Marka Ursus, symbol polskiego rolnictwa, ma za sobą bogatą, choć momentami burzliwą historię. Po przejęciu nazwy i praw do technologii w 2011 roku przez Pol-Mot, do około 2022 roku produkowano ciągniki o różnym stopniu autentyczności i jakości. Dziś, nowa spółka Ursus Industries zapowiada powrót ciągników pod legendarną nazwą, a przedstawiciele marki na Agro Show 2025 mówili o szybkim rozwoju nowych modeli. Mimo oczekiwań, że nowe ciągniki będą czerpać z dokonań Ursusa, na razie o nich cicho, co jest zrozumiałe w obliczu skomplikowanego procesu opracowywania nowych maszyn.

Wśród ciągników produkowanych pod zarządem Pol-Mot Warfamy, model Ursus C-380 wyróżniał się znaczącym sukcesem. Mimo że w swoim czasie sprzedawano ich całkiem sporo, na rynku wtórnym nie ma ich zbyt wiele. Może to świadczyć o zadowoleniu rolników, którzy nadal nimi pracują lub sprzedają je bez ogłoszeń - sąsiadom, mechanikom czy zaprzyjaźnionym firmom. Nie da się jednak ukryć, że nawet nowe Ursusy nie ustrzegły się mniejszych lub większych wpadek.
Historia Sukcesu Sprzedażowego Ursusa C-380
Ursus C-380 zadebiutował na rynku na przełomie 2014 i 2015 roku. Polski producent z dumą ogłaszał, że na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) od stycznia do czerwca 2017 roku traktor ten stał się hitem sprzedaży wśród ciągników wszystkich marek w niecałe dwa lata. Sukces ten był zasługą nie tylko nawiązania do legendarnego oznaczenia, ale przede wszystkim sprawdzenia się maszyny w codziennej pracy.
Film produktowy - Ursus Model C-380
Ciągnik Ursus C-380 stał się najchętniej wybieranym modelem m.in. w latach 2016 i 2017, wyprzedzając konkurentów takich jak Zetor Major 80 czy New Holland TD 5.85. Według Karola Hołowni z "Farmera", kluczową rolę w tym sukcesie odegrała korzystna cena. Przy ówczesnej cenie katalogowej wynoszącej 99,6 tys. zł (netto), zachodnia konkurencja nie miała szans. Dealerzy oferowali również promocje, np. z fabrycznym ładowaczem czołowym za około 110 tys. zł.
Silnik i Układ Napędowy
Pierwsza Generacja - Silnik Perkins (Stage IIIA)
Kolejnym argumentem, który kusił klientów, był dobry i sprawdzony silnik. W początkowym okresie produkcji Ursus C-380 zasilał 4-cylindrowy, turbodoładowany motor Perkinsa o symbolu 1104D IIIA i pojemności 4,4 litra. Była to znana jednostka napędowa, wykorzystywana również przez inne firmy, np. Farmtrac czy Basak.
- Moc: 75 KM przy 2200 obr./min
- Maksymalny moment obrotowy: 307 Nm przy 1400 obr./min
- Zaleta: Brak DPF, DOC czy układu SCR, zasilany zwykłą, rotacyjną pompą wtryskową
- Zużycie paliwa: Około 227 g/kWh (wg. testów na hamowni)
Silnik ten był chwalony przez rolników za elastyczność i niskie zużycie paliwa. W 2016 roku cena Ursusa C-380 w testowanej wersji wynosiła 102 500 zł netto, a gwarancja fabryczna obejmowała cztery lata lub 4000 godzin pracy silnika.
Układ Przeniesienia Napędu i Hydraulika
Za przeniesienie napędu na koła w Ursusie C-380 odpowiadała przekładnia Carraro 12/12, oferująca cztery biegi główne w trzech zakresach oraz zmianę kierunku jazdy za pomocą dźwigni rewersu umieszczonej z lewej strony kierownicy. Napęd na przednie koła był załączany mechanicznie, dźwignią przed siedzeniem. Użytkownicy chwalili skrzynię za płynną pracę i dobrze zestopniowane przełożenia. Rewers mechaniczny działał bez zarzutu, umożliwiając płynną zmianę kierunku jazdy po naciśnięciu sprzęgła.
