Wybór Ciągnika do 110 KM z Przednim WOMem: Kluczowe Aspekty i Przegląd Rynku

Wybór odpowiedniego ciągnika o mocy do 110 KM, zwłaszcza wyposażonego w przedni WOM (Wałek Odbioru Mocy), to decyzja wymagająca analizy wielu czynników. Ciągniki w tym segmencie mocy są cenione za swoją wszechstronność i zdolność do realizacji szerokiego zakresu zadań, nie tylko w rolnictwie, ale także w sektorze komunalnym, budownictwie czy logistyce. Dzięki mocnym silnikom i solidnemu podwoziu mogą doskonale wykonywać różnorodne zadania za pomocą wielu maszyn i narzędzi.

Określenie Potrzeb - Ciągnik do Prac Komunalnych i Magazynowych

Dla użytkownika poszukującego ciągnika do specyficznych zastosowań, takich jak te opisane - obsługa ładowacza, odśnieżanie, zamiatanie, transport na utwardzonym terenie - kluczowe są konkretne cechy. Przede wszystkim, sprzęt musi mieć napęd 4x4. Niezbędny jest również ładowacz czołowy o udźwigu co najmniej 1600 kg, zdolny do rozładowywania palet z tira. Możliwość podłączenia zamiatarki do mycia dróg po budowie, solarki do rozprowadzania materiałów zimą oraz zdolność do ciągnięcia zwykłej przyczepy to kolejne istotne funkcjonalności. Warto podkreślić, że ciągnik ma być używany sporadycznie i wyłącznie na utwardzonym terenie, bez wykorzystania w polu. Preferowany jest prosty sprzęt, minimalizujący ryzyko awarii, z budżetem w granicach 40 000 - 70 000 zł, choć rynkowe realia mogą wymagać jego zwiększenia.

Ciągnik z ładowaczem czołowym i zamiatarką, pracujący na utwardzonym terenie

Ciągniki Farmtrac 110 KM: Szczegółowa Analiza

Nowe modele ciągników Farmtrac, w tym wersje 100 KM i 110 KM, weszły do seryjnej produkcji i cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Szczególnie model Farmtrac 110 KM jest rozważany przez potencjalnych nabywców jako inwestycja, oferując solidne podzespoły, duże gabaryty w stosunku do swojej mocy oraz udoskonalone kabiny.

Wprowadzenie do Farmtrac 110 KM

Ciągniki Farmtrac wyróżniają się solidnymi podzespołami, dużymi gabarytami w stosunku do swojej mocy oraz udoskonalonymi kabinami. Firma Farmtrac, jako największy polski producent ciągników rolniczych, stale modernizuje swoją ofertę.

Specyfikacja Techniczna i Kluczowe Podzespoły

Model Farmtrac 110 KM jest wyposażony w mocny i sprawdzony silnik Perkinsa, znany z niezawodności i niskiego zużycia paliwa. Wersje FT 7100 i FT 7110 korzystają właśnie z jednostek napędowych Perkinsa. Silnik ten, o mocy 98 lub 110 KM (przy 2300 obr./min.), pochodzi z oryginalnej brytyjskiej serii 1104D-44T i jest uważany za optymalnie wysilony, co przekłada się na jego długą żywotność, szacowaną na 8-10 tysięcy mth.

Układ przeniesienia napędu pochodzi od renomowanej firmy ZF. Skrzynia biegów to wariant T557 LS z 16 przełożeniami do przodu i 16 do tyłu, wyposażona w wzmacniacz momentu (Power Shift) oraz rewers. Oś przednia również jest produkcji ZF i posiada zwolnice planetarne oraz automatyczną blokadę mechanizmu różnicowego. Podnośnik tylny, sterowany elektrohydraulicznie przez system EHR firmy Bosch, oferuje udźwig do 4900 kg i możliwość sterowania z zewnątrz. Farmtrac 110 KM jest osadzony na kołach R38, co podkreśla jego solidną konstrukcję i predyspozycje do cięższych prac. Zastosowanie podzespołów takich renomowanych producentów jak ZF czy Perkins stanowi istotny atut tej maszyny.

