Wybór Nowego Ciągnika Rolniczego 70-80 KM: Ranking, Opinie i Ceny

Zakup nowego ciągnika rolniczego, zwłaszcza w segmencie mocy 70-80 KM, to znacząca inwestycja dla każdego gospodarstwa. Aby ułatwić podjęcie decyzji, niniejsze zestawienie opiera się na analizie opinii rolników z forum Agrofoto.pl oraz twardych danych rejestracyjnych AgriTrac.

Charakterystyka Ciągników Rolniczych 70-80 KM i Ich Zastosowanie

Dla Kogo Są Ciągniki 70-80 KM?

Ciągniki o mocy od 71 do 80 KM znajdują zastosowanie głównie w małych i średnich gospodarstwach rolnych. Sprawdzają się w pracach polowych, a także w gospodarstwach hodowlanych. Są również maszynami, które pokazują swoje atuty w gospodarce komunalnej. Jak podkreśla Tomasz Rybak, dyrektor AgriTrac Polska: „Ciągniki o mocy 71-80 KM «zahaczają» o dwa segmenty, które zwykle raportujemy, a więc 50-75 oraz 76-99 KM. Są jednak bardzo istotnym elementem rynku. Wystarczy wspomnieć, że stanowią blisko 13% całości rejestracji nowych ciągników rolniczych w naszym kraju od początku tego roku”.

Maszyny o mocy około 80 KM sprawdzą się w mniejszych gospodarstwach (do 20-30 ha) i będą obsługiwać rozsiewacze nawozów, małe opryskiwacze zawieszane lub średnie ciągnione, prace z wykorzystaniem ładowaczy czołowych czy z wozami paszowymi. W nieco większych gospodarstwach (z areałem około 50 ha) specjaliści i sprzedawcy rekomendują jako ciągnik uniwersalny maszyny z zakresu mocy od 100 do 120 KM, a mniejsze pojazdy (70-80 KM) powinno traktować się jako uzupełnienie parku maszyn.

Cechy Idealnego Ciągnika w Segmencie 71-80 KM

Ciągnik rolniczy o mocy 71-80 KM powinien być maszyną uniwersalną, łączącą wystarczającą siłę z ekonomią pracy. Niezależnie od rodzaju gospodarstwa, w cenie jest uniwersalność maszyny i rozsądne koszty jej eksploatacji. Kluczową cechą jest niezawodny i oszczędny silnik, który zapewnia dobrą elastyczność i moment obrotowy przy niskich obrotach. Ważna jest także dobrze zestopniowana skrzynia biegów z odpowiednią liczbą przełożeń, umożliwiająca precyzyjne dopasowanie prędkości do wykonywanych prac. Ciągnik tej klasy powinien mieć również wydajny układ hydrauliczny, pozwalający na współpracę z ładowaczem czołowym oraz maszynami zawieszanymi. Komfort pracy operatora zapewnia ergonomiczna kabina z dobrą widocznością i klimatyzacją. Istotna jest również zwrotność oraz niewielkie gabaryty, ułatwiające manewrowanie.

Tematyczne zdjęcie nowoczesnego ciągnika rolniczego 70-80 KM pracującego na polu

Sytuacja Rynkowa i Wybór Nowej Maszyny

Wyzwania Przy Zakupie

Poszukiwania idealnej maszyny warto zacząć od ustalenia budżetu. Należy odłożyć emocje na bok, aby taka inwestycja miała szansę nie tylko się zwrócić, ale i przynieść wymierne korzyści. Dobrze jest przeanalizować oferty wielu konkurencyjnych marek i porównać szczegółowe parametry traktorów. Dzięki temu unikniemy problemów związanych m.in. z niedopasowaniem nowego ciągnika do dotychczas wykorzystywanych maszyn towarzyszących. Nie można zapominać także o przyszłości gospodarstwa - jeśli bierzemy pod uwagę zakup lub dzierżawę dodatkowych gruntów, warto zainwestować w maszynę, która będzie w stanie spełnić rosnące wymagania. Nie bez znaczenia jest oczywiście wykorzystanie gruntów, które przekłada się na konkretne typy prac polowych i tym samym różne wyzwania dla traktora.

