Ciągnik Ursus C-380 to model dobrze znany w polskim rolnictwie, wyprodukowany, aby sprostać wymaganiom gospodarstw średniej wielkości. Jego moc 75 KM stanowi rozsądną wartość dla maszyny średniej klasy, oferując uniwersalne rozwiązanie dla gospodarstw o powierzchni od kilku do kilkudziesięciu hektarów.

Informacje ogólne i historia modelu
Model Ursus C-380 należy do serii C. Jego poprzednikiem był Ursus C-360-3P, a następcą Ursus C-380M. Mniejszą wersją był Ursus C-360 ('15), natomiast większą Ursus C-382. Lata produkcji ciągnika Ursus C-380 rozpoczęły się od 2015 roku. Pol-Mot, który przejął nazwę i prawa do technologii Ursusa w 2011 roku, produkował ciągniki do mniej więcej 2022 roku.
Ciągnik Ursus C-380 trafił na rynek na przełomie 2014 i 2015 roku. Wystarczyły niecałe dwa lata, aby traktor stał się hitem sprzedaży wśród ciągników wszystkich marek, wygrywając statystyki sprzedaży, m.in. w 2016 i 2017 roku. Wyprzedził wtedy konkurentów takich jak Zetor Major 80 czy New Holland TD 5.85. Jednym z kluczowych czynników sukcesu była korzystna cena katalogowa wynosząca około 99,6 tys. zł netto, a dealerzy oferowali promocje z fabrycznym ładowaczem czołowym za około 110 tys. zł. Drugim atutem był dobry i sprawdzony silnik, o dużej pojemności i bez "ekododatków", które mogłyby być awaryjne i kosztowne w serwisowaniu. Wiele z modeli Ursusa z czasów Pol-Motu, w tym C-380, są nadal użytkowane przez rolników, co świadczy o ich zadowoleniu i trwałości.

Dane techniczne: Ursus C-380 i jego warianty
Poniższa tabela przedstawia porównanie głównych parametrów technicznych modeli Ursus C-380, C-380M i C-382, co pozwala na zrozumienie różnic w ich specyfikacji.
| Kategoria | Parametr | URSUS C-380 | URSUS C-380M | URSUS C-382 |
|---|---|---|---|---|
| SILNIK | Marka i model | Perkins 1104D IIIA | Perkins 1104D IIIA | Perkins 1104D IIIA |
| Rodzaj silnika | turbodoładowany | turbodoładowany | turbodoładowany | |
| Moc (ISO 14396) kW/KM przy obr/min | 55,5 / 75 - 2200 | 55,5 / 75 - 2200 | 60,5 / 82 - 2200 | |
| Moment obrotowy, Nm przy obr/min | 307 - 1400 | 307 - 1400 | 352 - 1400 | |
| Pojemność (cm³) / ilość cylindrów | 4400 / 4 | 4400 / 4 | 4400 / 4 | |
| Filtr powietrza | suchy, dwustopniowy z czujnikiem zanieczyszczenia | suchy, dwustopniowy | suchy, dwustopniowy | |
| Pojemność zbiornika paliwa (litr) | 120 | 120 | 120 | |
| Turbosprężarka | Tak (silnik Turbo Diesel), chłodzona powietrzem | |||
| UKŁAD PRZENIESIENIA NAPĘDU - Carraro | Sprzęgło | suche, dwutarczowe z niezależnym sterowaniem sprzęgła WOM | suche, dwutarczowe z niezależnym sterowaniem sprzęgła WOM | suche, dwutarczowe z niezależnym sterowaniem sprzęgła WOM |
| Skrzynia przekładniowa | 12x12 biegów z rewersem mechanicznym, częściowo synchroniczna | 12x12 biegów z rewersem mechanicznym | 12x12 biegów z rewersem mechanicznym | |
| Most napędowy tylny | z mechaniczną blokadą mechanizmu różnicowego | z elektrohydrauliczną blokadą mechanizmu różnicowego | z mechaniczną blokadą mechanizmu różnicowego | |
| Most napędowy przedni | z napędem centralnym załączanym mechanicznie | z napędem centralnym załączanym mechanicznie | z napędem centralnym załączanym mechanicznie | |
| Prędkość maks., (km/h) | 30 | 40 | 40 | |
| Napęd | 4x4, 4WD Carraro | |||