Kabina i Komfort Operatora

Kabiny w nowych modelach Farmtrac zostały znacząco poprawione. Są one przestronne, dobrze wyciszone (redukcja hałasu nawet o 7 dB w porównaniu do poprzednich modeli) i ergonomiczne, z umieszczonymi pod ręką elementami sterowania. W opcjonalnym wyposażeniu dostępna jest klimatyzacja, która znacząco podnosi komfort pracy w różnych warunkach atmosferycznych. Fotele kierowcy z pneumatycznym zawieszeniem (również opcja) dodatkowo zwiększają wygodę operatora podczas długich godzin pracy. W nowszych modelach, takich jak Farmtrac 555DTc V, wprowadzono innowacje, takie jak kamera cofania i układy pneumatyczne. Kabina w wersji EN, przeznaczonej do sadownictwa, ma obniżony profil i zwartą konstrukcję, co ułatwia manewrowanie pod drzewami.

Silnik Perkins - Niezawodność i Oszczędność

Silniki Perkinsa, stosowane w modelach Farmtrac 110 KM (FT 7100 i FT 7110), są chwalone za swoją niezawodność i ekonomiczność. W przypadku lekkich prac, zużycie paliwa jest minimalne. Przy większym obciążeniu, podobnie jak w przypadku każdej maszyny, zużycie paliwa wzrasta, jednak ogólnie jednostki te są uznawane za oszczędne. Silniki z intercoolerem powinny być szczególnie żwawe. Warto odnotować, że w starszych modelach Farmtraca (np. mniejsze wersje) stosowano silniki Forda.

Rewers Mechaniczny a Praca z Ładowaczem

Model Farmtrac 110 KM jest wyposażony w mechaniczny rewers. Dla niektórych użytkowników, szczególnie przy intensywnej pracy z ładowaczem czołowym (np. w turze), może on być nieco męczący. Jednak dla wielu operatorów nie stanowi to większego problemu. Warto rozważyć tę kwestię przy planowaniu głównych zastosowań ciągnika, zwłaszcza gdy operacje z ładowaczem będą częste.

Produkcja i Dostępność

Produkcja ciągników Farmtrac odbywa się w Polsce, w zakładzie w Mrągowie. Część modeli jest tam doposażana z podzespołów dostarczanych z Indii, zgodnie z indywidualnymi zamówieniami klienta. Natomiast seria spełniająca normę emisji spalin Stage V jest montowana od podstaw w polskim zakładzie. Firma Farmtrac może pochwalić się krótkim czasem realizacji zamówień - w przypadku niektórych modeli czas oczekiwania wynosi maksymalnie 4 tygodnie. Firma oferuje również ciągniki kompaktowe, takie jak Farmtrac 22 i 26, przeznaczone do lekkich prac w sadach, ogrodach czy sektorze komunalnym. Te modele charakteryzują się prostszą konstrukcją i niższym zużyciem paliwa, a także atrakcyjną, 4-letnią gwarancją.

Podsumowanie Opinii Użytkowników

Ogólne wrażenia z oględzin i użytkowania ciągników Farmtrac 100 KM i 110 KM są pozytywne. Użytkownicy doceniają poprawioną kabinę, solidne podzespoły od renomowanych producentów oraz konkurencyjną cenę, zwłaszcza w porównaniu do niektórych zachodnich marek. Niskie koszty serwisu i dostępność części zamiennych są również często podkreślane.

Prezentacja Farmtrac 9130DT V wersja Elegance

Fendt 200 Vario: Technologia i Wszechstronność

Nowe ciągniki Fendt 200 Vario to uniwersalne maszyny, które doskonale sprawdzają się w różnorodnych warunkach, zarówno w rolnictwie, jak i w pracach komunalnych. Przekonują do siebie w segmencie standardowych ciągników kompaktowych, oferując moc od 70 do 110 KM.

