Ciągnik rolniczy: kompleksowy przewodnik

Ciągnik rolniczy stanowi podstawowe narzędzie pracy w każdym gospodarstwie rolnym. Jego historia sięga połowy XIX wieku, kiedy to rozpoczęto używanie lokomobili w systemie orki parowej, polegającej na przeciąganiu pługa przy pomocy lin pomiędzy dwiema maszynami rozstawionymi na krańcach pola. Pierwszy skonstruowany na świecie ciągnik o napędzie spalinowym to maszyna konstrukcji Amerykanina Johna Froehlicha z 1892 roku. Wcześniej prace uprawowe wymagały wsparcia zwierząt pociągowych, głównie koni, bydła i osłów. Sama nazwa „traktor” wywodzi się od łacińskiego słowa tractus, oznaczającego ciągnięcie, przeciąganie, wleczenie za sobą, i jest używana w większości języków na świecie.

historyczny ciągnik rolniczy

Definicja i zastosowanie ciągnika rolniczego

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym w Polsce, ciągnik rolniczy to pojazd silnikowy skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych. Musi on osiągać prędkość nie mniejszą niż 6 km/h. Ciągniki rolnicze są wykorzystywane do:

  • Przemieszczania pojazdów, maszyn i urządzeń nieposiadających własnego napędu (np. przyczep).
  • Napędu maszyn i urządzeń nieposiadających własnego silnika za pośrednictwem wałka odbioru mocy (WOM), koła pasowego (obecnie praktycznie nie występuje) lub złączy hydrauliki zewnętrznej.

Maszyny i urządzenia współpracujące z ciągnikiem można montować przy użyciu trójpunktowego układu zawieszenia (TUZ), w większości maszyn znajdującego się z tyłu, a w nowoczesnych maszynach często również z przodu.

Typy ciągników rolniczych

Ciągniki rolnicze dzielą się na kilka podstawowych typów w zależności od konstrukcji układu jezdnego i przeznaczenia:

  • Ciągniki kołowe ze stałym napędem jednej (tylnej) osi (2WD): są to ciągniki uniwersalne o mocy do 310 KM, najczęściej spotykane. Obecnie są produkowane również z dołączanym napędem przedniej osi (MFWD).
  • Ciągniki kołowe ze stałym napędem obu osi (4WD): zazwyczaj ciągniki ciężkie, obecnie produkowane osiągają moc od 50 do 600 KM.
  • Ciągniki gąsienicowe: charakteryzują się układem jezdnym opartym na gąsienicach. Stosowane są do najcięższych prac, najczęściej na terenach podmokłych i o glebach ciężkich. W latach 70.-80. ciągniki na stalowych gąsienicach zostały wyparte przez ciężkie ciągniki kołowe z powodu wielu wad i ograniczeń. Obecnie, ze względu na konieczność ograniczenia ugniatania gleby, idea gąsienicowego układu jezdnego opartego na gąsienicach ze zbrojonej stalą nieścieralnej gumy przeżywa swój renesans.
  • Ciągniki półgąsienicowe: opierają się na idei ciągnika kołowego, lecz zamiast kół na jednej lub wszystkich osiach stosuje się specjalne gąsienicowe wózki.
  • Ciągniki komunalne: małe ciągniki służące do robót komunalnych w miastach, m.in. do odśnieżania dróg, koszenia trawy oraz utrzymywania zieleni w parkach.
  • Ciągniki ogrodnicze: małe ciągniki przystosowane do upraw międzyrzędowych, o wąskich oponach z możliwością zmiany rozstawu kół, jednoosiowe lub dwuosiowe. W Polsce najczęściej spotykane to Ursus C-330 i Władimirec T-25.

