Nowoczesne agregaty uprawowe przedsiewne: kompleksowy przewodnik

Agregat uprawowy, jak sama nazwa wskazuje, łączy różne elementy lub systemy uprawowe, aby w możliwie najmniejszej liczbie przejazdów (najlepiej jednym) można było przeprowadzić kompleksową uprawę. Kluczowym elementem w procesie przygotowania gleby pod siew jest uprawa przedsiewna, która ma na celu stworzenie optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju roślin.

zdjęcie agregatu uprawowego w akcji na polu

Znaczenie prawidłowej uprawy przedsiewnej

Aby nasiona miały optymalne warunki do kiełkowania i wzrostu, niezbędne jest dostarczenie im odpowiedniej ilości wody, ciepła i powietrza. Te potrzeby spełnia uprawa przedsiewna, która dodatkowo powinna zadbać o uzyskanie właściwej, gruzełkowatej struktury wierzchniej warstwy gleby. Starannie przygotowane pole pod zasiew jest fundamentem dla prawidłowego rozwoju plonów. Zrozumienie i uwzględnienie zależności między właściwościami siedliska a efektywnością produkcji jest kluczowe dla maksymalizacji korzyści ekonomicznych gospodarstwa.

Charakterystyka optymalnego podłoża do siewu

  • Dobre podłoże do siewu nasion charakteryzuje się odpowiednią strukturą gleby, która nie jest nadmiernie zagęszczona, ale odpowiednio przygotowana zgodnie z rodzajem ziemi.
  • Gleba powinna być spulchniona na określonej głębokości i pozostawić po sobie jak najbardziej wyrównane pole.
  • Odpowiednio zagęszczona gleba do siewu zbóż powinna być na 2-3 cm z wierzchu pulchna (napowietrzona), a głębiej twardsza, żeby zatrzymywać wodę.
  • Wierzchnia warstwa powinna być ciepła i dobrze napowietrzona, aby zapewnić nasionom dostęp do powietrza.
  • Rozdrobnienie gleby musi być dostosowane do jej rodzaju tak, aby mogła wchłaniać nawet niewielkie ilości wody, jednocześnie umożliwiając roślinom łatwe wydostanie się na powierzchnię i zapobiegając zaskorupianiu się ziemi po opadach deszczu.
  • Powierzchnia ziemi powinna być pokryta gruzełkami o średnicy 0,5-2,5 mm, co zapobiega tworzeniu się skorupy.
  • Optymalne zagęszczenie gleby pod nasionami wynosi 1,4-1,5 g/cm³, co odpowiada porowatości sprzyjającej roślinom.

Głębokość uprawy przedsiewnej

Przedsiewne przygotowanie gleby powinno być wykonane na głębokość odpowiadającą głębokości siewu nasion, co ma duże znaczenie dla szybkości i równomierności wschodów roślin. Głębokość ta jest dostosowana do wielkości nasion, ilości zgromadzonych w nich substancji odżywczych, sposobu kiełkowania i wschodów oraz zapotrzebowania roślin na wodę podczas pęcznienia i na tlen w czasie biochemicznych przemian związków zapasowych.

  • Burak wymaga płytkiego siewu na głębokość 2-3 cm, gdyż jego kiełki mają niewielką siłę przebicia gleby, szczególnie przy tendencji do jej zlewania.
  • Podobnie głęboko powinno być wykonane przedsiewne przygotowanie ziemi dla drobnych nasion rzepaku, lucerny czy zbóż.
infografika przedstawiająca optymalną strukturę gleby po uprawie przedsiewnej

Błędy w uprawie przedsiewnej i ich konsekwencje

Wiosną, podczas przygotowywania gleby do siewu, często popełniane są błędy, które obniżają plon roślin. Należy unikać:

  • Przedwczesnego rozpoczęcia prac przy nadmiernej wilgotności ziemi, czyli bez odpowiedniej nośności, co prowadzi do powstawania głębokich kolein po kołach maszyn i ciągników, niszcząc strukturę gleby i ograniczając kiełkowanie nasion.
  • Nadmiernej liczby uprawek lub zbyt dużej prędkości roboczej, a także stosowania aktywnych maszyn uprawowych na lekkich ziemiach, co powoduje jej rozpylenie, sprzyjające erozji i zaskorupieniu.
  • Zbyt głębokiej uprawy przedsiewnej, która prowadzi do zniszczenia kapilarnego systemu podsiąkania wody, co skutkuje przesuszeniem gleby i utrudnionym kiełkowaniem nasion.
  • Niewłaściwego wyboru narzędzi lub błędów w technikach uprawy, które mogą prowadzić do nierówności na polu, złego kopiowania powierzchni i powstawania kolein po maszynach. Skutkuje to trudnościami w spulchnieniu gleby na odpowiednią głębokość siewu, co często wymaga głębszej uprawy.

Błąd agrotechniczny, polegający na niewyrównaniu pola po orce jesienią, może być kosztowny, ponieważ wyrównanie powierzchni pola wymaga wielu przejazdów. Każdy z nich zagęszcza glebę w koleinach, a różna jej wilgotność na głębokości siewu wynikająca z luźnej i przesuszonej ziemi w bruzdach między skibami dodatkowo komplikuje sytuację.

Rodzaje agregatów uprawowych i ich zastosowanie

Nowoczesne maszyny rolnicze są kluczowe w procesie przygotowania gleby. Bierne agregaty uprawowe, które łączą w sobie różne narzędzia, umożliwiają uprawę nawet najcięższych ziem w jednym przejeździe po orce. W porównaniu do agregatów aktywnych wymagają one mniejszej mocy, a ich praca jest bardziej efektywna. W technologii uprawy przedsiewnej kluczowa jest zasada: „tyle zabiegów, ile konieczne”. Ta zasada nabiera szczególnego znaczenia przy braku opadów. Optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie tylko jednego przejazdu agregatem do uprawy przedsiewnej tuż przed siewem.

Agregaty przedsiewne Agro-Tom

Agregaty przedsiewne Agro-Tom to maszyny zaprojektowane, by łączyć uprawę i przygotowanie gleby pod siew w jednym przejeździe. Model UPH (i jego wersja Premium) świetnie radzi sobie nawet w zbitych i zbrylonych glebach, zapewniając równą warstwę siewną i optymalny kontakt nasion z podłożem. Dla bardziej zaawansowanych zastosowań, wersje z dodatkowymi wałami, hydrauliczną regulacją i systemami wyrównującymi zapewniają większą precyzję i wydajność. Uprawa gleby polega na rozbiciu brył, wyrównaniu pola, spulchnianiu, kruszeniu brył oraz ugniataniu podłoża pod rośliny wymagające dokładnej obróbki.

Modele i zastosowania:

  • Agregaty Frontowe (FPT, FPU, WZ): Unikalne maszyny montowane na przedni TUZ ciągnika. FPT jest agregatem talerzowym, FPU agregatem zębowym (pod uprawy wrażliwe, jak burak czy kukurydza), a WZ to wał oponowy. Agregowane na przedni TUZ ciągnika, zapewniają równomierne dogniatanie w pasie między kołami ciągnika.
  • Agregaty Standardowe (KM vs. KMH): Model KM jest mniejszy, ma ramę sztywną i niskie zapotrzebowanie na moc (od 50 KM).
  • Agregaty Kompaktowe (UP vs. UPH vs. UPH Premium): UPH Premium to największa i najbardziej wymagająca wersja, z szerokościami do 8 m i zapotrzebowaniem mocy do 360 KM. Dostępne warianty od mniejszych, jak WZ 1.5 m, przez np. 2,5 m w modelach UP, do dużych. Dostosowanie do trudnych warunków - modele takie jak UP i UPH dobrze sprawdzają się w zbitych, zbrylonych glebach.