Hydraulika i WOM

Fendt 200 Vario charakteryzuje się wydajnym układem hydraulicznym, który umożliwia szybkie podnoszenie maszyn i zaopatrzenie w dużą ilość oleju, zgodnie z zapotrzebowaniem nowoczesnych narzędzi. Niezależne zbiorniki z olejem hydrauliki zewnętrznej oraz olejem przekładni chronią przed mieszaniem się olejów, co jest szczególnie ważne, gdy maszyny są często zmieniane. Pompa tandemowa zapewnia wydatek na poziomie 76 litrów. Tylny podnośnik sterowany elektrohydraulicznie oferuje maksymalny udźwig 4204 kg. Maksymalny udźwig opcjonalnego przedniego podnośnika wynosi 2490 kg, a jego wzmocniona konstrukcja czyni go przystosowanym do wszystkich prac. Ciągniki 200 Vario standardowo wyposażone są w wałek WOM z trzema prędkościami obrotowymi. Standardowy moduł automatyczny WOM włącza i wyłącza WOM w zależności od wysokości położenia tylnego podnośnika, co jest kluczowe dla efektywnej pracy z narzędziami wymagającymi przedniego WOMu.

Silnik AGCO-Sisu Power

Chłodzony cieczą 3-cylindrowy silnik AGCO-Sisu Power charakteryzuje się kompaktową budową, co znacznie poprawia zwrotność ciągnika. Układ wtryskowy wysokiego ciśnienia CommonRail i układ sterowania pracą silnika gwarantują wysokie parametry pracy i niski poziom hałasu. Pozwala to na pracę ciągnikiem 200 Vario w jego ekonomicznym optimum, czyniąc go niezwykle oszczędnym. Silnik ten został skonstruowany specjalnie dla nowych 200 Vario we współpracy z inżynierami Fendt, zapewniając wysoki moment obrotowy oraz niezwykle łagodną i delikatną pracę przy niskim zużyciu paliwa. Umożliwia on pracę w wąskich rzędach z oszczędnymi obrotami - 1500 obr./min. Wydajny układ wtryskowy oraz układ zewnętrznej recyrkulacji spalin AGRex uzupełniają się nawzajem, optymalizując spalanie. Układ chłodzenia, skonstruowany specjalnie dla 200 Vario, posiada dużą powierzchnię wlotową, co oznacza mniejsze zabrudzenie chłodnicy i zoptymalizowaną wydajność chłodzenia nawet w trudnych warunkach pracy. Filtr powietrza Picoflex charakteryzuje się długą trwałością i prostą obsługą.

Bezstopniowa Przekładnia Vario

Inżynierowie Fendt'a stanęli przed wyzwaniem dopasowania technologii Vario z większych ciągników do mniejszych wymiarów. W rezultacie przekładnia Vario została specjalnie przygotowana do mniejszych rozmiarów i specjalnych wymagań stawianych ciągnikom specjalistycznym. Bezstopniowa przekładnia Vario pozwala na niezwykłą precyzję podczas wykonywania prac i jazd manewrowych. Umożliwia jazdę z optymalną prędkością w zakresie od 20 metrów na godzinę do 40 kilometrów na godzinę. Dzięki tej technologii można wykorzystać ukryte rezerwy mocy niedostępne dla nowych, przełączanych pod obciążeniem skrzyń powershift. Zastosowanie technologii Vario i przesunięcie niektórych podzespołów do obudowy tylnej osi wyeliminowało problematyczny tunel przekładni w kabinie. Potencjalne oszczędności dzięki bezstopniowej przekładni są widoczne gołym okiem. Dzięki systemowi TMS silnik pracuje zawsze w swoim ekonomicznym optimum, co dodatkowo optymalizuje zużycie paliwa. Operator musi tylko ustawić wymaganą prędkość jazdy, a TMS przejmuje sterowanie ciągnikiem, pracując na możliwie jak najniższych obrotach silnika. Gdy obciążenie wzrasta, TMS automatycznie zwiększa obroty silnika, a w przypadku spadku obciążenia, zmniejsza je, redukując zużycie paliwa.

Kompaktowa Konstrukcja i Zwrotność

Kompaktowy Fendt 200 Vario umożliwia korzystanie z bardzo mocnego udźwigu oraz wysokowydajnej hydrauliki dla licznych zadań. Jego przejrzysta i komfortowa obsługa ułatwia pracę. Dzięki swojej smukłej linii jest nie tylko maksymalnie zwrotny, ale jego niewielka wysokość umożliwia największą uniwersalność przy dużym prześwicie.