Solis Professional na polskim rynku

Od 2023 roku marka Solis Professional, znana z nowych technologii, serwisu i dystrybucji, intensywnie wchodzi na polski rynek. Spółka S-Agro rozpoczęła sprzedaż ciągników Solis S60 Shuttle XL Stage V o mocy 60 KM. Pierwsze egzemplarze są już dostępne u dealerów. Są to ciągniki doskonale skonfigurowane, posiadające w standardzie takie elementy jak klimatyzacja, obciążniki, zaczep przesuwany, trzyobwodowa hydraulika oraz układ pneumatyczny. Model Solis S60 Shuttle XL Stage V jest oferowany w bardzo przystępnej cenie.

ciągnik Solis S60 Shuttle XL Stage V

Charakterystyka techniczna ciągników Solis

Traktory Solis S60 Shuttle XL Stage V wyposażone są w trzycylindrowy, trzylitrowy silnik, który powstaje w Indiach w ramach ścisłej współpracy z japońskim Yanmarem. Posiada on turbosprężarkę, która doprowadza więcej powietrza do cylindrów, co przekłada się na szybszą reakcję na wciśnięcie pedału gazu oraz wyższy moment obrotowy. Model wolnossący Stage 3A generował 205 Nm, natomiast traktor Stage V osiąga 250 Nm. Co istotne, obowiązujące normy emisji spalin udało się spełnić bez konieczności stosowania systemu SCR i płynu AdBlue. Czystość spalin gwarantuje filtr cząstek stałych DPF oraz katalizator utleniający DOC.

Układ przeniesienia napędu w 60-konnym Solisie stanowi przekładnia włoskiej firmy Carraro, oferująca po 12 biegów do przodu i do tyłu. Kierunek jazdy zmienia się rewersem obsługiwanym dźwignią znajdującą się z lewej strony kierownicy. Hydraulikę zasila pompa podająca do 45 l/min, dzięki której na tylnym podnośniku można unieść ciężar o masie do 2,5 tony.

Na traktory Solis obowiązuje gwarancja na 3 lata lub 2000 motogodzin, w zależności od tego, co nastąpi pierwsze. Z dostępnością części zamiennych nie będzie problemu, ponieważ oprócz magazynów u dealerów, każdą część będzie można sprowadzić z magazynu centralnego w niemieckim Crailsheim w ciągu maksymalnie 24 godzin.

W przypadku traktorów o mocy 76 i 91 KM, napędzać je będzie czterocylindrowy silnik o pojemności skokowej 4,1 litra. W tych maszynach, oprócz skrzyni 12/12, dostępna będzie przekładnia 24/24 z biegami pełzającymi, pozwalającymi na poruszanie się z prędkością od 0,25 km/h. Maksymalna prędkość jazdy dla tych maszyn wyniesie 40 km/h. W przyszłym roku Solis zamierza wprowadzić na rynek europejski traktory o mocy 110 KM. Jesienią będą dostępne również traktory w wersji Narrow (wąskie), dedykowane dla sadownictwa, warzywnictwa i ogrodnictwa.

Producent International Tractors Limited (ITL)

Założona w 1995 roku firma International Tractors Limited (ITL) jest uznanym producentem ciągników w Indiach. Jest jednym z trzech największych przedsiębiorstw sprzedających ciągniki w Indiach, z udziałem w rynku krajowym przekraczającym 14% i bazą klientów liczącą ponad 1,7 miliona osób. ITL posiada rozbudowaną sieć obejmującą 1800 dystrybutorów i dealerów działających na całym świecie.

Z roczną produkcją 300 000 ciągników, ITL jest jednym z trzech producentów maszyn rolniczych w Indiach i jednym z 5 największych producentów tego rodzaju sprzętu na świecie. Światowej klasy zakład produkcyjny firmy zajmuje powierzchnię 2 mln m², zatrudniając ponad 6000 utalentowanych i wykwalifikowanych pracowników, którzy z zaangażowaniem i pasją tworzą produkty najlepsze w swojej klasie. ITL oferuje najbardziej wszechstronny katalog produktów z szeroką gamą ciągników i maszyn rolniczych od 16HP do 120HP, pod dwiema różnymi markami Solis, dostarczając kompletne rozwiązania dla branży rolniczej na całym świecie.

ITL dysponuje własnym, zaawansowanym technologicznie centrum szkoleniowym, które przekazuje pracownikom, partnerom biznesowym i klientom wiedzę oraz prowadzi szkolenia z zakresu specyfikacji produktów, ich konserwacji i optymalnego wykorzystania. Firma może poszczycić się ponad 1,7 milionem klientów w bardzo krótkim czasie, co świadczy o wartości marki. Ciesząca się zaufaniem i uznaniem na całym świecie, firma ITL dostarcza produkty warte swojej ceny oraz usługi przyjazne dla klienta.

