Rynek ciągników rolniczych, zwłaszcza w segmencie maszyn o mniejszej mocy, przechodzi dynamiczne zmiany. Obok ugruntowanych marek europejskich i japońskich, coraz śmielej wkraczają producenci z Azji, oferując zarówno proste, ekonomiczne rozwiązania, jak i zaawansowane technologicznie konstrukcje hybrydowe czy autonomiczne. Artykuł przedstawia przegląd specyfikacji i cech charakterystycznych wybranych modeli małych ciągników, dostępnych na rynku.
Azjatyccy producenci na europejskim rynku
Chińska Republika Ludowa staje się coraz ważniejszym graczem na międzynarodowych targach rolniczych, takich jak Agritechnica, gdzie 257 firm z Chin prezentowało swoje produkty. To świadczy o rosnących ambicjach producentów z Państwa Środka, by po zabawkach, ubraniach i elektronice, masowo wprowadzić na rynek europejski ciągniki i maszyny rolnicze.
Weichai Lovol i ich rozwój
Kluczowym graczem na europejskim rynku może okazać się koncern Weichai Lovol, którego ciągniki Aupax, a ostatnio także kombajny, oferuje w Polsce firma Korbanek. Zdolności produkcyjne koncernu przekroczyły 100 tys. ciągników rocznie. Trzon oferty stanowią jeszcze ciągniki o mocy poniżej 130 KM, jednak firma celuje zdecydowanie wyżej, co pokazały targi w Hanowerze oraz wrześniowe Agro Show w Bednarach, gdzie lśniły modele o mocy 240 KM i więcej.
- Model 3004: Ma być stosunkowo prostym ciągnikiem, oferującym moc, uciąg i podstawowe udogodnienia. Moc 300 koni generowana jest przez silnik Weichai o pojemności prawie 10 litrów. Jednostka została już homologowana do Stage V i oferuje wachlarz mocy od 247 do 280 kW. W kabinie nie znajdziemy dźwigni mechanicznych od hydrauliki (200 l/min i 5 złączy w standardzie), a przełączniki są oznaczone kolorami i umiejscowione wygodnie pod ręką. Kabina jest niemal na zachodnim poziomie.
Zoomlion Agricultural Machinery i technologia hybrydowa
Strategia firmy Zoomlion Agricultural Machinery to wysoka klasa, międzynarodowy zasięg i nowe źródła energii. Przykładem jest zaprezentowany w Hanowerze kombajn, który jest nie tylko znacznych rozmiarów, ale ma również unikalny hybrydowy napęd. Ponadto Zoomlion przywiózł do Niemiec trzy hybrydowe ciągniki: DV3504, DQ2604 i DL1604. Zwiastunem nadchodzącej technologii była transmisja na żywo z Chin pracy ciągnika DV3504 w trybie autonomicznym.
Rolnictwo przyszłości - autonomiczny elektryczny ciągnik | John Deere PL
- Kombajn hybrydowy Zoomlion: Waży 22,6 tony i jak deklaruje producent, powinien być w stanie uporać się z 4-6 hektarami w godzinę, oszczędzając przy tym niemało energii. Jednostkę dostarczyła firma Yuchai, model YCK o pojemności 11 litrów w najnowszej specyfikacji spełniającej normę Stage V. Producent deklaruje, że udało się wyeliminować 70% przekładni pasowych, a większość pracy spoczywa na 12 silnikach elektrycznych chłodzonych cieczą. To wszystko w połączeniu z niedużym akumulatorem trakcyjnym ma pomóc w obniżeniu energochłonności o około 30% względem konwencjonalnego kombajnu. Obie osie napędzane są elektrycznie, zaś maksymalna prędkość jazdy podczas transportu to 40 km/h, podczas pracy do 12 km/h. W przypadku hedera do zbóż producent przewidział szerokości od 7,6 do 9,2 metra, zaś przystawka do kukurydzy ma 8 lub 12 rzędów. Wymiary separatora to 1440 na 600 mm, zaś rotory mają 4200 mm długości i 445 mm średnicy.
