Ciągnik John Deere 6530 Premium to model, który wciąż cieszy się zainteresowaniem w rolnictwie. Poniższa szczegółowa analiza przedstawia jego dane techniczne, osiągi, wyposażenie oraz podsumowanie opinii użytkowników.
Informacje ogólne
Model John Deere 6530 Premium był produkowany w latach od 2006 do 2008. Jest to ciągnik marki John Deere, którego następnym modelem w serii był John Deere 6534 Premium. W portfolio producenta, większą wersją tego modelu jest John Deere 6630 Premium.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Marka (producent) | John Deere |
| Model ciągnika | John Deere 6530 Premium |
| Lata produkcji | od 2006 do 2008 r. |
| Kabina z systemem ROPS | Nie |
Silnik i osiągi
Serce ciągnika John Deere 6530 Premium stanowi silnik wysokoprężny (diesel) produkcji John Deere, znany z dużej pojemności skokowej i mocy. Jest to jednostka chłodzona cieczą, zapewniająca wysoką kulturę pracy dzięki sześciu cylindrom.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Rodzaj paliwa | Olej napędowy (diesel) |
| Producent silnika | John Deere |
| Typ silnika | John Deere 6068HL480 |
| Rodzaj silnika | Diesel |
| Pojemność silnika | 6.8 l. |
| Ilość suwów | 4 |
| Liczba cylindrów | 6 |
| Średnica tłoka | 106 mm |
| Skok tłoka (suw) | 127 mm |
| Chłodzenie | Silnik chłodzony cieczą |
| Chłodnica | Tak |
Osiągi
Znamionowe obroty pracy silnika zostały idealnie dobrane, co przyczynia się do jego efektywności.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Maksymalna moc | Brak danych |
| Obroty znamionowe | 2300 obr. / min. |
| Spalanie | Brak danych |
| Pojemność zbiornika paliwa | Brak danych |
| Maksymalna prędkość | Brak danych |
Turbosprężarka
Ciągnik John Deere 6530 Premium wyposażony jest w turbosprężarkę, co wpływa na jego moc i wydajność.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Turbosprężarka | Tak |
| Podwójna sprężarka (dual) | Nie |
| Chłodnica powietrza doładowującego (intercooler) | Nie |
| Chłodnica za sprężarką (aftercooler) | Nie |
| Turbosprężarka z zaworem wastegate | Nie |
| Zmienna geometria łopatek w turbinie | Nie |
| Zawór regulacyjny ciśnienia (wastegate) | Nie |

Układ przeniesienia napędu
Napęd
John Deere 6530 Premium oferuje wszechstronne opcje napędu, dostosowane do różnych warunków pracy. Posiada napęd na wszystkie koła ze stałym rozkładem siły, co zwiększa jego trakcyjne możliwości.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Napęd | 4x4, MFWD, 4WD (w zależności od wersji) |
| Dodatkowe cechy napędu | Napęd na wszystkie koła, stały rozkład siły na wszystkie 4 koła, napęd przedni, napęd mechaniczny na przednie koła |
| Napęd stały | Tak |
| Stały rozkład sił na wszystkie koła | Tak |
| Dynamiczny podział mocy na osie | Brak danych, napęd AWD |
| Niezależne zawieszenie (ILS - Independent Link Suspension) | Brak |
| Napęd gąsienicowy | Nie |
| Hydrostatyczny układ kierowniczy | Nie |
| Układ kierowniczy | Drążkowy |
Przekładnia i skrzynia biegów
Ciągnik wyposażono w przekładnię PowerShift, która wraz z elektrohydraulicznym sterowaniem sprzęgła i dwoma sprzęgłami (dwusprzęgłowa skrzynia biegów) umożliwia szybką zmianę biegów.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Przekładnia synchronizowana mechanicznie | Nie, sterowanie elektrohydrauliczne |
| Przekładnia PowerShift | Tak |