Dzięki silnej obecności na większości liczących się rynków na świecie, ITL jest obecnie liderem w swoim segmencie rynku i najlepiej sprzedającą się marką ciągników w 4 różnych krajach Azji i Afryki. Firma zwiększa również swoją obecność w 33 krajach UE i poza nią, z powodzeniem wprowadzając swoją ofertę na rynek amerykański. Odzwierciedleniem tego zaangażowania jest nieustanne utrzymywanie przez grupę wysokich standardów w produkcji sprzętu uznawanych na całym świecie oraz współpraca z pionierami, takimi jak Yanmar (Japonia).

Historia i znaczenie marki Solis

  • SOLIS - hiszpańskie słowo wywodzące się od łacińskiego SOLIS, dosłownie oznaczającego słońce, źródło mocy i produktywności. Podobnie jak słońce jest niezbędne do podtrzymania życia na Ziemi, marka SOLIS dąży do bycia równie ważną w życiu rolników poprzez zwiększanie ich efektywności, produktywności oraz oświetlanie im drogi do dobrobytu.
  • Kolor niebieski użyty w logo ma przywodzić na myśl stabilność, siłę, elegancję oraz profesjonalizm.
  • 2014 - awans do grona trzech największych producentów ciągników w Indiach.
  • 2016 - zdolność produkcyjna nowoczesnego zakładu na poziomie 300 000 ciągników rocznie i 750 000 klientów na całym świecie.
  • 2021 - uzyskanie tytułu Eksportera nr 1 z Indii i obecność w ponad 135 krajach świata.
  • 2022 - rekordowa sprzedaż (eksport) na poziomie 35 000 ciągników.

Oznakowanie i prędkość ciągników rolniczych w ruchu drogowym

Maksymalna dopuszczalna prędkość poruszania się ciągnika rolniczego w ruchu ulicznym to 30 km/h (także z przyczepą). W razie potrzeby ograniczenia prędkości, np. ze względu na stan nawierzchni, nośność obiektu mostowego, nadmierny hałas czy geometrię drogi, tylko dla określonych pojazdów, pod znakiem B-33 „ograniczenie prędkości” umieszcza się tabliczkę z odpowiednim symbolem.

Ciągnik rolniczy powinien być oznakowany trójkątną tablicą wyróżniającą. Nie jest ona wymagana, jeśli pojazd wchodzi w skład zespołu i nie jest w nim ostatnim pojazdem.

Moc silnika ciągnika rolniczego: normy i praktyczne aspekty

Porównanie mocy ciągników rolniczych, wyrażanej w koniach mechanicznych (KM) lub kilowatach (kW), jest zadaniem skomplikowanym ze względu na różnorodność norm i sposobów pomiaru. Należy pamiętać, że moc podawana w danych fabrycznych ciągników jest zawsze wyższa od tej, jaką uzyskujemy na ich kołach, ponieważ nie uwzględnia strat powstających m.in. w skrzyni biegów. Całkowite straty pomiędzy silnikiem a mocą użyteczną mogą wynosić od kilku do kilkudziesięciu procent.

Normy mocy silnika

Normy mocy silnika dzielą się na brutto i netto:

  • Normy brutto informują o wyniku pracy silnika nieobciążonego dodatkowym osprzętem, takim jak pompa wody, alternator, filtr powietrza, tłumik i wentylator chłodnic. Silnik jest chłodzony z urządzenia zewnętrznego. Normy te, np. ISO TR 14396, DIN 70020, SAE J1995 lub odpowiednie kody OECD, są zawyżone, ponieważ nie uwzględniają poboru mocy przez wentylator chłodnic, który wynosi najczęściej kilka procent, co w jednostkach napędowych przekłada się na pobór od kilku do nawet kilkunastu KM.
  • Normy netto są bliższe faktycznej mocy silnika możliwej do wykorzystania podczas pracy, ponieważ uwzględniają jego obciążenie przez wspomniany dodatkowy osprzęt, głównie wentylator chłodnic. Wśród nich na uwagę zasługują zalecenia OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development), czyli organizacji współpracy gospodarczej i rozwoju, wytyczającej standardy optymalnego działania. Pomiary mocy na wałku odbioru mocy (WOM) ciągnika, za pomocą hamowni, są najbardziej wiarygodne dla kupujących ciągniki rolnicze.