- Ciągnik Zoomlion PG2004: Pierwszy w Polsce egzemplarz tego ciągnika wyposażony jest w 6-cylindrowy, 6,9-litrowy chiński silnik Yuchai Stage V o mocy 200 KM (147 kW) oraz maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 950 Nm. Środowisko pracy operatora to obszerna, czterosłupkowa kabina wyposażona w ergonomiczny panel boczny, wysokiej rozdzielczości monitor kolorowy LCD o przekątnej 10,1 cala, amortyzowany fotel, klimatyzację oraz radio. Na wyświetlaczu, dzięki zamontowanej pod dachem kamerze, można obserwować także obszar z tyłu ciągnika. Cena około 360 tys. złotych.
- Zoomlion RK 754: Dostępny w Polsce model o mocy 75 KM i cenie w granicach 100 tys. złotych.
Indyjska firma TAFE - inwestycje w innowacje
Indyjska firma TAFE - Tractors and Farm Equipment Limited, jeden z największych producentów ciągników na świecie, zaprezentowała swój ciągnik hybrydowy nowej generacji - TAFE EVX75. Ciągnik łączy 75-konny hybrydowy układ napędowy z silnikiem wysokoprężnym EU Stage V i akumulatorem elektrycznym 400 V. Ten podwójny układ napędowy umożliwia ciągnikowi pracę w trybie elektrycznym o zerowej emisji spalin i hybrydowym, co sprawdza się przy wymagających pracach polowych, zapewniając elastyczność, oszczędność paliwa i dbałość o środowisko. Chłodzony cieczą układ wysokiego napięcia zapewnia niezawodną pracę, a 3-biegowa skrzynia biegów pozwala na osiągnięcie prędkości do 40 km/h. Model EVX75 wyposażony jest w kabinę z pełnym systemem HVAC, elektrohydrauliczny podnośnik tylny i niezależny WOM.

- TAFE 6065: Całkowicie nowa seria zaprezentowana w Hanowerze, łączy w sobie zwinność i wydajność. Napędzany silnikiem Stage V o mocy 65 KM i dostępny z hydrostatyczną lub mechaniczną przekładnią nawrotną, ma niewielką masę, która minimalizuje ugniatanie gleby, oferując jednocześnie doskonałą zwrotność w sadach, winnicach i zakładach komunalnych.
- Produkcja i zasięg TAFE: Firma jest drugim co do wielkości producentem w Indiach i jednym z największych na świecie. W 2026 roku rolnicy w Indiach kupili milion ciągników. TAFE wyprodukowało 200 tys. ciągników i 325 tys. silników w całej grupie. Firma ma zakłady w Indiach, Turcji i Meksyku, jest obecna w około 80 krajach.
- Rynek indyjski a małe ciągniki: Mimo rozwoju technologii hybrydowej i autonomii, większość rynku w Indiach to ciągniki poniżej 100 KM, a ten segment stanowi 55-60% światowego wolumenu. Średnia powierzchnia gospodarstwa w Indiach spadła poniżej 2 hektarów, co wymusza rozwój mechanizacji w innym kierunku niż w Europie, skupiając się na innowacjach dostosowanych do mniejszych gospodarstw.
Małe ciągniki na polskim rynku - specyfika i porównanie
W segmencie ciągników o mocy 25-40 KM na polskim rynku dostępnych jest wiele propozycji. Warto zaznaczyć, że w przypadku maszyn chińskich często mamy do czynienia z cięższymi traktorami polowymi, które stanowią współczesny zamiennik dla takich modeli jak Ursus C-330.
Ciągniki o mocy 25 KM - porównanie modeli
Porównując ciągniki o mocy 25 KM, należy wziąć pod uwagę nie tylko moc, ale także masę, wyposażenie i cenę.