Sercem układu hydraulicznego była pompa o wydajności 50 l/min. Udźwig tylnego TUZ-a wynosił 2650 kg w standardzie (z możliwością zwiększenia do 3100 kg po zamontowaniu dodatkowego siłownika). Użytecznym dodatkiem była dźwignia sterowania podnośnikiem, umieszczona z tyłu przy prawym błotniku. W układzie hydraulicznym rzucał się w oczy spory filtr, co choć nieestetyczne, ułatwiało wymianę.
Komfort i Ergonomia Kabiny
Ursus C-380, debiutując w 2015 roku, odpowiadał na rosnące zapotrzebowanie na komfortowy sprzęt. Miał do zaoferowania obszerną, 4-słupkową kabinę z poprawnym poziomem wykończenia. Choć zastosowano sporo twardego tworzywa sztucznego, które mogło trzeszczeć na nierównościach, rolnicy nie mieli większych uwag do sprawnie działającej klimatyzacji. Komputer pokładowy umożliwiał sprawdzenie czasów pracy i załączanie oświetlenia roboczego. Jedynym mankamentem był panel z włącznikami świateł, umieszczony na prawym błotniku, który mógł być przypadkowo wciśnięty.

Opinie Użytkowników i Serwisowanie
Rolnicy, którzy rozmawiali z Karolem Hołownią, byli zadowoleni z ciągnika, szczególnie z jego prostej konstrukcji - „tutaj nie ma co się zepsuć”. Jeden z użytkowników zgłosił po zakupie dwa mankamenty: nieprawidłowo podłączone przewody ładowacza (brak trzeciej sekcji) i szwankujące głośniki radia, które zostały szybko naprawione. Inny rolnik po roku użytkowania miał pierwszą awarię, którą szybko usunął samodzielnie, co podkreślało łatwość serwisowania i niskie koszty napraw w porównaniu do droższych części zamiennych w ciągnikach zachodnich.
Dostęp do podstawowych czynności serwisowych był łatwy - maska unosiła się wysoko, zapewniając dostęp do chłodnic i filtra powietrza. Dostęp do filtra oleju silnikowego był nieco utrudniony przez wspornik ładowacza czołowego, ale nadal możliwy.
Ewolucja Modelu i Zmiany Silników
Wielu rolników narzekało na ciągłe zmiany konstrukcyjne dokonywane przez fabrykę. Początkowa zaleta prostoty konstrukcji z czasem traciła na znaczeniu. Największe zmiany wymuszały kolejne normy czystości spalin, co wpływało na ceny i koszty produkcji.
Wraz z wejściem normy Stage 3B (od 2017 r.), w ofercie Ursusa pojawił się silnik Deutza, z którego jednak szybko zrezygnowano. W 2018 roku cena katalogowa Ursusa C-380 z silnikiem Kohlera wynosiła już 110,9 tys. zł.
Silnik Kohler
Silnik Deutz oferowano bardzo krótko, zastąpił go nowy silnik Kohler KDI 2504 TCR (zwany też KDI 2504TCR/22A, dawniej Lombardini) o mocy maksymalnej 74 KM i momencie obrotowym 300 Nm przy 1400 obr./min. Parametry te były zbliżone do Perkinsa, ale Kohler wyróżniał się lepszą elastycznością w szerokim zakresie obrotów. Był to silnik o mniejszej pojemności (2,5 l / 2482 cm³). Dużą zaletą z punktu widzenia klienta i serwisu był brak filtra DPF (zastąpionego katalizatorem), co zmniejszało ryzyko zapychania się i kosztów regeneracji. Posiadał system podgrzewania powietrza w kolektorze dolotowym zamiast świec żarowych. Obniżona maska poprawiła widoczność dla operatora.