Pomiar mocy silnika, np. według normy SAE J1349, określa moc silnika bez dodatkowego oprzyrządowania (wentylatory chłodnicy, pompa wodna), które były zasilane z zewnątrz - określono jako moc brutto. Podobnie międzynarodowa norma ISO TR 14396, bada moc silnika na stanowisku badawczym, bez uwzględnienia strat na napęd wentylatora i pompy cieczy chłodzącej. Z tego powodu rezultaty pomiarów mocy są wyższe, w zakresie 5-10 proc. więcej w stosunku do normy DIN70020, która wymaga, aby podczas pomiarów silnik był wyposażony w osprzęt, jaki stosowany jest w ciągniku (układ chłodzenia, filtr powietrza i tłumik). Mimo to, coraz większa liczba producentów ciągników stosuje procedurę badawczą ISO TR 14396.

Najpewniejszym sposobem na porównanie ciągników pod kątem mocy jest pomiar na WOM-ie. Odbywa się on według jednakowych procedur testów ciągników opracowanych przez OECD. Według tej procedury, pomiary przeprowadza się na kompletnym ciągniku, a wynik dotyczy rzeczywiście dostępnej dla użytkownika mocy. Należy pamiętać, że uzyskany rezultat mocy poprzez pomiar na WOM-ie jest mniejszy o kilka procent (8-10 proc.) przez straty mocy w przekładni WOM-u. Moc zmierzona na hamowni podwoziowej (na kołach) jest rzeczywistą mocą dostarczoną do kół, a straty te mogą sięgać nawet do 25 proc. Oznacza to, że na WOM-ie dysponujemy maksymalną mocą stanowiącą ok. 90 proc., a na kołach ok. 75 proc. mocy silnika. Nowoczesne ciągniki są w stanie uzyskać ponad 95 proc. mocy nominalnej na WOM-ie oraz ponad 80 proc. tej mocy na kołach. Wynika stąd, że w nowoczesnym ciągniku bardzo dużo zależy od konstrukcji skrzyń przekładniowych.

infografika porównująca normy pomiaru mocy silnika ciągnika

Jednostki mocy i ich konwersja

Od 1960 r., kiedy zaczął obowiązywać układ jednostek SI, legalną jednostką mocy jest wat (W) lub kilowat (kW). W praktyce rolnicy nadal posługują się końmi mechanicznymi (1 KM ≈ 735 W). Wartość mocy w kW jest zapisana np. w dowodzie rejestracyjnym każdego pojazdu. Przykładowo, jeżeli mamy podaną moc 131 kW, to mnożąc ją przez współczynnik 1,36, uzyskamy ok. 178 KM.

Moc nominalna, maksymalna i dodatkowa (power boost)

Moc silnika jest uzależniona od prędkości obrotowej silnika i momentu obrotowego. Producenci podają moc nominalną (znamionową), czyli moc, jaką silnik rozwija przy pewnej maksymalnej prędkości obrotowej bez przekroczenia jego obciążeń termicznych. Podają również moc maksymalną, która jest największą mocą, jaką może wytworzyć silnik. Występuje ona przy nominalnej prędkości obrotowej lub mniejszej od nominalnej o ok. 300 obr./min.

W nowoczesnych silnikach Diesla istnieje również tzw. moc dodatkowa, znana jako power boost. Jest ona dostępna najczęściej podczas pracy polowej z maszynami napędzanymi od WOM-u ciągnika oraz jazdy transportowej powyżej określonej prędkości, np. 20 km/h. Wtedy do cylindrów wtryskiwana jest wyższa niż standardowa dawka paliwa.