Japońskie marki - Kubota, Iseki, Yanmar
- Yanmar SA424: Stanowi jedną z droższych propozycji w segmencie 25 KM. Ceny wariantu bez kabiny i z przekładnią HST zaczynają się od około 69 tys. zł netto, a z kabiną - 89 tys. zł netto. Masa to 842 kg lub 1190 kg z kabiną. Ciągnik oferowany jest z przekładnią HST z dwoma zakresami, ma dwie pompy (druga do skrętu), wydatek głównej to 16,1 l/min, TUZ kat. 1 o udźwigu 713 kg. Do tego dwa wałki odbioru mocy: tylny i środkowy, oraz rozdzielacz z 2 liniami dwukierunkowymi.
- Iseki TM 3217 AL: Nieco tańszy (59 tys. zł netto - ROPS), produkt w całości przygotowany przez firmę matkę, z własnym silnikiem (3 cyl. 1.1 L 24 KM), kabiną i wszystkim innym, w tym manualną skrzynią biegów 8x8 (AL) lub hydrostatem trzystopniowym (AHL).
- Kubota EK1-261: Najświeższa propozycja od Kuboty w cenie 48 tys. zł netto. Oferuje większy silnik 1,3 L Mitsubishi MVS3L2 o mocy 25 KM i mechaniczną przekładnię 9x3, do tego pompę 20 l/min, tylny WOM 540/540E, TUZ 750 kg i 1000 kg masy bez kabiny. Maksymalna prędkość to 18,2 km/h.
Koreańskie marki - LS, Kioti, TYM
- LS XJ25: Producent zalicza go do segmentu premium. Wariant z HST i kabiną to wydatek około 68 tys. zł netto. Można wybrać przekładnię mechaniczną 6x2, która obniży nieco cenę. Do napędu wykorzystano silnik Mitsubishi S3L2-Z561GT, czyli 1,3 L o mocy 24,4 KM.
- TYM i Kioti: Kosztują podobnie do LS, w zależności od dilera maszyny w wariantach z HST i kabiną można szukać w przedziale 64-73 tys. zł netto. Obie marki bazują na własnych silnikach: Kioti na Daedong 3A165LWH-E, zaś TYM - Kukje A1100N2. TYM katalogowo jest mocniejszy o 0,1 KM z wynikiem 24,5 KM.
New Holland i jego Boomer 25
- New Holland Boomer 25: Najmniejszy z serii Boomer, kosztuje około 50 tys. zł netto w wariancie z ramą ROPS i skrzynią mechaniczną 6x2 lub 55 tys. zł za ROPS z dwuzakresowym HST. Jest bardzo wolny, prędkość maksymalna to zaledwie 15 km/h, za to nadrabia hydrauliką; 30,8 l/min to wynik bardziej niż dobry. W standardzie WOM tylny i środkowy. Model 25 nie ma opcji kabiny, dostępnej dopiero w modelu 35.
Indyjskie propozycje - Farmtrac i Solis
- Farmtrac 26: Oferuje atrakcyjną stylistykę serii NETS. Pod maską pracuje silnik Mitsubishi 1.3 L o mocy 25 KM, ma więcej biegów 9x3 i mocniejszy podnośnik 750 kg. Cena za model bez kabiny to około 40 tys. zł netto.
- Solis 26: Również z silnikiem Mitsubishi 1.3 L o mocy 25 KM, ale ma mniej biegów 6x2 i podnośnik 600 kg. Kusi jednak ceną około 37 tys. zł netto za model bez kabiny. Atutem jest wersja 26XL z przekładnią 9x9 (od 46 tys. zł).
VST/Zetor - współpraca indyjsko-czeska
- Zetor Compax CL26 lub VST Fieldtrac 927D: Cena około 40 tys. zł netto za wariant w barwach indyjskiego producenta z ramą ROPS. Ciągnik jest następcą modelu Mitsubishi VST MT270. Pod maską znajdziemy cztery cylindry silnika V4D1E5 o pojemności 1,3 L i mocy 24 KM.