Obecnie rynek nowych ciągników mierzy się z wyzwaniami takimi jak inflacja, wahania cen walut, oraz zmienna wartość i podaż stali, półprzewodników i elektroniki, co sprawia, że ceny dynamicznie się zmieniają. Podana przez dealera kwota zazwyczaj jest aktualna tylko na dziś, gdyż jutro może już ulec zmianie, zazwyczaj w górę. Co więcej, dealerzy mówią jasno - dziś na maszyny czeka się 9-10 miesięcy, a okres ten może się jeszcze wydłużać.

Wykres prezentujący trendy inflacyjne i wzrost cen maszyn rolniczych

Ranking Najpopularniejszych Marek i Modeli (Dane AgriTrac)

Według danych AgriTrac z okresu od 1 stycznia do 10 grudnia 2025 roku, w segmencie mocy 71-80 KM zarejestrowano następujące marki i modele:

Najpopularniejsze Marki Segmentu 71-80 KM:

  • Deutz-Fahr - 261 ciągników
  • New Holland - 242 ciągniki
  • Kubota - 167 ciągników
  • Zetor - 66 ciągników
  • Landini - 62 ciągniki
  • Case IH - 59 ciągników
  • Antonio Carraro - 55 ciągników
  • Lovol - 46 ciągników
  • Farmtrac - 41 ciągników
  • John Deere - 41 ciągników

Najpopularniejsze Modele Ciągników 71-80 KM:

Mimo że Deutz-Fahr jest liderem segmentu pod względem liczby zarejestrowanych maszyn, najpopularniejszym modelem w Polsce jest Kubota L4-073, z 110 zarejestrowanymi sztukami od początku roku.

  1. Kubota L4-073 (110 maszyn): Ten ciągnik jest oferowany w wersji z czterocylindrowym silnikiem o mocy 74,3 KM, z mechaniczną skrzynią biegów 18/18 lub 36/36 i elektrohydraulicznym rewersem, a także ramą ROPS lub fabryczną, klimatyzowaną kabiną operatora. W kontekście oferty firmy Kubota, do zestawienia idealnie pasuje również ciągnik Kubota M4073 o mocy 74 KM, którego cena oscyluje w okolicach 150 000 zł netto.
  2. Deutz-Fahr 5080D Keyline oraz New Holland T4.75S (po 102 maszyny):
    • Deutz-Fahr 5080D Keyline: To kompaktowy ciągnik, który mimo małych gabarytów oferuje dużą moc. Rolnicy doceniają wszechstronność tych maszyn oraz komfortową kabiną fabryczną. Model ten jest w dalszym ciągu niesłabnącym hitem sprzedażowym, a od początku roku zarejestrowano ponad 100 sztuk tego modelu. Jak informuje Jarosław Figurski, marketing manager Deutz-Fahr, w segmencie mocy 71-80KM oferują kilka modeli, a najważniejsze z nich to: 5080D Keyline, 5075 Keyline oraz 5080DS Ecoline. Jan Skrzypczak z Agromarket Jaryszki wyjaśnia, że model ten „bije na głowę konkurencję swoją ceną”, a użytkownicy doceniają jego bogate wyposażenie, w tym dużą liczbę przyłączy hydraulicznych.
    • New Holland T4.75S: Zarejestrował się w liczbie 102 sztuk, zajmując ex aequo drugie miejsce. Dla szukających ciągnika z mocą około 80 KM New Holland przygotował niespodziankę, czyli zupełnie nowy model T5 UTL Stage V. Idealny do zestawienia jest New Holland T5.80 UTL o mocy 80KM. Ciągnik w wyposażeniu posiada m.in. przekładnię mechaniczną, ale na mokrym sprzęgle typu Power Shuttle, WOM 540/540E/1000, klimatyzację, amortyzowany fotel operatora, obciążniki z przodu, instalację pneumatyczną hamulców przyczepy, komplet zaczepów z tyłu, koła: 480/70R34 tył i 380/70R24 przód. Można również wybrać ciągnik T4 Stage V z silnikiem o mocy 75 KM i pojemności skokowej 3400 cc.
  3. Zetor Major 80 CL (66 maszyn)
  4. Deutz-Fahr 5080DS Ecoline (59 ciągników): Jest to ciągnik dedykowany pracy w sadach i winnicach, z uwagi na gabaryty i wyposażenie.
Infografika przedstawiająca ranking marek i modeli ciągników 71-80 KM w Polsce na podstawie danych AgriTrac