Przegląd Rynku i Porównanie Popularnych Modeli w Segmencie 70-140 KM

Rynek ciągników o mocy około 100 KM jest jednym z najbardziej konkurencyjnych. W ostatnich latach segmenty od 70 do 100 KM oraz od 101 do 140 KM to najpopularniejsze w Polsce, odnotowujące znaczący wzrost sprzedaży. To tutaj producenci walczą o klienta, oferując promocje i specjalne oferty.

Trendy Rynkowe i Liderzy Sprzedaży

W popularnym przedziale mocy 70-100 KM liderem sprzedaży często bywa New Holland, wyprzedzając takie marki jak Deutz-Fahr, Kubota, Case IH i Zetor. New Holland z modelem T5.90S jest nie tylko liderem rynku, ale także mocno dystansuje konkurencję, głównie dzięki atrakcyjnej cenie (promocyjnie około 194,9 tys. zł netto za 90-konny model) i możliwości fabrycznego finansowania 0%. Model T5.90S był najbardziej popularnym ciągnikiem w całym 2024 roku i kontynuuje ten trend. Innym powodem dominacji New Hollanda jest jakość maszyny i renoma marki, co dotyczy również innych koncernów, takich jak John Deere, Claas, AGCO czy SDF.

Premierowy New Holland T5 Dual Command (Model Year 24), w wersji T5.100, wyceniany jest na około 250 tys. zł netto. Jest on znakomicie wyposażony i dostosowany do udogodnień rolnictwa 4.0. Klienci często preferują produkty znanych firm, nawet jeśli mniej znane marki oferują podobną jakość w konkurencyjnej cenie, co jest zjawiskiem obserwowanym również na rynku samochodów.

Modele Renomowanych Producentów

  • New Holland: Oprócz wspomnianych T5.90S i T5.100 Dual Command, oferuje szeroką gamę ciągników w tym segmencie.
  • Deutz-Fahr: Model 5 Keyline w wersji 5095 (95-konny, 4-cylindrowy silnik własnej konstrukcji) został dobrze przyjęty. Kosztuje około 208 tys. zł netto, a z pakietem Smart Deutz-Fahr z Precision RTK i rolnictwem 4.0 - 239 tys. zł.
  • John Deere: Nowa seria 5M, obejmująca ciągniki o mocach od 90 do 135 KM, to wysokiej klasy maszyny. Model 5105M jest oferowany w wyjściowej cenie 276 499 zł netto (do negocjacji). Dostępne są bogate wyposażenia, w tym przekładnie PowrQuad lub Powr8.
  • Case IH i Steyr: Koncern CNH oferuje również modele Case IH Farmall A100 (101 KM z silnikiem FPT) za około 189 tys. zł netto (rocznik 2023) oraz Steyr Kompakt 4100 (101 KM z tym samym silnikiem) wyceniany na 259,9 tys. zł.
  • Massey Ferguson: Posiada kilka maszyn spełniających kryterium mocy, np. seria 5700M (od 95 do 135 KM z silnikami AGCO Power i przekładnią Dyna-4) startuje od 242,9 tys. zł netto. Seria 5S jest droższa, zaczynając się od około 310 tys. zł netto za model 105-konny. Obecnie dostępne są promocje na ładowacze czołowe za 0 zł.
  • Valtra: Model G115 Active (mocniejszy) jest dostępny w promocji za 350 tys. zł netto, oferując bogate wyposażenie, w tym amortyzację przedniej osi, kabiny, fotel pneumatyczny, klimatyzację i oświetlenie LED.
  • Claas: Model Axos w wersji 3.95 o mocy 92 KM to koszt około 259 tys. zł netto. W promocji można otrzymać pakiet oświetlenia LED za 1 zł netto. Mocniejsze modele, jak Arion 430 (115 KM), są dostępne za około 343 tys. zł.
Tabela porównująca popularne modele ciągników o mocy około 100 KM

Alternatywy i Mniej Renomowane Marki

Na rynku dostępne są również produkty mniej renomowanych firm, które mogą stanowić ciekawą alternatywę, niekoniecznie oznaczającą gorszą jakość:

  • Basak 5095: Z 102-konnym silnikiem Deutz AG, przekładnią mechaniczną 24 x 24 z rewersem i wzmacniaczem momentu, kosztuje około 179 tys. zł netto.
  • ArmaTrac: Dostępny jest również w wersji z silnikiem Perkins 1104D-44T o mocy 102 KM, w cenie 179 tys. zł.
  • LS Tractor: Koreańska marka, oferująca model MT7.101 z silnikiem FPT o mocy 101 KM, dostępny za około 205 tys. zł netto.
  • Kioti: Kolejna koreańska marka. Modele z serii HX, takie jak HX9010 (90 KM + boost do 99,9 KM) kosztują 195 tys. zł netto, a HX1001 (100 KM + boost do 111,5 KM) - 208 tys. zł.
  • Iruma Tagro 102: Rumuński ciągnik wyposażony w silnik FPT o mocy 102 KM, dostępny za około 235 tys. zł netto.
  • Lovol M904: Chiński ciągnik o mocy 100 KM, kosztujący około 177 tys. zł netto. Nieco mocniejszy Lovol M1104 (117 KM) z 4-cylindrowym silnikiem Doosan to koszt około 195 tys. zł.
  • Arbos 4090: 90-konny ciągnik w podobnej cenie jak Lovol M904.
  • Solis S90: 90-konny ciągnik, w zależności od dealera, wyceniany na około 155 tys. zł.
  • Farmtrac 9120DT V: Z silnika Perkins 904J-E36TA wyciągnięto w tym wypadku 112 KM. Jeden z dealerów oferuje taki ciągnik za 213 tys. zł netto.
  • Zetor Proxima CL100: Z rocznika 2023, z silnikiem Deutz AG o mocy 95 KM, dostępny za 209 tys. zł netto.

Ostrzeżenie przed Niskiej Jakości Sprzętem

Należy być czujnym na rynku, ponieważ wciąż pojawiają się ciągniki wątpliwego pochodzenia, wyceniane na niecałe 100 tys. zł za moc 80-90 KM. Są to zazwyczaj marki chińskie lub pakistańskie, które z dużym prawdopodobieństwem nie posiadają homologacji. Zakup takiego sprzętu może wiązać się z poważnymi problemami prawnymi i eksploatacyjnymi.

Kluczowe Aspekty Wyboru Ciągnika 100-110 KM na Podstawie Testów

Wybierając ciągnik w przedziale 100-110 KM, warto wziąć pod uwagę wnioski z przeprowadzonych testów i doświadczeń użytkowników. Ewolucja technologii i rosnące wymagania dotyczące norm emisji spalin znacząco wpłynęły na konstrukcję i cenę nowoczesnych maszyn.

Ewolucja i Wymagania Norm Spalin

Jeszcze osiem lat temu, wprowadzanie norm na poziomie Stage IV wymuszało na producentach stosowanie silników z elektronicznie sterowanym układem wtryskowym, wyposażonych w katalizatory utleniające (DOC), filtry cząstek stałe (DPF) lub układ selektywnej redukcji katalitycznej (SCR). Dziś są to już standardy, które wpływają na złożoność konstrukcji i koszty. Osiągi silnika są mierzone za pomocą hamowni podłączonej do WOM, a wartości mocy i momentu obrotowego nie są korygowane o straty w układzie napędowym ciągnika.

Koszty Zakupu i Wyposażenie

Kolejne normy ograniczające emisję spalin i rosnące koszty produkcji sprawiają, że dziś trudno kupić 100-konny traktor za kwotę niższą niż 200 tys. zł netto. Co więcej, gdy zażyczymy sobie nowoczesną skrzynię czy wygodne sterowanie, producenci niekiedy nie mieszczą się nawet w 300 tys. zł! To, co jeszcze kilka lat temu było zarezerwowane dla ciągników powyżej 150 KM, dziś widnieje w cennikach niższych serii. Biorąc pod uwagę pierwotny budżet 40 000 - 70 000 zł, należy być świadomym, że nowy sprzęt w tym przedziale mocy będzie poza zasięgiem i konieczne będzie poszukiwanie maszyn używanych lub dokładniejsze określenie priorytetów i możliwości finansowych.