Chińskie ciągniki - ekonomia i opcje
Schodząc poniżej poziomu 30-35 tys. zł netto wkraczamy na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej. Produkty te są często bardzo podobne, sprowadzane pod różnymi markami i oferowane w najróżniejszych konfiguracjach.
- Chiński model T25: Oferuje autorski silnik Chengchai (będący kopią lub licencją japońskiego silnika) o trzech cylindrach, pojemności 1,2 L i mocy 24 KM przy 2800 obr/min. Pompa układu roboczego ma wydatek 17 l/min, zaś ciągnik waży 825 kg i kosztuje około 38,5 tys. zł netto. Na stole znajdują się także opcje dodatkowe: kabina, błotniki przednie, obciążniki, przedni TUZ, przedni WOM, ładowacz czy instalacja pneumatyczna, a nawet klimatyzacja.
- Wubota 4WD 25 KM: Ciągnik inspirowany Kubotą zarówno w wyglądzie, jak i konfiguracji. Waży zaledwie 590 kg. Udźwig podnośnika to około 300-400 kg. Cena to 23 495,93 zł netto.
Popularne małe ciągniki rolnicze w Polsce
Ursus C-360 - historia i cechy
Ursus C-360 (potocznie "sześćdziesiątka") to średni ciągnik rolniczy produkowany w latach 1976-1994 w Zakładach Mechanicznych Ursus w Warszawie, w liczbie około 282 000 sztuk. W latach 2015-2017 przedsiębiorstwo Ursus S.A. produkowało w Lublinie tzw. „nowego Ursusa C-360”. W kwietniu 1976 r. rozpoczęto produkcję seryjną kołowego ciągnika rolniczego Ursus C-360. Zastąpił on produkowaną od lipca 1975 r. zmodernizowaną wersję modelu C-355, oznaczoną Ursus C-355M.

- Silnik: Jednostkowe zużycie paliwa przy mocy znamionowej wynosiło 265 g/kWh. Pompa wtryskowa P24-49 produkcji Zakładu Aparatury Wtryskowej W.S.K.
- Hydraulika: Podnośnik hydrauliczny z pompą o wydajności 20 l/min i ciśnieniu 12 MPa.
Zetor 3011 - specyfikacja i opinie
Zetor 3011 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych „małych Zetorów” z lat 60., produkowany w latach 1962-1967. W Polsce model ten jest nadal popularny w mniejszych gospodarstwach oraz jako ciągnik pomocniczy - głównie dzięki prostej konstrukcji, dobrej dostępności części i łatwej obsłudze w warunkach warsztatowych.
Dane techniczne Zetor 3011
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Producent / model | Zetor 3011 |
| Lata produkcji | 1962-1967 |
| Moc maksymalna | 35 KM |
| Silnik (typ) | Z3001, diesel |
| Pojemność silnika | 2340 cm³ |
| Liczba cylindrów | 3 |
| Maks. moment obrotowy | 128 Nm |
| Chłodzenie | cieczą |
| Układ wtryskowy | mechaniczny |
| Skrzynia biegów | mechaniczna |
| Przełożenia | 10 do przodu / 2 do tyłu |
| Napęd | 2x4 |
| Udźwig TUZ | 1000 kg |
| Wydajność hydrauliki | 25 l/min |
| WOM | niezależny i zależny, 540/1000 obr/min, załączanie mechaniczne |
| Masa (bez obciążników) | 1590 kg |
| Zbiornik paliwa | 40 l |
| Prędkość maksymalna | 28 km/h |
| Wymiary (dł./wys.) | 3020 mm / 1530 mm |
| Rozstaw osi / promień skrętu | 1920 mm / 6,8 m |
Opis silnika i układu napędowego Zetor 3011