Inne Godne Uwagi Modele w Przedziale 70-80 KM

John Deere

Konkurencją dla włoskiego koncernu są z pewnością traktory John Deere. Modele 5075M i 5075E to sprzęt niewielki, zwrotny, wyposażony w trzycylindrowy silnik o pojemności 2,9l.

  • John Deere 5075M: Kosztuje od 178 000 zł netto. W wyposażeniu standardowym możemy znaleźć: przekładnię PowrReverser 16/16 (przekładnią tą możemy zmieniać kierunek jazdy bez wciskania sprzęgła), 2 pary wyjść hydraulicznych, WOM 540/540E, elektrohydraulicznie załączany napęd na cztery koła, zaczep transportowy.
  • John Deere 5075E: Ceny zaczynają się od 148 500 zł netto. Ciągniki 5E są nieco mniejsze od serii 5M. W wyposażeniu standardowym serii 5E możemy znaleźć: przekładnię 12/12, napęd na 4 koła załączany elektrohydraulicznie, kabinę z nagrzewnicą i wentylacją, fotel pneumatyczny, 2 pary wyjść hydraulicznych, podnośnik z elektrycznymi przyciskami do szybkiego opuszczania/podnoszenia, WOM 540/540E.
Zdjęcie ciągnika John Deere 5075M

Case IH

W ofercie Case IH można zamówić ciągnik Farmall 90C o mocy 86 KM. Koszt maszyny z rewersem mechanicznym, klimatyzacją, obciążnikami, przekładnią 12/12 PowerShuttle i kołami 19,9 R34 to około 190 tys. zł netto. Niestety, seria Farmall A o mocach w okolicach 80 KM nie jest już dostępna. Dealerzy mówią jasno - dziś na maszyny czeka się 9-10 miesięcy, a okres ten może się jeszcze wydłużać.

Zdjęcie ciągnika Case IH Farmall 90C

McCormick

U jednego z dealerów firmy McCormick spod Krakowa można znaleźć dostępny od ręki ciągnik X5.085 o mocy 75 KM. Jest on wyposażony w silnik FPT (Stage V, bez AD Blue) w ciekawej opcji: mechaniczna skrzynia biegów 16/16, rewers elektrohydrauliczny, napęd 4 WD, udźwig podnośnika do 3900 kg, układ hydrauliczny z podwójną pompą 56 + 30 l/min, 3 pary wyjść hydrauliki tylnej, zaczep dolny oraz górny, klimatyzacja oraz obciążniki przednie 8x36 kg. Całość kosztuje 185 000 zł netto.

Zdjęcie ciągnika McCormick X5.085

Alternatywne i Budżetowe Marki Ciągników 70-80 KM

Na rynku można znaleźć kilka firm oferujących nieco tańsze ciągniki, pochodzące z krajów takich jak Chiny czy Turcja. Mimo konkurencyjnej ceny, nie okupują one pierwszych pozycji sprzedaży rocznej. Cena zazwyczaj wynika z czegoś konkretnego - w tym wypadku rolnicy wolą wydać nieco więcej pieniędzy na produkt lepiej wyposażony, dobrze wykonany i posiadający lepsze parametry.