W 2018 roku normy wymusiły stosowanie DPF w silniku Perkinsa, natomiast Kohler nie miał go jeszcze, ale obie jednostki wykorzystywały już układ EGR.
Koniec Ery Pol-Motu i Dalsze Modyfikacje
Problemy finansowe Ursusa nasiliły się pod koniec drugiej dekady XXI wieku. Komornik pojawił się w firmie już w 2019 roku, sprzedano fabrykę w Opalenicy, próbowano sprzedać zakład w Dobrym Mieście. Ostatecznie firma ogłosiła upadłość w 2021 roku. Wcześniej, aby utrzymać funkcjonowanie, oferowano produkty niekoniecznie własnej produkcji.
W połowie 2019 roku zaprezentowano model Ursus C-375, który był wynikiem współpracy z koreańską firmą Branson. Posiadał 4-cylindrowy silnik Branson D3400TCI1 (Stage IIIB) oraz skrzynię 16x16 z rewersem elektrohydraulicznym i biegami pełzającymi. Cena w czerwcu 2019 r. wynosiła 117,4 tys. zł.
Prawdziwym następcą modelu C-380 stał się Ursus C-380K, pokazany na targach Agrotech w 2019 roku. Pod maską nadal pracował silnik Kohlera bez DPF, ale przekładnia 16x16 z rewersem była już w pełni turecką konstrukcją. Zwiększono udźwig podnośnika do 3 ton, wprowadzono elektrohydrauliczną blokadę osi przedniej oraz funkcję Auto Lift. Nowe Ursusy C-380K wyróżniały się zmienioną stylistyką. Od kwietnia 2019 r. model ten był dostępny w cenie podstawowej 112 tys. zł netto.
W latach 2020 i 2021, w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego, w katalogu marki figurowało aż 13 modeli, w tym wiele z nich miało z polską marką wspólne jedynie naklejki.
Ursus C-380 na Rynku Wtórnym
Model C-380 dobrze zniósł próbę czasu. Ma dobre opinie zarówno jako nowy, jak i jako starszy ciągnik. Rolnicy użytkujący model C-380, szczególnie wersję z silnikiem 4,4 litra Perkinsa z pierwszej fazy produkcji, chwalą ten pojazd. Nie ma też problemu z dostępnością części zamiennych. Podaż używanych Ursusów C-380 nie jest duża, co świadczy o tym, że są one wciąż intensywnie eksploatowane.
Na rynku wtórnym można znaleźć zadbane egzemplarze, często sprowadzane również z zachodniej Europy. Przykładowe oferty to:
- C-380 z 2016 r. (zakupiony 2017), silnik Perkins 4.4L bez DPF, 1090 mth, cena 125 tys. zł.
- C-380 z 2017 r. (import z Niemiec), silnik Perkins 3.4L (Stage IIIB z DPF), ok. 3,5 tys. mth, klimatyzacja, oryginalny ładowacz Ursus (udźwig 1200 kg), cena 110 tys. zł (zbliżona do ceny w Niemczech).
- C-380 z 2018 r. (import z Francji), z ładowaczem Ursus, ok. 850 mth, cena 125 tys. zł.
- C-380K z 2020 r. (współpraca z Tümosanem), silnik Kohler bez DPF i AdBlue, 1,3 tys. mth, WOM 540/1000, klimatyzacja, ładowacz Metal-Technik, cena 100 tys. zł.
Model Ursus C-380 z czasów Pol-Motu jest dobrym wyborem na używany ciągnik o mocy około 75 KM. Opinie ma niezłe, części są dostępne, a koszty eksploatacji (szczególnie wersji z silnikiem Perkinsa Stage IIIA) są niewielkie. Warto jednak omijać wersje z silnikiem Deutz, które produkowano bardzo krótko.