Zetor 3011 napędzany jest 3-cylindrową jednostką wysokoprężną Z3001 o pojemności 2340 cm³ i mocy 35 KM. Silnik ma chłodzenie cieczą oraz mechaniczny układ wtryskowy, co w praktyce oznacza prostą diagnostykę i możliwość napraw bez specjalistycznej elektroniki. Przy poprawnym stanie układu chłodzenia i wtrysku motor zwykle pracuje równo, a dostęp do podstawowych czynności serwisowych jest wygodny. Za przeniesienie napędu odpowiada skrzynia mechaniczna z 10 biegami do przodu i 2 wstecznymi. Napęd jest w układzie 2x4, co sprzyja niskim kosztom obsługi, ale ogranicza trakcję w ciężkim terenie i podczas pracy z ładowaczem na grząskim podłożu. Układ kierowniczy jest mechaniczny - w sprawnym egzemplarzu jest przewidywalny, natomiast przy luzach w przekładni i zużytych końcówkach drążków potrafi męczyć w manewrach. Hydraulika o wydajności około 25 l/min oraz TUZ o udźwigu 1000 kg pozwalają obsłużyć typowe narzędzia dla tej klasy mocy. WOM oferuje tryb niezależny i zależny, z prędkościami 540 i 1000 obr/min, a jego załączanie jest mechaniczne - proste, ale wymagające prawidłowej regulacji i sprawnego sprzęgła.
Dla kogo jest Zetor 3011?
Zetor 3011 najlepiej pasuje do gospodarstw małych i średnich, w których ciągnik ma wykonywać prace lekkie i pomocnicze. To dobry wybór dla użytkowników, którzy cenią prostotę, możliwość samodzielnych napraw i nie potrzebują napędu 4x4.
- Gospodarstwa 2-15 ha (w zależności od profilu) - jako główny ciągnik do lżejszych zadań lub drugi ciągnik w większym gospodarstwie.
- Hodowla - prace przy paszowozie (o ile zapotrzebowanie mocy i WOM pasują), rozrzutnikach o mniejszej ładowności, zgrabianiu, lekkim transporcie.
- Uprawa i pielęgnacja - bronowanie, lekkie kultywatory, siewniki wąskie, opryskiwacze, prace międzyrzędowe.
- Transport lokalny - dzięki prędkości maks. 28 km/h.
- Użytkownicy „retro” - renowacje, zloty, prace okazjonalne.
Zalety i wady Zetor 3011
- Zalety:
- Prosta konstrukcja - mechaniczny wtrysk, brak elektroniki, łatwiejsza diagnostyka.
- Dobra dostępność części - zarówno zamienniki, jak i części używane.
- Zwarta budowa i niska masa - sprawdza się w obejściu i w ciasnych podwórkach.
- WOM 540/1000 - większa elastyczność doboru maszyn (o ile maszyna nie wymaga dużej mocy).
- Ekonomiczna eksploatacja - przy dobrym stanie układu paliwowego i chłodzenia.
- Wady:
- Brak napędu 4x4 - ograniczenia w polu na cięższych glebach i w mokrych warunkach.
- Wiek egzemplarzy - ryzyko zużycia przekładni, hydrauliki i instalacji elektrycznej.
- Mechaniczny układ kierowniczy - przy luzach i złej geometrii manewrowanie jest uciążliwe.
- Potencjalne wycieki - typowe dla starszych konstrukcji (silnik, przekładnia, hydraulika).
- Komfort pracy - zależny od wersji i stanu kabiny; często wymaga doposażenia lub remontu.
Ceny używanych Zetor 3011 (2026)
Na rynku wtórnym ceny Zetora 3011 są mocno rozstrzelone. Dla 2026 roku realny przedział ogłoszeń to 9 500 - 115 000 PLN, przy czym górne wartości zwykle dotyczą egzemplarzy po pełnej renowacji, z doposażeniem lub w stanie kolekcjonerskim.