| WAŁ ODBIORU MOCY (WOM) | Typ | zależny / niezależny | zależny / niezależny | zależny / niezależny |
| Prędkość obrotowa WOM / silnik (obr/min) | 540 - 1000 | 540 | 540 | |
| Sterowanie WOM | ręczne / mechaniczne | |||
| PODNOŚNIK HYDRAULICZNY | Funkcje | regulacja siłowa, pozycyjna, mieszana, czułości reakcji i szybkości opuszczania | regulacja siłowa, pozycyjna, mieszana, czułości reakcji i szybkości opuszczania | regulacja siłowa, pozycyjna, mieszana, czułości reakcji i szybkości opuszczania |
| Wydatek pompy (l/min) | 50 | 50 | 50 | |
| Ciśnienie nominalne (MPa) | 18 | 18 | 18 | |
| Maksymalny udźwig podnośnika (kg) | 2650 | 2650 | 3100 | |
| Rozdzielacz hydrauliki zewnętrznej | dwusekcyjny (4 szybkozłączy) | dwusekcyjny (4 szybkozłączy) | dwusekcyjny (4 szybkozłączy) | |
| TUZ | 2 kategorii wg. ISO | 2 kategorii wg. ISO | 2 kategorii wg. ISO | |
| WYMIARY I MASY | Ciężar | od 3370 kg do 4020 kg (w zależności od wersji) | ||
| Ciężar z kabiną | 3370 kg | |||
| Długość | 4210 mm | |||
| Wysokość | 2735 mm | |||
| Szerokość | 1990 mm | |||
| Prześwit | 375 mm |
Szczegółowe parametry techniczne Ursusa C-380
Silnik
W początkowych latach produkcji (od 2015 roku), Ursusa C-380 zasilał 4-cylindrowy, turbodoładowany motor Perkinsa oznaczony symbolem 1104D IIIA o pojemności 4,4 litra. Jest to bardzo znana jednostka napędowa, z której korzystały także inne firmy, np. Farmtrac czy Basak. Silnik ten osiągał moc 75 KM (55 kW) przy 2200 obr./min i generował maksymalny moment obrotowy na poziomie 307 Nm przy 1400 obr./min. Jego atutem był brak systemów oczyszczania spalin takich jak DPF, DOC czy układ SCR, a zasilała go zwykła, rotacyjna pompa wtryskowa. Zużycie paliwa, według relacji użytkowników, wynosiło około 5,5-6 l/mth. Filtr powietrza jest suchy, dwustopniowy z czujnikiem zanieczyszczenia. Ciśnienie wtrysku wynosiło 24,51 MPa. Silnik jest chłodzony cieczą z wymuszonym obiegiem i pompą wody, wyposażony w chłodnicę rurkowo-płytkową i termostat.
Ewolucja silników i normy emisji spalin
Kolejne normy czystości spalin wymusiły zmiany konstrukcyjne. Od 2017 roku, wraz z wejściem normy Stage IIIB, w ofercie Ursusa C-380 pojawił się silnik Deutza, z którego jednak szybko się wycofano. W 2018 roku, pod koniec roku, cena katalogowa wersji podstawowej Ursusa C-380 z silnikiem Kohler KDI 2504 TCR wynosiła już 110,9 tys. zł. Nowa jednostka Kohlera dysponowała mocą maksymalną 74 KM i momentem obrotowym na poziomie 300 Nm osiąganym przy 1400 obr./min, co było parametrami niemal identycznymi jak w Perkinsie (75 KM, 318 Nm), przy czym Kohler miał lepszą elastyczność. Silnik Kohlera był zdecydowanie mniejszy, bo dysponował pojemnością 2,5 litra (2482 cm³). W 2018 roku normy wymusiły stosowanie DPF w Perkinsie, zaś Kohler takiego układu jeszcze nie miał, choć w obu jednostkach stosowano już EGR.
W połowie 2019 roku pojawił się także model Ursus C-375 z 4-cylindrowym silnikiem D3400TCI1 firmy Branson, spełniającym normę emisji spalin Stage IIIB. Prawdziwym następcą dobrego i polskiego C-380 został model C-380K pokazany po raz pierwszy na targach Agrotech w 2019 roku. Pod jego maską nadal pracował Kohler bez DPF. Ten model wyróżniał się odmienną stylistyką i był dostępny od kwietnia 2019 roku w cenie podstawowej 112 tys. zł netto.

