał.

W przypadku, gdy pole było już wcześniej wykorzystywane do uprawy roślin, nie ma konieczności ponownego orania. Wystarczy wsiąść do ciągnika, podłączyć obciążnik oraz kultywator i wykonać kilka kursów wzdłuż pola (tempomat - klawisz 1).

Ciągnik z podłączonym kultywatorem na polu

Zasiew pola

Kolejnym krokiem jest zasiew pola. Do ciągnika podłącza się siewnik, a następnie za pomocą klawisza O wybiera się gatunek zboża (ikonka pojawia się w prawym dolnym rogu ekranu). Nasiona pobiera się z magazynu - wystarczy zbliżyć się do niego i nacisnąć klawisz R. Po przygotowaniu można pojechać na pole i rozpocząć wysiew. Należy włączyć siewnik i wykonać kilka kursów wzdłuż pola.

Warto pamiętać, że pracownik wynajęty do zasiewu nie wykorzystuje zakupionych nasion - posiada ich nieskończoną ilość, a ich cena jest wliczona w koszt jego wynajmu.

Siewnik w użyciu na polu

Opryskiwanie i nawożenie

Przygotowanie pola można zakończyć na etapie zasiewu, jednak otrzymany plon nie będzie zbyt wielki. Opryskiwanie pola jest najłatwiejszą metodą zwiększenia (prawie podwojenia) plonów. Początkowy ekwipunek gracza nie zawiera opryskiwacza, a najtańszy kosztuje prawie 30 000$, stąd możliwe jest, że kilka pierwszych zbiorów zostanie wykonanych bez niego.

Po zakupieniu agregatu (najlepiej AMAZONE UF 1801) i przewiezieniu go do parku maszyn, podłącza się go do ciągnika (z przodu dołącza się obciążnik), a następnie napełnia nawozem ze zbiornika. Wypełnienie opryskiwacza do 100% kosztuje około 500$, lecz wystarcza to na kilka zasiewów, a inwestycja zwraca się błyskawicznie. Przygotowanym pojazdem wystarczy udać się na pole, rozłożyć skrzydła agregatu (klawisz X) i wykonać oprysk (tempomat - klawisz 2). Ze względu na dużą powierzchnię, jaką pokrywa ta maszyna, opryskiwanie nie trwa długo, dlatego posiadając odpowiedni sprzęt, nie powinno się nigdy pomijać tego kroku.

W dalszej części gry, gdy gracz będzie hodował zwierzęta, może wykorzystać produkowany obornik do nawożenia pola.

Dojrzewanie i przyspieszanie czasu

Po zasiewie i oprysku pozostaje poczekać około jednego dnia, aż zasiane zboże wykiełkuje i dojrzeje. Proces ten można przyspieszyć, regulując upływ czasu za pomocą klawiszy 7 i 8 - aktualne przyspieszenie widoczne jest poniżej zegara w prawym górnym rogu ekranu. Zmiana ta dotyczy tylko i wyłącznie szybkości dojrzewania upraw; pojazdy będą nadal poruszały się ze stałą prędkością.

UWAGA! Nie powinno się zmieniać ustawień czasu podczas wysiewu nasion - będą one kiełkowały z różną prędkością, co może znacznie utrudniać późniejsze zbiory. Aktualny stan roślin można zobaczyć zarówno poprzez oględziny pola, jak i na mapie dostępnej pod klawiszem ESC. Gdy zboże będzie gotowe do zebrania, należy ponownie spowolnić upływ czasu.

Żniwa

Ostatnim krokiem są żniwa. Do koszenia zboża używa się kombajnu z dołączoną żniwiarką (tempomat 1 lub 4) - plon jest automatycznie gromadzony wewnątrz pojazdu. Po wypełnieniu się pojemnika należy go wyładować za pomocą rury do przyczepy.

Jeśli gracz nie chce tracić czasu na powolne obrabianie pola żniwiarką, może zatrudnić pracownika. Wystarczy ustawić kombajn na pozycji startowej i nacisnąć przycisk H - maszyna będzie sterowana przez AI. W tym czasie można podłączyć przyczepkę do ciągnika i udać się na pole. Rozładowywać żniwiarkę można manualnie (wystarczy wystawić rurę i nakierować ją nad przyczepę) bądź też automatycznie, podczas pracy maszyny - w tym celu należy zrównać się z kierowaną przez pracownika maszyną, a on zadba o całą resztę.