Arbos

Do nieco tańszych ciągników należy między innymi Arbos, oferowany przez firmę Korbanek. Model Arbos 3075, który wygląda solidnie i ładnie, kosztuje w podstawowej wersji 136 tys. zł netto.

Zdjęcie ciągnika Arbos 3075

Hattat

Markę Hattat na pewno kojarzą użytkownicy ciągników Pol-Mot Warfama i Ursus serii H. Tureckie traktory są proste, tanie i wykorzystują technologię koncernu AGCO.

  • Hattat C3080: Z linii kompaktowych ciągników tureckiej marki z trzycylindrowym motorem Perkinsa o mocy 76 KM (spełniającym normę Stage IIIA). Wyposażony w elektrohydrauliczny 4WD, WOM 540/540E, klimatyzację, udźwig tylnego podnośnika 3000 kg, 2 wyjścia hydrauliczne, funkcję Auto-Lift (opuszczanie podnośnika do danej wysokości i podnoszenie do maksymalnej wysokości za pomocą przycisku), przekładnię 12/12, rewers mechaniczny, dolny i górny zaczep transportowy oraz oświetlenie ostrzegawcze. Kosztuje 138 500 zł netto.
  • Hattat 285S: Dla miłośników klasyki, Hattat ma jeszcze jeden model o mocy 82 KM. Jest to 285S z wyglądu przypominający modele Massey Ferguson z drugiej połowy lat 90. Pod maską pracuje sprawdzony w boju czterocylindrowy silnik Perkinsa o pojemności skokowej 4400 cc. Ciągnik dysponuje załączanym mechanicznie napędem na cztery koła, WOM-em 540/540E, 2 wyjściami hydraulicznymi, udźwigiem tylnego podnośnika 2600 kg, funkcją Auto-Lift, przekładnią 12/4, rewersem mechaniczny, dolnym i górnym zaczepem transportowym oraz oświetleniem ostrzegawczym. Kosztuje 136 200 zł netto.
Zdjęcie ciągnika Hattat C3080

Farmtrac

Marki Ursus na razie nie zobaczymy w tym zestawieniu, ale w zamian podajemy ceny ciągników Farmtrac produkowanych w Mrągowie. W wyposażeniu jest oczywiście WOM 540/540E, 2 pary wyjść hydraulicznych, tylny podnośnik o udźwigu 2650 kg. Przedni WOM i TUZ występuje w tym wypadku w opcji. Dopłaty będą wymagać też takie udogodnienia jak klimatyzacja czy pneumatyczne siedzisko.

Zdjęcie ciągnika Farmtrac

Podsumowanie i Wskazówki Przed Zakupem

Na koniec warto podkreślić, że podane ceny netto są zazwyczaj wyjściowe. Klient, który pofatyguje się osobiście do dealera, może liczyć na rabaty lub ofertę łączoną, np. z ładowaczem czołowym lub maszyną zaczepianą. Z drugiej strony, wszyscy dealerzy zgodnie twierdzą, że ceny będą iść w górę, a oczekiwanie na ciągnik będzie się wydłużać.

Przed podjęciem decyzji o zakupie należy dokładnie przemyśleć, jakie zadania będzie musiał spełnić nowy ciągnik. Kluczowe są charakter prac, typ produkcji, klasa gruntu oraz rodzaj stosowanych maszyn towarzyszących. Przy ustalaniu budżetu warto również wziąć pod uwagę przeciętną liczbę motogodzin, wyrabianą rocznie w gospodarstwie. Najważniejsze, by wybrany ciągnik był bezawaryjny i sprawdzał się w wielu zastosowaniach.

tags: #jaki #nowy #ciagnik #70 #80 #km