Szerokości robocze i warunki glebowe:

  • Małe i średnie pola, umiarkowane gleby: Kompaktowe modele UP (2,5-4,0 m).
  • Średnie i duże pola, trudniejsze gleby: Modele z wałem crosskill, wałami rurowymi lub płaskownikowymi o większej średnicy. Gleby zbite, zaskorupione, wymagające intensywnej obróbki.
  • Pola o bardzo dużej powierzchni: Wersje szerokie (np. UPH Premium 7-8 m).
  • Gleby lekkie, piaszczyste: Lżejsze konstrukcje, mniejsza głębokość pracy, wały rurowe.
  • Gleby gliniaste, zbite: Sprawdzają się na zwięzłej i zbrylonej glebie.

Agregat uprawowy-kompaktowy UP 3.0 | AGRO-TOM

Agregat uprawowy Batyra Compact

Batyra Compact to złożony agregat uprawowy przeznaczony do uprawy przedsiewnej. Jego konstrukcja składa się z kilku elementów roboczych:

  1. Pierwszym elementem roboczym jest włóka, która wyrównuje glebę tuż za kołami ciągnika.
  2. Dalej jest strunowy wał kruszący.
  3. Zasadniczym zespołem roboczym jest kultywator, który może być 2- lub 3-rzędowy. Głębokość robocza odbywa się poprzez regulację pozycji sekcji kultywatora za pomocą śrub rzymskich i sworzni zabezpieczających ustaloną wysokość. Maksymalna głębokość uprawy jest określana na 12 cm.
  4. Zwieńczeniem przeprowadzonych uprawek jest zagęszczenie gleby wałem crosskill, którego żeliwne komponenty pochodzą z Koneckich Zakładów Odlewniczych.

Zestawienie tylu komponentów uprawowych, a przede wszystkim na końcu ciężkiego wału, to oczywiście wyzwania dla ciągnika. Dlatego lubelski producent oferuje wózek jezdny z hydrauliką. Każdą maszynę o szerokości 4 m i szerszą można zamówić w wersji z wózkiem jezdnym. 3-metrowa wersja zawieszana kosztuje ok. 30 tys. zł netto, a 4-metrowa składana hydraulicznie - 42 tys. zł. Za każdy kolejny metr szerokości trzeba doliczyć 10 tys. zł. Z kolei za wózek trzeba zapłacić ok. 20 tys.

Agregat uprawowy Expom Wicher

Duże doświadczenie w produkcji maszyn uprawowych ma Expom z Krośniewic, a flagowym produktem wśród agregatów uprawowych jest Wicher. Maszyna ze sztywną ramą jest oferowana w wersji o szerokościach 3 i 4 m, natomiast w wersji składanej hydraulicznie - 4, 4,5 oraz 6 m.

Elementy robocze agregatu Wicher:

  • Pierwszą sekcję roboczą stanowi wał strunowy, a tuż przed nim są tylko zębate spulchniacze śladów ciągnika.
  • Dalej jest sekcja 3-rzędowego kultywatora - zawieszona na ramie w układzie równoległobocznym. Rama jest sztywno sprzężona z wałem przednim i tylnym, także regulacja głębokości pracy zębów kultywatora odbywa się przez podniesienie lub opuszczenie całych sekcji.
  • Standardowo montowane są zęby sprężyste z gęsiostópkami pracujące na głębokości do 15 cm, ale opcjonalnie można wybrać zęby sprężyste proste.
  • Ostatnim elementem jest żeliwny wał crosskill, który pracuje swobodnie niczym niedociskany ani nieregulowany.

4-metrowy, zawieszany Wicher z ramą składaną hydraulicznie kosztuje katalogowo 49,9 tys. zł netto. 4,5-metrowy jest droższy o 3 tys. zł. 6-metrowy kosztuje 63,9 tys. zł. Dużo tańsze będą wersje ze sztywną ramą. Wicher o szerokości roboczej 3 m to koszt rzędu 33,9 tys. zł, a 4-metrowy - 42,9 tys. zł. Wózek transportowy kosztuje w tym przypadku 13 tys.