Moment obrotowy i elastyczność silnika

Bardzo ważnym parametrem silnika spalinowego jest wielkość momentu obrotowego oraz jego zapasu. Od momentu obrotowego zależy elastyczność silnika, czyli zdolność silnika do przystosowywania się do zmiennego obciążenia. Zwiększone opory podczas pracy powodują spadek prędkości obrotowej silnika i mocy, ale jednocześnie rośnie moment obrotowy odpowiedzialny za siłę uciągu. Jeśli ciągnik dysponuje wystarczającym zapasem momentu obrotowego, można pokonać chwilowe opory bez zmiany biegu.

Zapas momentu obrotowego stanowi nadwyżkę maksymalnego momentu obrotowego nad momentem rozwijanym przez silnik, pracujący z nominalną prędkością obrotową. Dla obecnie produkowanych ciągników wynosi od około 20 do 50 proc. Ważny jest zakres prędkości obrotowych, w którym moment obrotowy ma w przybliżeniu stałą wartość, zbliżoną do maksymalnej. Dla wysokiej klasy silników wartość ta waha się w granicach 1300 do 1800 obrotów na minutę.

Z użytkowego punktu widzenia, bardzo ważna jest wartość momentu obrotowego występująca przy obrotach silnika, z którymi najczęściej silnik pracuje. Ponadto, istotne jest, w jakim zakresie obrotów silnika i przy jakim momencie obrotowym silnik uzyskuje swoje maksimum mocy. Ogólnie, im wyższe obroty silnika, tym moment obrotowy mniejszy, a moc większa i odwrotnie. Ważne jest również, aby zakres prędkości obrotowej był jak największy, co zwiększa elastyczność silnika i ogranicza potrzebę częstej zmiany biegów. Zaletą ciągników jest utrzymywanie mocy w pewnym zakresie obrotów na stałym poziomie, co pozwala unikać znacznego spadku prędkości roboczej podczas nagłego wzrostu oporu, np. podczas orki.

Zależności te mają na uwadze inżynierowie konstruujący silniki o różnej charakterystyce mocy i momentu obrotowego. Dlatego silnik ciągnika rolniczego nie spełni dobrze swojej roli w samochodzie sportowym i odwrotnie. Według Roberta Halickiego z firmy 44tuning.pl, do ciągnika należy dobierać maszyny mające zapotrzebowanie na moc wynoszące maksymalnie ok. 55 KM, czyli moc dostępną przy maksymalnym momencie obrotowym. Pozwoli to wykonywać prace na niskich obrotach, co jest bezpieczne dla silnika i ekonomiczne.

wykres zależności mocy i momentu obrotowego silnika ciągnika

Jednostkowe zużycie paliwa

Jednym z wyznaczników sprawności silnika jest tzw. jednostkowe zużycie paliwa, które podawane jest w gramach paliwa na 1 kW mocy w ciągu godziny pracy. Wartość jednostkowego zużycia paliwa jest zmienna i zależy od obciążenia silnika. W przedziałach mocy różnica zużycia jednostkowego wynosi do 20 proc., co w rzeczywistych warunkach pracy przenosi się na różnicę nawet do 5 litrów na godzinę (w zależności od mocy silnika). Jednostkowe zużycie paliwa wskazuje również na sprawność silnika - silnik o większej sprawności potrzebuje na wykonanie tej samej pracy mniejszej ilości paliwa. Jednostkowe zużycie paliwa dla najlepszych silników oscyluje wokół 200 g/kWh. Dane podawane przez producentów ciągników są wartościami minimalnymi i nie przekładają się na eksploatacyjne zużycie paliwa. Najczęściej silniki o mniejszej mocy mają niższą sprawność, a zatem wyższe jednostkowe zużycie paliwa.

Z punktu widzenia rolnika, istotną informacją powinno być zamieszczone np. w instrukcji obsługi zużycie paliwa w odniesieniu do stopnia obciążenia silnika, czy siła uciągu w określonym stanie obciążenia, na określonym podłożu, na poszczególnych biegach. Informacje te mogłyby być przedstawione w postaci graficznej lub tabel. Należy domagać się od dealera, aby przekazując informacje o mocy silnika zawsze podawał odpowiednią prędkość obrotową, przy której moc ta jest uzyskiwana, oraz przedstawiał w sposób prosty i zrozumiały warunki pomiaru.