Kombajn podczas zbioru zbóż

Uprawa ziemniaków

Ziemniaki są ostatnim typem roślin, jakie można uprawiać w Farming Simulator 2013. Podobnie jak buraki cukrowe, wymagają one wyspecjalizowanego sprzętu; oprócz tego ich zbiór jest najbardziej czasochłonną czynnością w grze.

Przygotowanie i sadzenie

Podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych roślin, uprawę ziemniaków zaczyna się od kultywacji pola, a następnie sadzi się ziemniaki. Do tego celu wykorzystuje się sadzarkę Grimme GL 420 lub Grimme GL 660. Jako, że jedyną różnicą między nimi jest powierzchnia robocza, opłaca się oszczędzić dodatkowe 10000$ i zakupić droższą maszynę - skrócenie czasu pracy o połowę w zupełności wynagrodzi większe koszta.

Aby zabrać się za uprawę ziemniaków, należy mieć już sporo pieniędzy. Lepiej od razu zainwestować w Grimme GL 660 za 33 970 $ - szerokość robocza to 6 metrów. Sadzarkę, tak jak siewnik, trzeba napełnić ziemniakami-sadzeniakami, co jest dość kosztowne. Sadzić ziemniaki (tempomat 1) można na każdym przygotowanym przez kultywator polu.

Zbiory ziemniaków: Wersja minimum

Zbiory rozpoczyna się, gdy pole będzie całe zielone. Pierwszym krokiem będzie usunięcie łęcin (zielonych części ziemniaka) przy użyciu maszyny Grimme KS 75-4 (za 7 990 $, tempomat 2). Po przygotowaniu ziemniaków nadszedł czas na właściwy zbiór.

Do zbioru używa się kombajnu Grimme SE 75-55 (za 118 760 $). Jest to niestety fatalny sprzęt: zbiera tylko jeden (!) rząd ziemniaków. Jest to strasznie długotrwałe i mozolne zajęcie, do którego nie można nająć pracownika (!). Po podłączeniu przyczepy do ciągnika należy udać się na pole, rozłożyć kombajn, włączyć go i powolutku przejeżdżać wzdłuż pola (tempomat 1). Bulwy będą gromadzić się wewnątrz maszyny; po wypełnieniu wystarczy podjechać do przyczepy, wystawić rurę i dokonać rozładunku.

Koszt inwestycji (wersja minimum): 160 720 $ (33 970 $ za sadzarkę, 7 990 $ za sprzęt do usuwania łęcin oraz 118 760 $ za kombajn do zbioru ziemniaków; nie liczono tutaj opryskiwacza).
Czas zwrotu inwestycji: kilkanaście dni (chociaż ziemniaki są tanie, na polu rodzi się ich ok. 25000 l).

Maszyna do usuwania łęcin ziemniaków

Zbiory ziemniaków: Wersja optymalna

Największą wadą uprawy ziemniaków jest jej czasochłonność. Nie tylko trzeba wykonać dodatkową czynność związaną z usuwaniem łęcin, lecz także maszyna Grimme KS 75-55 jest bardzo wolna i ma niewielką powierzchnię roboczą. Z tego też powodu bardziej zaawansowanym rolnikom poleca się zakupić kombajn Grimme Tectron 415.

W wersji optymalnej należy kupić kombajn Grimme Tectron 415 za - bagatela - 479 990 $. Wówczas trzeba dbać jedynie o odbieranie zebranych ziemniaków. Zbiornik kombajnu pomieści 20 000 l. Jednak należy pamiętać, że ziemniaków rośnie znacznie więcej niż zboża, więc zarówno zbiornik kombajnu, jak i przyczepa napełniają się szybko.

Koszt inwestycji (wersja optymalna): ok. 515 000 $ (33 970 $ za sadzarkę, 7 990 $ za sprzęt do usuwania łęcin oraz 479 990 $ za kombajn do zbioru ziemniaków; nie liczono tutaj opryskiwacza).

Kombajn Grimme Tectron 415 w akcji

tags: #agregat #uprawowo #siewny #ls13