Układ przeniesienia napędu
Za przeniesienie napędu na koła w Ursusie C-380 odpowiadała przekładnia 12/12 marki Carraro. Oferowała ona 4 biegi główne w trzech zakresach oraz zmianę kierunku jazdy za pomocą dźwigni rewersu mechanicznego, umieszczonej z lewej strony kierownicy. Napęd na przednie koła był załączany mechanicznie, dźwignią umieszczoną przed siedzeniem. Użytkownicy chwalili skrzynię za płynną pracę i dobrze zestopniowane przełożenia, które były wystarczające do typowych prac polowych. Most napędowy tylny w C-380 posiadał mechaniczną blokadę mechanizmu różnicowego, natomiast w C-380M była to blokada elektrohydrauliczna.
Układ hydrauliczny i WOM
Sercem układu hydraulicznego Ursusa C-380 była pompa o wydajności 50 l/min, a udźwig tylnego TUZ-a określono na 2650 kg. Podnośnik hydrauliczny oferował funkcje regulacji siłowej, pozycyjnej, mieszanej, czułości reakcji i szybkości opuszczania. Ciśnienie nominalne wynosiło 18 MPa, a rozdzielacz hydrauliki zewnętrznej był dwusekcyjny z 4 szybkozłączami. Wałek odbioru mocy (WOM) w C-380 był typu zależnego/niezależnego, z prędkościami obrotowymi 540 i 1000 obr./min. Użytecznym dodatkiem była dźwignia sterowania podnośnikiem, umieszczona z tyłu, przy prawym błotniku.
Kabina i komfort operatora
Ciągnik Ursus C-380 oferował w miarę komfortowe miejsce pracy operatora. Do dyspozycji była obszerna, 4-słupkowa kabina, z wykończeniem na poprawnym poziomie. Zastosowano sporo twardego tworzywa sztucznego, które, jak zauważyli ówcześni użytkownicy, potrafiło odrobinę trzeszczeć na nierównościach. Rolnicy nie mieli większych uwag do układu klimatyzacji, który działał sprawnie zarówno podczas niskich temperatur, jak i upałów. Komputer pokładowy umożliwiał sprawdzenie czasów pracy maszyny i służył do załączania oświetlenia roboczego. W standardowym wyposażeniu znajdowało się również ogrzewanie.
Serwis i typowe uwagi użytkowników
Użytkownicy doceniali prostotę konstrukcji Ursusa C-380, co przekładało się na niskie koszty serwisu i napraw. Dostęp do chłodnic i filtra powietrza (umieszczonego przed chłodnicami) był łatwy, maska unosiła się wysoko. Nieco gorzej wyglądał dostęp do filtra oleju silnikowego, zwłaszcza przy zainstalowaniu ramy do ładowacza czołowego, gdzie wspornik ładowacza ograniczał swobodę ruchów. Spory filtr układu hydrauliki roboczej i skrzyni biegów, umieszczony za zaworami hydraulicznymi, nie wyglądał zbyt estetycznie, ale ułatwiał wymianę. Niektórzy użytkownicy narzekali na położenie panelu z włącznikami świateł na prawym błotniku, które sprawiało, że zdarzało się przypadkowo wcisnąć guziki.

Ursus C-380 na rynku wtórnym
Podaż używanych Ursusów C-380 nie jest duża, co może świadczyć o zadowoleniu rolników i kontynuacji użytkowania tych maszyn. Egzemplarze, które trafiają na sprzedaż, są zazwyczaj zadbane i w dobrym stanie. Szczególnie cenione są wersje z silnikiem Perkinsa 4,4 litra z pierwszej fazy produkcji, bez DPF i innych systemów "dopalaczy", ze względu na ich prostotę konstrukcji i niskie koszty eksploatacji. Dostępność części zamiennych do tego modelu jest również dobra. Należy omijać wersje z silnikiem Deutz, które produkowano bardzo krótko.
Ceny używanych Ursusów C-380 wahają się w zależności od rocznika, przebiegu i wyposażenia. Przykładowo, egzemplarz z 2016 roku z silnikiem Perkinsa 4,4l (bez DPF) i przebiegiem 1090 mth został zaoferowany za 125 tys. zł. Nowsze modele z silnikiem Perkinsa spełniającym normę Stage IIIB (z DPF) z 2017 roku, z przebiegiem około 3,5 tys. mth i ładowaczem czołowym, oferowane są w podobnych cenach (np. 110 tys. zł w Niemczech). Modele takie jak C-380K z 2020 roku (z silnikiem Kohlera bez DPF i AdBlue), z ładowaczem czołowym i niewielkim przebiegiem (1,3 tys. mth), mogą kosztować około 100 tys. zł.