Agregat uprawowy Mandam Best

Gliwicki producent maszyn rolniczych oferuje od niespełna 4 lat agregat uprawowy Best. W porównaniu do opisanych już maszyn, jego konstrukcja jest nieco bardziej tradycyjna, ale nowoczesna. Zęby kultywatora zostały umocowane jarzmami do sztywnych belek ramy. Zęby zostały rozmieszczone aż na 5 belkach, co przy 4-metrowej szerokości daje liczbę 50, a przy 6-metrowej - aż 72 zębów. Po kultywatorze montowany jest wał. Ze względu na stosunkowo lekką konstrukcję nie jest tutaj montowany żeliwny wał kołeczkowy (w odróżnieniu od agregatu Flex). Agregat Best jest dostępny w dwóch wersjach szerokości roboczych: 4 i 6 m. Obydwa modele mają składaną hydraulicznie ramę, ale są stosunkowo lekkie i zawieszane na TUZ-ie. Cena katalogowa pierwszego opiewa na 41,3 tys. zł, natomiast 6-metrowego - na 48,9 tys.

Agregat uprawowy Mandam Flex

Agregat uprawowy Flex to konstrukcja sprawdzona, oferowana przez Mandam już od kilkunastu lat. Flex jest oferowany w wersjach szerokości roboczych od 3 do 6 m w wersji zawieszanej lub półzawieszanej (modele Flex-K). Agregat jest konstrukcyjnie zbliżony do agregatów Expom Wicher i Batyra Compact, gdyż główna sekcja robocza, czyli kultywator, został tutaj podzielony na pola zawieszone wzdłużnie do ciągnika na okrągłych rurach, a poprzecznie na równoległobokach, dzięki czemu każda część dobrze dopasowuje się do ukształtowania podłoża.

Budowa agregatu Flex:

  • W przedniej sekcji maszyna wyposażona jest w spulchniacze śladów.
  • Po sekcji kultywatora znajduje się lekka włóka wyrównująca.
  • Dalej zaś zestaw dwóch wałów. Pierwszy z nich to lekki wał strunowy o średnicy 300 mm, który odpowiada za rozdrabnianie pozostałych brył ziemi.

Według katalogu 3-metrowy Flex kosztuje 33,4 tys. zł netto, ale 4-metrowy składany hydraulicznie to już wydatek rzędu 53,6 tys. zł. Z kolei 4-metrowy Flex-K z dodatkowym, kołowym układem zawieszenia to koszt 90,7 tys. zł.

Agregat uprawowy Metal-Fach U496/83

Interesujący, nowy agregat do uprawy przedsiewnej ma też w swojej ofercie Metal-Fach. Firma oferuje w tym zakresie jeden model: U496/83, o szerokości roboczej aż 8,3 m. Jest to zatem bardzo wydajna maszyna, a przy tym stosunkowo lekka - zawieszana. Masa z wałami doprawiającymi to 2800 kg, a zapotrzebowanie na moc producent określił na zakres 180-250 KM. Jak zapewnia producent, nowy kultywator jest nie tylko wydajny, ale również wszechstronny i łatwy w użyciu.

Cechy charakterystyczne:

  • Głębokość pracy jest regulowana mechanicznie - z tyłu na podwójnym wale strunowym, a w przedniej części na 4 ogumionych (niskociśnieniowych) kołach podporowych.
  • Standardowo stosowane są zęby sprężyste typu „S” (32x12 mm), ale mogą być też założone zęby sprężyste proste. Rozmieszczono je na 5 belkach i jest ich w sumie aż 83 szt.
  • W standardzie znajdziemy spulchniacze śladów ciągnika i oświetlenie LED agregatu.