Zakup używanego ciągnika rolniczego

Zakup używanego ciągnika, podobnie jak każdego innego pojazdu, wiąże się z koniecznością dokładnego sprawdzenia jego przeszłości. Aby w kilka chwil dowiedzieć się, czy ciągnik ma ważne badania techniczne, aktualne ubezpieczenie OC, a także czy nie był wyrejestrowany lub kradziony, wystarczy wejść w odpowiedni link internetowy i wpisać dane, które rolnik zainteresowany kupnem ciągnika rolniczego otrzyma od jego aktualnego właściciela.

zdjęcie ciągnika rolniczego podczas pracy

Sprzedaż ciągników rolniczych w Polsce w 2020 roku

Mimo pandemii, większość producentów maszyn rolniczych uważa rok 2020 za udany. Z raportu Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych wynika, że zarejestrowano 9937 nowych traktorów - to najlepszy wynik z ostatnich trzech lat. Wzrosty sprzedaży dotyczyły właściwie wszystkich kategorii mocy, z wyjątkiem zakresu 51-70 KM, gdzie odnotowano jedynie niewielki wzrost (6 sztuk więcej).

Kategorią mocy, która pozostaje najbardziej liczna, jest przedział 71-100 KM, stanowiący ponad 25 proc. wszystkich sprzedanych maszyn. W dodatku są to modele o stosunkowo prostej konstrukcji, z niewielkim udziałem elektroniki czy zaawansowanych technologicznie podzespołów - najwięcej sprzedaje się modeli budżetowych.

