Czterokołowce Hondy, znane pod nazwą "Foreman", zostały zaprojektowane nie tylko z myślą o pokonywaniu najtrudniejszych terenów, ale także po to, by dostarczyć kierowcy niezapomnianych wrażeń z jazdy. Projektanci Hondy kładą duży nacisk na estetykę, co jest widoczne już na pierwszy rzut oka. Sylwetka pojazdu jest zgrabna i smukła, a wszystkie elementy idealnie do siebie pasują, tworząc spójną całość.

Design i Ergonomia
Przód quada, dzięki reflektorom osłoniętym grubymi, stalowymi rurami oraz solidnemu zderzakowi, budzi respekt. Dodatkowa przednia lampa umieszczona na kierownicy znacząco ułatwia obserwację drogi podczas pokonywania zakrętów. Ergonomia Hondy TRX została zaprojektowana z myślą o komforcie i funkcjonalności. Wysokość siedziska jest umiarkowana, co ułatwia kontrolę nad pojazdem i pozwala na wygodne operowanie zarówno dla osób o średnim wzroście, jak i wyższych.
Silniki i Osiągi
W zależności od modelu, Honda oferuje różne jednostki napędowe:
Honda TRX 500 Foreman
Silnik Hondy TRX 500 to czterosuwowy singiel o pojemności 475 cm³, z jednym wałkiem rozrządu, zasilany przez wtrysk paliwa. Maksymalna moc silnika wynosi 27,2 KM osiągane przy 6000 obr./min.
Honda TRX 680 Rincon
Honda TRX 680 Rincon jest wyposażona w jednocylindrowy, czterosuwowy silnik chłodzony cieczą o pojemności 675 cm³. Generuje on moc około 33,5 KM przy 6000 obr./min oraz moment obrotowy 50,1 Nm przy 5000 obr./min. Silnik ten, mimo relatywnie niewielkiej mocy, zapewnia wystarczającą siłę napędową, szczególnie dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu, co przekłada się na dobre właściwości trakcyjne i zdolność pokonywania trudnego terenu.

Honda TRX 420 (następca TRX 350)
Nowy TRX 420 to następca modelu TRX 350. Jego sercem jest chłodzony cieczą jednocylindrowy silnik czterosuwowy z suchą misą olejową, generujący moc prawie 25 KM. Silnik ten, wyposażony we wtrysk paliwa, zapewnia równą pracę na różnych wysokościach i łatwiejsze odpalenie w skrajnych warunkach pogodowych.
Honda TRX 450R
Specyfikacja techniczna modelu Honda TRX 450R obejmuje:
| Parametr | Szczegóły |
|---|---|
| Typ silnika | Jednocylindrowy, czterosuwowy |
| Średnica cylindra x skok | 96.0 x 62.0 mm |
| Stopień sprężania | 12.0:1 |
| Zawory/cyl. | 4 |
| Układ zasilania | Gaźnik Keihin 40mm flat-slide z TPS |
| Sterowanie paliwem | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Zbiornik paliwa | 10,22 l |
| Skrzynia biegów | 5-biegowa |
| Napęd końcowy | Łańcuch |
| Zawieszenie przód | Niezależne, podwójne wahacze z amortyzatorami Showa (regulacja napięcia wstępnego sprężyny, tłumienia powrotnego i kompresji) |
| Skok przód | 213 mm |
| Zawieszenie tył | Pro-Link z pojedynczym amortyzatorem Showa (regulacja napięcia wstępnego sprężyny, tłumienia powrotnego i kompresji) |
| Skok tył | 236 mm |
| Masa z płynami | 176 kg |
| Wysokość kanapy | 833 mm |
| Długość | 1862 mm |
| Szerokość | 1176 mm |
| Rozstaw osi | 1275 mm |
| Prześwit | 112 mm |
| Opona przód | 21/7-10 |
| Opona tył | 20/10-9 |
| Hamulce przód | Podwójne tarcze (hydrauliczne, zaciski dwutłoczkowe) Ø 174 mm |
| Hamulce tył | Pojedyncza tarcza (hydrauliczna, zacisk jednotłoczkowy) Ø 190 mm |
| Rozrusznik | Elektryczny |
| Zapłon | CD z elektronicznym wyprzedzeniem |
| Chłodzenie | Cieczą |
Układ Napędowy i Skrzynia Biegów
Na szczególną uwagę zasługuje skrzynia biegów modeli TRX, często wyposażona w system ESP (Electric Shift Program). Pozwala on kierowcy na wybór między automatyczną zmianą przełożeń a manualną obsługą za pomocą przycisków, co zwiększa komfort i kontrolę nad pojazdem. W przypadku Hondy TRX 680 Rincon, zastosowano prawdziwą automatyczną skrzynię biegów oraz możliwość sterowania przełożeniami za pomocą przycisków. Zjawiska takie jak pęknięty czy ślizgający się pasek są w tym rozwiązaniu nieobecne, co przekłada się na wypracowaną latami niezawodność i bezpieczeństwo.