Agregat Metal-Fach U496/83 został wyceniony katalogowo na 79,9 tys. zł netto, ale producent informuje, że do końca kwietnia br. trwa „wyprzedaż magazynów” i można liczyć nawet na 30 proc. zniżki.

Oferta Agravis Technik Polska

Agravis Technik Polska, jako dystrybutor renomowanych marek takich jak Lemken, Maschio Gaspardo, Gregoire-Besson oraz Vaderstad, oferuje szeroką gamę nowoczesnych agregatów, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających rolników. Agravis oferuje w Polsce szeroką gamę agregatów uprawowych, dostosowanych do różnych zadań i potrzeb rolników. Agregaty uprawowe łączą wiele funkcji w jednej maszynie, takich jak spulchnianie, wyrównywanie gleby, mieszanie resztek pożniwnych oraz przygotowanie gleby do siewu.

Rodzaje agregatów w ofercie Agravis:

  • Agregaty uprawowe: Przeznaczone do wstępnej uprawy gleby przed siewem, pomagają wyrównać i spulchnić ziemię. Przykładem są Gregoire-Besson Tetra czy Lemken Korund 8, które zapewniają optymalne warunki do kiełkowania poprzez doskonałe wyrównanie gleby oraz zachowanie odpowiedniej głębokości siewu. Model Tetra 50 to wszechstronny agregat uprawowy, idealny do przygotowania gleby przed siewem. Oferuje szerokość roboczą 3 metrów, co zapewnia efektywne wyrównanie powierzchni, rozdrabnianie brył oraz odpowiednie dociśnięcie gleby.
  • Agregaty uprawowo-siewne: Maszyny wielofunkcyjne, które łączą w sobie funkcje uprawy gleby i siewu. Dzięki takiemu połączeniu możliwe jest jednoczesne przygotowanie gleby oraz wysiew nasion, co znacząco ogranicza liczbę przejazdów po polu. Tego rodzaju maszyny są szczególnie cenione w dużych gospodarstwach, gdzie minimalizacja czasu pracy i zużycia paliwa jest priorytetem. Ich budowa umożliwia pracę na polu z siewnikiem. Oferowane maszyny uprawowo siewne z wałem strunowym przeznaczone są do pracy na wszystkich typach gleby (lekkiej, zwartej, piaszczystej, glinianej itp.), dokładnie ją spulchniając, ugniatając i mieszając. Rolniczy agregat uprawowo siewny - biorąc pod uwagę metodę transportu nasion ze zbiornika do redlicy - może być w wersji mechanicznej i pneumatycznej. Pierwszy typ stosowany jest najczęściej w mniejszych urządzeniach stosunkowo niewielkich szerokościach roboczych.
  • Agregaty podorywkowe/kultywatory ścierniskowe: Stosowane po zbiorach do płytkiej uprawy, mają za zadanie spulchnić i wymieszać glebę z resztkami pożniwnymi. Model Terremoto 2 to wszechstronny kultywator ścierniskowy, idealny do uprawy minimalnej i bezpośredniego przygotowania gleby. Wyposażony w solidną, stałą ramę, Terremoto 2 radzi sobie z twardym podłożem oraz resztkami pożniwnymi. Oferuje możliwość pracy w różnych warunkach, od wiosennej uprawy po letnie przygotowanie łoża siewnego.
  • Agregaty bezorkowe: Stanowią kluczowe rozwiązanie dla efektywnego i ekologicznego uprawiania gleby. Umożliwiają uprawę bez konieczności orki, co znacząco redukuje erozję gleby, zachowuje jej naturalną strukturę oraz zwiększa retencję wody.
tabela porównawcza agregatów uprawowych różnych producentów

Agregaty uprawowe Rolmako

W ofercie Rolmako znajdują się uniwersalne agregaty uprawowe, takie jak kultywator przedsiewny VibroStar U445, kompaktowy agregat uprawowy U684 oraz agregaty talerzowe modele U693 i U652. Są one przeznaczone do większych gospodarstw i dzięki różnorodnym narzędziom uprawowym oraz dużym możliwościom konfiguracji doskonale przygotowują łoże siewne w jednym przejeździe. Model U 445 można łączyć z wałami przedsiewnymi typu Cambridge, a model U684 z siewnikiem zbożowym dowolnego producenta, co pozwala na jednoczesną uprawę i siew. Dla małych i średnich gospodarstw Rolmako proponuje modele uprawowo-siewne U382, U659 oraz agregat talerzowy U693 ze sprzęgiem do siewnika.