Najpopularniejsze modele w 2020 roku

  • Zetor Major 80 CL: Zdecydowanie najpopularniejszy model w 2020 r., sprzedał się w 282 szt. Zaprezentowany w 2017 r., zyskał uznanie dzięki wyrazistemu designowi studia Pininfarina i prostym rozwiązaniom technicznym. Wyposażony w 4-cylindrowy silnik Deutza o pojemności 2,9 l, osiąga 75 KM mocy maksymalnej i 300 Nm momentu obrotowego, bez filtra cząstek stałych DPF ani katalizatora SCR. Standardowo ma synchronizowaną przekładnię 4x3, mechanicznie amortyzowany fotel, regulowaną kierownicę, ogrzewanie kabiny i dwie prędkości tylnego WOM (540 i 1000 obr./min). Hydraulika z pompą o wydajności 50 l/min i udźwigiem tylnego podnośnika 2,4 t. Wersja Platinium z oponami radialnymi, dolnymi hakami CBM i 2 parami wyjść hydraulicznych kosztowała ponad 140 tys. zł.
  • Deutz-Fahr 5110 G GS: Zajął drugie miejsce z wynikiem 229 sprzedanych egzemplarzy. Modele tej serii są znane od 2014 r. i przechodziły liczne modyfikacje. Posiada 4-cylindrowy silnik o poj. 3,8 l, generujący 113 KM mocy maksymalnej i 435 Nm momentu obrotowego. W wyposażeniu podstawowym oferuje elektrohydrauliczny rewers Powershuttle z funkcją Stop&Go, skrzynię biegów 20+20 z dwoma półbiegami, elektronicznie sterowany tylny podnośnik o udźwigu 4,5 t, 3 pary wyjść hydraulicznych, kabinę 4-słupkową z klimatyzacją i pneumatycznie amortyzowany fotel. Wyceniony na 215 tys. zł brutto. Klienci często wybierali opcjonalny układ hydrauliczny 60 Eco i układ kierowniczy SDD.
  • John Deere 6120 M: Trzecie miejsce na podium. Ceniony za duży udźwig tylnego podnośnika (można go dociążyć aż o 4750 kg, przy masie własnej 5700 kg). Moc znamionowa z 4-cylindrowego silnika o pojemności 4,5 l to 120 KM, z systemem IPM może być podniesiona do 145 KM. Model ten został "skrócony" - rozstaw osi zmniejszył się z 2,58 na 2,4 m, co poprawiło zwrotność i widoczność.
  • New Holland TD5.85: Czwarte miejsce. Traktory z serii TD są znane z nieskomplikowanej konstrukcji, dużych gabarytów i masy (dla TD5.85 rozstaw osi 2280 mm, masa własna 3740 kg). Rolnicy cenią je za niewygórowaną cenę i ekonomię użytkowania. Jest zasilany przez 4-cylindrowy silnik FPT.
  • John Deere 6155 M: Piąte miejsce. Najmniejszy ciągnik John Deere z 6-cylindrowym silnikiem (6,8 l). Doceniany przez tych, którzy preferują większe silniki przy mocy 155 KM (znamionowej) i 172 KM (maksymalnej). Długa lista wyposażenia, w tym opcjonalny podłokietnik Command ARM i duży monitor, oraz komfortowa, dobrze wyciszona kabina (hałas do 70 dB).
  • Kubota L2501: Tuż za pierwszą piątką, ze 161 nowymi nabywcami. Zaprezentowany w 2019 r. jako rozwinięcie modelu L5040, odziedziczył prostotę obsługi i wytrzymałość. Posiada 4-cylindrowy silnik o pojemności 2,4 l, generujący 49 KM mocy maksymalnej i 164 Nm momentu obrotowego. Udźwig tylnego podnośnika to 1750 kg, masa ciągnika z kabiną 2,1 t.
  • Massey Ferguson 5710 Dyna-4: Siódme miejsce (156 klientów). Model z 2019 r. (obecnie zastąpiony przez 5710 M), wyposażony w przekładnię Dyna-4 (16 przełożeń w obu kierunkach) i 4-cylindrowy silnik o pojemności 4,4 l, generujący 100 KM mocy maksymalnej i 410 Nm momentu obrotowego. Często wykorzystywany z ładowaczem czołowym dzięki opadającej masce zapewniającej dobrą widoczność. Standardowe wyposażenie obejmuje pneumatycznie amortyzowany fotel, klimatyzację, 2 pary wyjść hydraulicznych, elektrohydrauliczny rewers i podnośnik z EHR. Wyceniony na niespełna 230 tys. zł.
  • New Holland T4.75S: Ósme miejsce (146 zarejestrowanych maszyn). Największy model z serii T4S, zasilany 3-cylindrową jednostką FPT o pojemności 2,9 l, generującą 75 KM mocy maksymalnej. Waży 3100 kg, rozstaw osi 2123 mm. Standardowo synchronizowana przekładnia 8x8, w opcji 12x12 z hydrauliczną przekładnią nawrotną i biegami pełzającymi. Tylny TUZ o udźwigu 3000 kg. Do trzech zaworów hydrauliki zewnętrznej (48 l/min). Dwie prędkości WOM (540 i 540E). Mocnym atutem jest fabryczna, komfortowa i dobrze wyciszona kabina.
  • New Holland T6.125: Dziewiąte miejsce (139 szt.). 4-cylindrowy silnik własnej produkcji generuje 125 KM mocy maksymalnej. Typowa masa robocza to ponad 6100 kg, rozstaw osi 2642 mm. Posiada komfortową, dużą kabinę i sprawdzone przekładnie.
  • Kubota M5091: Dziesiąte miejsce. Sercem jest 4-cylindrowy silnik o pojemności 3,8 l, generujący 96 KM, z filtrem cząstek stałych DPF i katalizatorem SCR. Mechaniczna przekładnia oferuje 36 przełożeń w obu kierunkach (6 synchronizowanych przełożeń w trzech zakresach, półbieg załączany pod obciążeniem). Elektrohydrauliczny rewers. Standardowo kabina z klimatyzacją, obciążniki przednie, pneumatycznie amortyzowany fotel, dwie prędkości WOM (540 i 540E) oraz dwie pary wyjść hydraulicznych. Opcje dodatkowe to przedni TUZ, WOM i ładowacz czołowy, z możliwością wyboru producenta tych elementów.

NAJPOPULARNIEJSZE MARKI CIĄGNIKÓW - Gdzie są produkowane? Cz. 2

tags: #ciagnik #rolniczy #isi