| Przekładnia z mechanizmem nawrotnym (PowerShuttle) | Nie |
| Dodatkowe informacje o przekładni | Dwa sprzęgła (dwusprzęgłowa skrzynia biegów), sterowanie elektrohydrauliczne sprzęgła, szybka zmiana biegów |
| Liczba biegów do przodu | Nieograniczona (liczba zakresów - 1) |
| Liczba biegów do tyłu | Nieograniczona (liczba zakresów - 1) |
| Biegi pełzające | Brak danych |
Hydraulika i Wałek Przekaźnika Mocy (WOM)
Układ hydrauliczny w John Deere 6530 Premium charakteryzuje się brakiem niektórych zaawansowanych systemów, jednak podstawowe funkcje są obecne.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Układ hydrauliczny Load Sensing | Nie |
| Układ zamknięty | Brak danych |
| Układ centralny | Nie |
| Stały przepływ | Nie |
| Stałe ciśnienie | Nie |
Wałek Przekaźnika Mocy (WOM)
Standardowy WOM z ręcznym sterowaniem jest kluczowym elementem dla pracy z różnymi maszynami rolniczymi.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Liczba obrotów | 540 obr. / min. |
| Sterowanie WOM | Ręczne |
Układ hamulcowy
Za bezpieczeństwo odpowiadają hydrauliczne, mokre hamulce tarczowe z pojedynczą tarczą.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| System ABS (zapobieganie blokowaniu kół) | Nie |
| System wspomagania hamulców | Nie |
| Mechanizm różnicowy | Nie |
| Rodzaj hamulców | Hamulce tarczowe, mokre, hydrauliczne |
| Tarcze | Pojedyncza tarcza |
Elektryka
Układ elektryczny ciągnika zasilany jest napięciem 12V, a ładowanie zapewnia alternator. Oświetlenie jest typowe dla ciągników rolniczych, z obecnością tylnej lampy stopu.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Napięcie zasilania rozrusznika (V) | 12 V |
| Masa | Ujemna |
| Akumulator (V) | 12 V |
| Ilość akumulatorów | 1 |
| Rodzaj ładowania | Alternator |
| Tylna lampa stopu | Tak |
| Lampa typu kogut | Nie |
John Deere 6530 Premium 2009R
Wymiary i masa
Wymiary ciągnika John Deere 6530 Premium zapewniają stabilność i manewrowość, a dopuszczalna masa przyczepy bez hamulca to 1500 kg.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Ciężar | Brak danych |
| Długość | 4290 mm |
| Wysokość | 2743 mm |
| Szerokość | 2316 mm |
| Prześwit | Brak danych |
| Rozstaw kół z przodu | od 1623 mm do 2116 mm |
| Rozstaw kół z tyłu | od 1623 mm do 2022 mm |
| Rozstaw osi | 2640 mm |
| Dop. masa całkowita przyczepy bez hamulca | 1500 kg |
Wyposażenie
Wśród elementów wyposażenia John Deere 6530 Premium znajduje się górny zaczep transportowy, jednak dane dotyczące klimatyzacji są nieokreślone.
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Górny zaczep transportowy | Tak (???) |
| Zaczep dolny | Brak danych |
| Klimatyzacja | Brak danych |
Opinie użytkowników i oceny
Opinie o John Deere 6530 Premium wskazują na jego dobry stosunek kosztów do osiągów. Oceniany jest jako traktor z silnikiem diesla o dużej pojemności skokowej i mocy. Wysoka kultura pracy silnika, wynikająca z sześciu cylindrów, jest często podkreślana. Znamionowe obroty pracy silnika są uznawane za idealnie dobrane. Ciągnik posiada turbosprężarkę, rozrusznik zasilany 12V, akumulator 12V oraz system ładowania z alternatorem. Oświetlenie określane jest jako raczej typowe.
Portal AGROrank ocenił ten model na 3.4/5, co wskazuje na jego średnią opłacalność, ale jednocześnie dobrą relację kosztów do możliwości.