- 9 500 - 25 000 PLN - ciągniki „do roboty” lub do poprawek: często wycieki, słabsza hydraulika, luzy w układzie kierowniczym, instalacja elektryczna do przeglądu.
- 25 000 - 55 000 PLN - egzemplarze zadbane, sprawne, z sensownymi oponami i bez krytycznych usterek; zwykle najlepszy stosunek ceny do możliwości.
- 55 000 - 115 000 PLN - sztuki po odbudowie, z odnowioną blacharką/kabiną, często z udokumentowanym remontem silnika i podzespołów.
Na cenę najbardziej wpływa stan silnika (rozruch na zimno, dymienie, ciśnienie oleju), kondycja skrzyni i sprzęgła, sprawność hydrauliki i WOM, stan opon oraz felg, poziom korozji (zwłaszcza kabiny), kompletność osprzętu i jakość renowacji.
Władimirec T-25 - niezawodność i cechy
Władimirec T25, T-25A, T-25A1, T-25A2, T-25A3 to ciągnik rolniczy, którego produkcja rozpoczęła się w 1966 roku w Charkowskim Zakładzie Traktorowym w Charkowie. Był przygotowany specjalnie na potrzeby mniejszych gospodarstw, stąd jego niewielki rozmiar. W 1973 roku przeszedł gruntowną modernizację i nadano mu nazwę T-25A. W latach 1977-1979 przeszedł kolejną modernizację, m.in. zmieniono skrzynię biegów, zamieniając dwie dźwignie zmiany biegów na jedną dźwignię. Lata 1980-1990 to okres wprowadzania przez fabrykę wielokrotnych zmian konstrukcyjnych w podzespołach ciągnika. Wśród nich można wymienić zmianę sterowania skrzynią biegów z jednej dźwigni na dwie dźwignie, zmianę przełożeń skrzyni biegów (układ biegów nieparzyste na parzyste), zmiany alternatora i instalacji elektrycznej oraz zmiany w częściach (np. zmiana rozmiarów gwintów). Zaprojektowano rozwiązanie podnośnika z regulacją automatyczną, jako wyposażenie opcjonalne. Ciągnik importowano do Polski drogą kolejową, cena zakupu i dostępność przedstawiała się korzystniej od rodzimego Ursusa C-330.

- Silnik: Ekonomiczny, jak na tamte czasy, silnik D-21 chłodzony powietrzem, dwucylindrowy, z bezpośrednim wtryskiem paliwa, częściowo zunifikowany ze silnikiem D-144 ciągnika T-40. Charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa i łatwą obsługą. Jego pojemność skokowa wynosiła 2077 cm³, a moc silnika przy 1800 obrotach na minutę wynosiła od 18,4 kW do 22,5 kW, zależnie od modelu. Moment obrotowy wynosił 120 Nm przy 1600-1800 obrotach na minutę. Zasilany był olejem napędowym.
- Skrzynia biegów: Posiadała nowatorskie rozwiązanie w postaci wałów ułożonych poprzecznie, oferując 6 lub 8 biegów do przodu (zależnie od modelu) oraz aż 6 biegów wstecznych. Maksymalna prędkość wynosiła 26,9 kilometra na godzinę.
- Sprzęgło: Zastosowano jednotarczowe sprzęgło suche, często krytykowane za brak drugiego stopnia WOM.
- Hydraulika: Maksymalny udźwig podnośnika wynosił 600 kilogramów. Trzypunktowy układ zawieszania kat. 2 wg ISO. Krzyżowy układ odciągów uważany jest za niewygodny i często jest przerabiany na odciągi boczne.
- Hamulce: Mechaniczne, taśmowe.
- Komfort pracy: Sprawny rozruch nawet podczas mrozów sięgających -20 stopni, bardzo niskie zużycie paliwa, wygodna pozycja za kierownicą, rozbudowana deska rozdzielcza oraz wentylowana, ogrzewana kabina.