Sekcje robocze w agregatach Rolmako:

  • Sekcje talerzowe: Dobrze mieszają glebę i mają stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie na moc. Nadają się do pól z dużą ilością resztek pożniwnych i są wykorzystywane zarówno w uprawie klasycznej, jak i uproszczonej. Sprawdzają się również na cięższych glebach. Agregaty talerzowe wymagają jednak ciągników o wyższej mocy i większym udźwigu podnośnika.
  • Sekcje zębowe: Obejmują kultywatory wyposażone w zęby sprężynowe z włóką i wałem strunowym, co jest zalecane do upraw przedsiewnych na lekkich i piaszczystych glebach. Na cięższe ziemie stosuje się zęby sprężynowe o grubszym przekroju, wzmocnione dodatkową sprężyną. W przypadku zbyt wilgotnych gleb sprężyste zęby mogą pogarszać ich strukturę, dlatego na polach z dużą ilością resztek pożniwnych lepiej sprawdzą się kultywatory z prostymi zębami, które minimalizują ryzyko zaczepiania się resztek roślin.

Uniwersalny kultywator Rolmako U497 to wszechstronna maszyna, która może pełnić funkcję zarówno agregatu do upraw przedsiewnych, jak i pełnowartościowego urządzenia do obróbki ścierniska. Posiada 4-belki z mocnymi zespołami roboczymi wyposażonymi w zęby SW 70×12 mm (opcjonalnie ST 90×13 mm), co sprawia, że doskonale sprawdza się na glebach lekkich, średnich i ciężkich. Dzięki odpowiedniej długości konstrukcji maszyna ta zapewnia dużą przepustowość podczas pracy. Uniwersalne zęby umożliwiają zarówno głębokie spulchnianie gleby, jak i płytką obróbkę ścierniska, co pozwala rolnikom optymalnie wykorzystać maszynę w różnych zabiegach. Wprowadzenie modelu U497 było odpowiedzią na rynkowe zapotrzebowanie na maszynę, która mogłaby skutecznie przygotowywać ziemię przed siewem oraz przetwarzać ściernisko po zbiorach.

Agregat uprawowy-kompaktowy UP 3.0 | AGRO-TOM

Wybór i zakup agregatu uprawowego

Prawidłowe przygotowanie gleby oraz starannie przeprowadzony siew owocuje wysokiej jakości plonem. Inwestycja w nowy agregat uprawowy może być dużym wydatkiem, dlatego warto rozważyć dostępne formy finansowania dla rolników. Finansowanie to jeden z najprostszych i najkorzystniejszych sposobów na rozwój gospodarstwa, pozwalający na nabycie nowoczesnego sprzętu bez nadmiernego obciążania budżetu. Oferowane programy i dopłaty mogą znacząco ułatwić realizację planów inwestycyjnych i poprawić efektywność pracy w gospodarstwie.