Komfort Operatora i Ergonomia Kabiny

Obsługa zaawansowanych ciągników wymaga intuicyjności. Sztuką jest, aby wszystkie funkcje, nawet te głęboko skryte w menu, były łatwo dostępne. Producenci coraz częściej rezygnują z wyświetlaczy montowanych centralnie za kierownicą, przenosząc je na prawy słupek, ewentualnie podłokietnik. Duży nacisk kładzie się na kabiny przestronne i komfortowe. Dla wielu gospodarstw i użytkowników ciągnik powinien być prosty, z podstawowymi funkcjami elektronicznymi (EHR, WOM, przekładnia).

  • Obsługa funkcji: Przyciski do sterowania ramionami TUZ i WOM na tylnym błotniku to duże ułatwienie pracy. Komfort pracy zwiększa również dźwignia wielofunkcyjna. Tylko nieliczne traktory, takie jak Case IH, John Deere oraz Valtra, miały elektronicznie sterowane zawory hydrauliki zewnętrznej, z możliwością obsługi przez dźwignię wielofunkcyjną w Case IH i Valtrze.
  • Kabiny: Kiedyś producenci chwalili się kabinami opartymi na czterech słupkach. Dziś większość ciągników w tym segmencie, poza Case IH, Deutz-Fahr i New Holland, wyposażono w kabiny z sześcioma słupkami. W opcjach często pojawia się klimatyzacja i pneumatycznie amortyzowane fotele.
  • Dostępność do silnika: Dziś codzienna obsługa, np. sprawdzenie poziomu oleju w silniku, jest dość utrudniona ze względu na zwartą zabudowę. Zdarza się, że dostęp jest ograniczony, a swobodny dostęp do bloku silnika jest rzadkością.

Prezentacja Farmtrac 9130DT V wersja Elegance

Opony, Wymiary i Dop. Masa Całkowita (DMC)

Choć rozmiary kół i gabaryty ciągników klasy 100 KM nie zmieniły się zasadniczo w ostatnich latach, warto zwrócić uwagę na konkretne parametry. Ciągniki takie jak Deutz-Fahr i Zetor były dostarczane do testów na kołach R24 z przodu i R34 z tyłu, natomiast inni uczestnicy testu (np. Case IH, Claas, New Holland i Valtra) były wyposażone w ogumienie R28/R38 z szerszymi oponami (440 mm z przodu i 540 mm z tyłu). Najmniejszą powierzchnię styku z podłożem miał Zetor (opony przedniej osi 380 mm, tylnej 480 mm).

Ważna jest również dopuszczalna masa całkowita (DMC) ciągnika. Na przykład, model John Deere o DMC wynoszącej 10 450 kg, przy masie własnej 6500 kg (z obciążnikami), pozwala obciążyć ciągnik osprzętem o łącznej masie prawie 4000 kg. Jest to istotne dla użytkownika planującego ciężkie prace z ładowaczem, co zwiększa stabilność i bezpieczeństwo.

Transport i Wygoda Jazdy

W transporcie najważniejsza jest wygoda kierowcy. Zapewnia ją zmiana przełożeń przyciskami na dźwigni i możliwość korzystania z automatycznej zmiany przełożeń w całym zakresie prędkości transportowych (między 8 a 40 km/h). Istotne są również amortyzacja osi i kabiny oraz duża liczba przełożeń do zmiany pod obciążeniem. Bardzo ważne są też duże lusterka, a przy transporcie przyczepami dwuosiowymi - możliwość odpinania przyczep z kabiny ciągnika. Z funkcji automatycznych, najważniejsza jest zmiana biegów w całym zakresie podczas przyspieszania. Jeśli ciągnik ma przełożenia mechaniczne, dobrze, jeśli taką funkcję mają chociaż półbiegi. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dobieranie przez ciągnik odpowiedniego półbiegu do aktualnej prędkości podczas zmiany głównego biegu, aby uniknąć wyhamowania lub dużego spadku obrotów silnika po zmianie biegu. Mniejsze ciągniki, takie jak Deutz-Fahr i Zetor, pozostawiły gorsze odczucia w transporcie, co można częściowo zniwelować dobraniem idealnego ciśnienia w oponach.

tags: #ciagnik #do #110 #km #z #przednim