Wyjaśnienie elektronicznego programu stabilizacji toru jazdy ESP
Zawieszenie i Hamulce
W Hondzie TRX 500 Foreman, pochłanianie nierówności powierzono podwójnemu, niezależnemu zawieszeniu z przodu oraz wahaczowi z pojedynczym amortyzatorem z tyłu. Skok zawieszeń z przodu i z tyłu wynosi 175 mm. Za skuteczne zatrzymanie quada odpowiedzialne są podwójne, uszczelnione tarcze hamulcowe z przodu oraz uszczelniony bęben hamulcowy z tyłu. W modelu Rincon, zawieszenie z niezależnymi, podwójnymi wahaczami z przodu o skoku 175 mm dobrze tłumi nierówności, co przekłada się na komfort jazdy i bezpieczeństwo. Hamulce działające na przednie i tylne koła zapewniają skuteczne zatrzymanie pojazdu.
Wrażenia z Jazdy
Za sterami Hondy TRX 500 Foreman jeździ się bardzo wygodnie i przyjemnie. Pojazd jest dobrze wyważony, nie trzęsie, a w zakręty wchodzi się z dziecinną łatwością. Zawieszenie bardzo dobrze radzi sobie z wszelkimi nierównościami terenu i zapewnia wysoki komfort jazdy. Hamulce Hondy są bardzo skuteczne i dobrze dozowalne, co przekłada się na pewność siebie podczas pokonywania stromych zjazdów, trawersów czy podjazdów. Silnik TRXa dobrze radzi sobie w dolnym i średnim zakresie obrotów, jednak w górnej skali obrotomierza mogłaby być nieco mocniejsza. Ciężki teren nie jest dla TRXa niczym obcym; ten sprzęt wie, jak sobie z nim radzić, będąc jednocześnie delikatnym i subtelnym w obchodzeniu się ze swoim kierowcą.
Honda TRX 680 Rincon, mimo relatywnie niewielkiej mocy (33,5 KM), nadgania momentem obrotowym (50,1 Nm przy 5000 obr./min), co pozwala na pokonywanie trudnego terenu, trawersów i przeszkód. Poświęcenie uwagi detalom, takim jak zastosowanie wielu elementów ze stopów (np. kute, lekkie stopy w wahaczach), zmniejsza skłonność do tycia i zwiększa wytrzymałość pojazdu. Przedni mechanizm różnicowy jest wyposażony w blokadę lepkościową, która automatycznie załącza napęd 4x4, gdy różnica w prędkości obrotowej osi przedniej i tylnej osiągnie dziesięć kilometrów na godzinę.
Historia i Pozycjonowanie na Rynku
Producent często pozycjonuje quady Hondy jako propozycję dla odbiorcy profesjonalnego, myśląc o zastosowaniach takich jak praca w terenie, obsługa winnic czy rajdy terenowe, gdzie liczy się trwałość i niezawodność. Honda TRX 420 FE Rancher ma bardzo niską dostępność na rynku i małe zapotrzebowanie, co może sugerować jego niszowy charakter.
Dane prezentowane w tej sekcji pochodzą z internetowego magazynu motocyklowego '1000PS', założonego w 2001 roku z siedzibą w Austrii.