Czynniki wpływające na wybór agregatu:

  • Wielkość gospodarstwa i moc ciągnika: W przypadku dużych gospodarstw warto zainwestować w większy agregat z wieloma narzędziami roboczymi, który umożliwi szybkie i efektywne wykonanie prac. Moc silnika ciągnika również odgrywa kluczową rolę przy wyborze agregatu.
  • Rodzaj gleby: Na glebach ciężkich najlepiej sprawdzą się masywne i uniwersalne agregaty talerzowe lub ciężkie kompaktowe agregaty uprawowe, które skutecznie spulchniają ziemię. Na glebach lekkich i piaszczystych lepiej sprawdzą się agregaty zębowe, które są idealne do upraw przedsiewnych.
  • Rodzaj wysiewanych roślin: Każda uprawa ma swoje specyficzne wymagania glebowe, dlatego istotne jest, aby dobrać odpowiedni sprzęt.
  • Szerokość robocza: Powinna być dostosowana do wielkości działki. Każdy producent oferuje takie maszyny o szerokościach do 3 m w wersji sztywnej, a przy 4 m mamy jeszcze do wyboru: ramę sztywną lub składaną. Podobnie jest z systemem zawieszenia - zazwyczaj od 4 m (szczególnie przy bardziej złożonych konstrukcjach) dostępne są już wersje z wózkiem jezdnym, żeby nie obciążać nadmiernie TUZ ciągnika. Przy większych szerokościach roboczych warto też zwrócić uwagę na mocowanie poszczególnych sekcji uprawowych i sposoby regulacji ich pracy.
  • Jakość i trwałość: Niezależnie od wybranego typu agregatu kluczowe jest zwrócenie uwagi na jego jakość. Inwestycja w solidny, wytrzymały i trwały sprzęt zapewni długotrwałe użytkowanie.
  • Dostępność i koszt części zamiennych: Warto również rozważyć dostępność i koszt części zamiennych, które z pewnością będą potrzebne w przyszłości.

Gdzie kupić nowy agregat uprawowy?

Wielu właścicieli gospodarstw rolnych może mieć problem w znalezieniu dobrej jakości agregatu uprawowego spełniającego potrzeby ich gospodarstwa. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w zróżnicowanych i atrakcyjnych przedziałach cenowych. Na stronach dystrybutorów, takich jak Agravis Technik Polska czy Korbanek.pl, znaleźć można korzystne oferty, a oprócz tego profesjonalne doradztwo, dzięki któremu zakup odpowiedniego sprzętu przebiegnie szybko i sprawnie, zapewniając pełną satysfakcję z wyboru. Dostępny jest zróżnicowany asortyment agregatów uprawowych i uprawowo siewnych, przez co klienci mogą odpowiednio dostosować zakup do swoich potrzeb i specyfiki posiadanego gospodarstwa. Można zakupić agregat uprawowy, ścierniskowy i talerzowy. Szerokość robocza dostępnych produktów wynosi od 100 do 12000 cm. Oferowane są modele nowe i używane w dobrym stanie.

Ceny agregatów uprawowych (przykładowe wartości netto):

Model / Szerokość Cena katalogowa Uwagi
Batyra Compact 3 m (zawieszany) ok. 30 tys. zł
Batyra Compact 4 m (składany hydr.) 42 tys. zł +10 tys. zł za każdy kolejny metr, wózek +20 tys. zł
Expom Wicher 3 m (rama sztywna) 33,9 tys. zł
Expom Wicher 4 m (rama sztywna) 42,9 tys. zł
Expom Wicher 4 m (składany hydr.) 49,9 tys. zł
Expom Wicher 4,5 m (składany hydr.) 52,9 tys. zł
Expom Wicher 6 m (składany hydr.) 63,9 tys. zł Wózek transportowy +13 tys. zł
Mandam Best 4 m (składany hydr.) 41,3 tys. zł
Mandam Best 6 m (składany hydr.) 48,9 tys. zł
Mandam Flex 3 m (zawieszany) 33,4 tys. zł
Mandam Flex 4 m (składany hydr.) 53,6 tys. zł
Mandam Flex-K 4 m (półzawieszany) 90,7 tys. zł Z dodatkowym, kołowym układem zawieszenia
Metal-Fach U496/83 8,3 m (składany hydr.) 79,9 tys. zł Do końca kwietnia promocja -30%

tags: #agregat #uprawowy #przedsiewny #nowe