Dane Techniczne Ursusa C-380
| Kategoria | Parametr | Ursus C-380 | Ursus C-380M | Ursus C-382 |
|---|---|---|---|---|
| Silnik | Marka i model | Perkins 1104D IIIA | Perkins 1104D IIIA | Perkins 1104D IIIA |
| Rodzaj silnika | Turbodoładowany Diesel | Turbodoładowany Diesel | Turbodoładowany Diesel | |
| Moc (ISO 14396) kW/KM przy obr./min | 55,5 / 75 - 2200 | 55,5 / 75 - 2200 | 60,5 / 82 - 2200 | |
| Moment obrotowy, Nm przy obr./min | 307 - 1400 | 307 - 1400 | 352 - 1400 | |
| Pojemność (cm³) / ilość cylindrów | 4400 / 4 | 4400 / 4 | 4400 / 4 | |
| Filtr powietrza | Suchy, dwustopniowy z czujnikiem zanieczyszczenia | Suchy, dwustopniowy | Suchy, dwustopniowy | |
| Pojemność zbiornika paliwa (litr) | 120 | 120 | 120 | |
| Spalanie | 227 g/kWh (przy 2200 obr./min) | b.d. | b.d. | |
| Układ Przeniesienia Napędu (Carraro) | Sprzęgło | Suche, dwutarczowe z niezależnym sterowaniem WOM | Suche, dwutarczowe z niezależnym sterowaniem WOM | Suche, dwutarczowe z niezależnym sterowaniem WOM |
| Skrzynia przekładniowa | 12x12 biegów z rewersem mechanicznym | 12x12 biegów z rewersem mechanicznym | 12x12 biegów z rewersem mechanicznym | |
| Most napędowy tylny | Z mechaniczną blokadą mechanizmu różnicowego | Z elektrohydrauliczną blokadą mechanizmu różnicowego | Z mechaniczną blokadą mechanizmu różnicowego | |
| Most napędowy przedni | Z napędem centralnym załączanym mechanicznie | Z napędem centralnym załączanym mechanicznie | Z napędem centralnym załączanym mechanicznie | |
| Prędkość maks. (km/h) | 30 | 40 | 40 | |
| Napęd | 4x4, 4WD Carraro | 4x4, 4WD Carraro | 4x4, 4WD Carraro | |
| Wałek Odbioru Mocy (WOM) | Typ | Zależny / Niezależny | Zależny / Niezależny | Zależny / Niezależny |
| Prędkość obrotowa WOM | 540 / 1000 obr./min | 540 obr./min | 540 obr./min | |
| Sterowanie WOM | Ręczne / mechaniczne | b.d. | b.d. | |
| Podnośnik Hydrauliczny | Funkcje | Regulacja siłowa, pozycyjna, mieszana, czułości reakcji i szybkości opuszczania | Regulacja siłowa, pozycyjna, mieszana, czułości reakcji i szybkości opuszczania | Regulacja siłowa, pozycyjna, mieszana, czułości reakcji i szybkości opuszczania |
| Wydatek pompy (l/min) | 50 | 50 | 50 | |
| Ciśnienie nominalne (MPa) | 18 | 18 | 18 | |
| Maksymalny udźwig podnośnika (kg) | 2650 | 2650 | 3100 | |
| Rozdzielacz hydrauliki zewnętrznej | Dwusekcyjny (4 szybkozłączy) | Dwusekcyjny (4 szybkozłączy) | Dwusekcyjny (4 szybkozłączy) | |
| TUZ | 2 kategorii wg. ISO | 2 kategorii wg. ISO | 2 kategorii wg. ISO | |
| Wymiary i Masa | Ciężar | od 3370 kg do 4020 kg | b.d. | b.d. |
| Długość | 4210 mm | b.d. | b.d. | |
| Szerokość | 1990 mm | b.d. | b.d. | |
| Układ hamulcowy | Rodzaj hamulców | Tarczowe, mokre, mechaniczne, niezależne na oba koła | b.d. | b.d. |
Film produktowy - Ursus Model C-380
